Kontekst - jedyny taki webinar o archeologii, historii i poszukiwaniach

Kontekst – jedyny taki webinar o archeologii, historii i poszukiwaniach

Kontekst (z łac. contextus) – słowo oznaczające związek, łączność, zależność. W znaczeniu komunikacji językowej – zależność znaczenia od danego fragmentu tekstu lub wypowiedzi. W archeologii, historii i poszukiwaniach kontekst jest słowem kluczowym.

Cykl Kontekst to jedyny taki popularnonaukowy webinar, w którym zaproszeni badacze i pasjonaci odpowiadają nie tylko na pytania prowadzących, ale również komentarze widzów! I Ty weź udział w naszej dyskusji.

Kontekst to wspólne przedsięwzięcie kwartalnika Archeologia Żywa, miesięcznika Odkrywca i profilu Śladami Średniowiecza,. Łączymy siły by móc prezentować niesamowite osoby, odkrycia i wspólnie z Wami rozwiązywać zagadki przeszłości. To jedyna taka popularnonaukowa pogawędka online o archeologii, historii i poszukiwaniach – więc nie może na nim zabraknąć i Ciebie!

Widzimy się w każdy wtorek o godz. 19:00, na żywo, na jednym z facebookowych profili organizatorów.

Poniżej znajdziecie wszystkie nasze dotychczasowe spotkania, jeśli jednak chcielibyście subskrybować nas w wersji audio, lub nasz kanał na YouTubie, to dorzuciliśmy odpowiednie linki.


Lista odcinków na YouTubie:

Kontekst 3 – Z czego śmiali się antyczni Grecy i Rzymianie? – Roman Żuchowicz

Z czego śmiano się u zarania naszej cywilizacji? Czy bawilibyśmy się oglądając antyczną komedię? Czy starożytni mieli swój „Wąchock”? Czy prześladowanie chrześcijan było „zabawne”? Na te i inne pytania, spróbuje udzielić odpowiedzi Roman Żuchowicz, zaznaczając, że pewne żarty dziś są dla nas zupełnie nieśmieszne, a niektórych po prostu nie łapiemy.

Kontekst 2 – ofiary z ludzi, mumie i piramidy – Wojciech Ejsmond

Z mumią jest jak z przepisem na bigos – każdy ma na to swój sposób.

Specjalnie w tym celu zaprosiliśmy archeologa Wojciecha Ejsmonda – pracownika Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk oraz doktoranta w Ośrodku Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jako m.in. kierownik Gebelein Archaeological Project i Warsaw Mummy Project nada się do tego idealnie.

Kontekst 1 – archeologia podwodna u wybrzeży Chorwacji – Mariusz Milka

Mariusz Milka jest instruktorem nurkowania i podwodnej fotogrametrii, pedagogiem oraz specjalistą z zakresu edukacji dorosłych i edukacji przygodowej. Obiecał nam, że nie ograniczy się wyłącznie do opowiadania, ale pokaże pełno zdjęć, filmów i modeli 3D. Bo czy wiedzieliście na przykład, że badane statki zamyka się w gigantycznej klatce? Albo, że niektóre z odkrywanych we wrakach amfor są wciąż nieotwarte? A to tylko kropla w morzu interesujących historii.

css.php