Etnoarcheolog

Ukończył studia archeologiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu o specjalności etnoarcheologia. W centrum jego zainteresowań leży głównie metodologia badań archeologicznych.

Archeologia Żywa 2 (96) 2025

Choć rewolucja neolityczna to termin powtarzany do znudzenia w podręcznikach, jego znaczenie nadal pozostaje przedmiotem naukowej debaty. Czy naprawdę był to gwałtowny przełom? A może długi, złożony proces, który przebiegał różnie w zależności od regionu? Jak wyglądało życie ludzi, którzy zaczęli uprawiać ziemię, budować … Czytaj więcej…

archeologia żywa numer i wydanie cyfrowe

Archeologia Żywa 1 (95) 2025

Chrześcijaństwo – religia, która ukształtowała świat, jest tematem najnowszego numeru „Archeologii Żywej”. Przyglądamy się jego początkom, wpływowi na rozwój cywilizacji oraz najnowszym odkryciom archeologicznym, które rzucają nowe światło na kluczowe wydarzenia z dziejów tej religii. Od Soboru Nicejskiego po chrystianizację Pomorza – zapraszamy do … Czytaj więcej…

Archeologia Żywa numer o ewolucji

Archeologia Żywa 4 (94) 2024

Odkryj tajemnice naszych przodków w najnowszym numerze „Archeologii Żywej”! Czy pochodzimy od małpy? Dlaczego teoria ewolucji, nie jest „tylko” teorią? Jak blisko spokrewnieni jesteśmy z neandertalczykami? Kiedy Homo sapiens pojawił się w Europie? Odpowiedzi na te i liczne inne pytania znajdziesz w ostatnim numerze … Czytaj więcej…

Stratygrafia jest niezwykle istotną metodą datowania względnego, wykorzystywaną w archeologii (oprac. R. Biel)

Stratygrafia, czyli jak archeolodzy czytają warstwy ziemi?

Ustalenie wieku znalezisk należy do najważniejszych pytań, jakie stawiają sobie badacze. W poprzednim artykule przedstawiłem typologiczną metodę datowania. Tym razem zajmiemy się stratygrafią. Towarzyszy ona archeologom prawie na wszystkich wykopaliskach i ma ścisły związek z formowaniem stanowiska archeologicznego. Stratygrafia to nauka zajmująca się badaniem … Czytaj więcej…

Jedną z pierwszych metod, jakie zastosowano do datowania zabytków archeologicznych, jest typologia (fot. A. Konicka)

Skąd wiemy jak stare są zabytki? Cz. 1: datowanie typologiczne

Od kiedy istnieje archeologia badacze próbują rozwiązać wiele niewiadomych dotyczących przeszłości. Pytanie o wiek znalezisk należy do najważniejszych. Jedną z pierwszych metod, jakie zastosowano do datowania zabytków archeologicznych jest typologia. Korzeni typologii można dopatrywać się w filozoficznym nurcie zwanym esencjalizmem, głoszonym przez Platona. Założeniem … Czytaj więcej…

Archeologia Żywa 2 (92) 2024

Najnowsza „Archeologia Żywa” 2 (92) 2024 zabierze Was w prawdziwą kulinarną podróż! Trudno uwierzyć, że jeszcze stosunkowo do niedawna informacje na temat tego, co jedli nasi przodkowie, byliśmy zmuszeni czerpać wyłącznie z odkrywanych kości, ewentualnie zwęglonych pozostałości potraw. Rozwój nowoczesnych technologii i współpraca archeologii … Czytaj więcej…

Te jedne z najczęściej badanych przez archeologów obiektów nie tylko dostarczają nam licznych informacji o życiu, a często i tragicznym końcu mieszkańców lub obrońców.

Archeologia Żywa 4 (90) 2023

Grodziska, twierdze, zamki, forty i obozy – o tym w najnowszym numerze „Archeologii Żywej” 4 (90) 2023. Te jedne z najczęściej badanych przez archeologów obiektów nie tylko dostarczają nam licznych informacji o życiu, a często i tragicznym końcu mieszkańców lub obrońców. Jednocześnie są jednymi … Czytaj więcej…

Archeologia Zywa 89

Archeologia Żywa 3 (89) 2023

Zapraszamy na fascynującą podróż dawnymi szlakami handlowymi w najnowszym numerze „Archeologii Żywej“. Odkryjemy tajemnice neolitycznych kopalni w Krzemionkach, śledzimy losy Szlaku Bursztynowego, odwiedzamy starożytne Dolne Morze, a także zanurzmy się w antycznych opowieściach o wyprawach po pieprz do Indii. Poczuj rytm średniowiecznych rynków, poznaj … Czytaj więcej…

Archeologia Żywa 2 (88) 2023

W najnowszym numerze „Archeologii Żywej” zaglądamy do wnętrza domów ze słynnej pradziejowej osady obronnej z Biskupina, śledzimy rozwój rzymskiej willi z cypryjskiego Nea Pafos, sprawdzamy jak mieszkało się w średniowiecznym zamku, jak zmieniały się wiejskie chaty na Dolnym Śląsku i czy służba króla Stanisława … Czytaj więcej…

css.php