Podział na epoki historyczne i archeologiczne

W historii wyróżniamy tradycyjnie 5 epok: prehistoria, starożytność, średniowiecze, nowożytność i współczesność. Co nauka to jednak inny podział. Na tej stronie znajdziesz te według trzech najważniejszych nauk dla dziejów ludzkości – historii, historii sztuki i archeologii.

Jeśli trafiłeś na tę stronę poszukując odpowiedzi na pytanie: „Wymień epoki historyczne i ich granice czasowe” to wszystko co Cię interesuje znajdziesz w poniższych 5 punktach. Są to nazwy epok historycznych z ich datami początkowymi i końcowymi, oraz najczęściej wymienianymi przełomowymi wydarzeniami. Epoki po kolei to:

Podział na epoki historyczne jakie są epoki w historii?

  1. Prehistoria (od ok. 3,3 mln lat temu do 4000/3500 lat p.n.e.) – od użycia pierwszych narzędzi do wynalezienia pisma
  2. Starożytność (od ok. 3 500 lat p.n.e. do 476 r. n.e.) – od wynalezienia pisma do upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego
  3. Średniowiecze (od 476 r do 1492 r.) – od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego najczęściej do odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba
  4. Nowożytność (od 1492 r. do 1789 r.) – najczęściej od odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba do wybuchu rewolucji francuskiej
  5. Epoka XIX wieku (od 1789 r. do 1914 r.) – od rewolucji francuskiej do wybuchu I wojny światowej
  6. Współczesność (od 1914 r. do dziś) – nie trzeba chyba tłumaczyć?

Każda nauka dzieli umownie przeszłość na różne epoki i okresy wedle swoich potrzeb, a te dzielą czasem na jeszcze mniejsze, i jeszcze mniejsze. Co to znaczy, że podział na epoki jest umowny? Każde dwie epoki teoretycznie rozdziela tzw. cezura, czyli przełomowe wydarzenie, które ktoś uznał, że w jakiś sposób odmieniło historię świata. Brzmi niedorzecznie? Jak najbardziej, bo to w sumie tylko sugestia późniejszych badaczy. W momencie danego odkrycia nikt nie zdawał sobie sprawy, że nagle dzięki temu skończyła się dana epoka, ale my naukowcy lubimy porządek. Z tego powodu wynikają i jednak problemy, bo nie wszyscy za graniczne przyjmują te same daty. Przykładowo jako koniec średniowiecza niektórzy alternatywnie wymieniają początek reformacji (1517 r.) lub upadek Cesarstwa Wschodniorzymskiego (1453 r.).

Archeologia w temacie periodyzacji dziejów ma o wiele więcej wspólnego z historią sztuki, bo obie te dyscypliny bardziej przyjmują do wiadomości, że byle wydarzenie nie jest w stanie zmienić świata. To jego skutki i wynikłe po nim procesy są tak naprawdę ważne. Nie mówiąc już o tym, że w różnych zakątkach Ziemi wszystko działo się w różnym czasie. I tak, w periodyzacji sztuki dla historii ziem dzisiejszej Polski w uogólnieniu wygląda to tak:

Periodyzacja dziejów według historii sztuki

  1. Prehistoria
  2. Starożytność
  3. Średniowiecze
    1. Sztuka romańska (od ok. X w. n.e. do XII w.)
    2. Sztuka gotycka (od XIII do XV w.)
  4. Nowożytność
    1. Renesans i manieryzm (od końca XVI do połowy XVII w.)
    2. Barok i rokoko (od końca XVI do poł. XVIII w.)
  5. XIX i XXI w.
    1. Klasycyzm (ok. 1760 – 1830)
    2. Romantyzm i pozytywizm (od końca XVIIII w. do lat 40. XIX w.) – przy czym w Polsce impresjonizm przyjęto raczej oschle
    3. Młoda Polska (1890 – 1918) – czyli nasza odmiana modernizmu
    4. Dwudziestolecie międzywojenne – i tu już modernizm pełną parą
    5. Po 1945 – sztuka współczesna, przy czym w czasach PRL obowiązującym nurtem był socrealizm, co zakończyło się w 1989 r.

Podział prehistorii na epoki*

*po ukośniku podano przedziały czasowe epok archeologicznych dla ziem dzisiejszej Polski

  1. Epoka kamienia (ok. 3,3 mln lat – 3400/2000 p.n.e.)
    1. Paleolit (ok. 3,3 mln lat – 11000 p.n.e.) / (ok. 500000 – 8000 p.n.e.)
    2. Mezolit (ok. 10000 – 5000 p.n.e.) / (ok. 8000 – 4800 p.n.e.)
    3. Neolit (ok. 9000 – 3400 p.n.e.) / (ok. 5200 – 2300 p.n.e.)
  2. Epoka brązu (ok. 3400 – 1200 p.n.e.) / (ok. 2300 – 700 p.n.e.)
  3. Epoka żelaza (ok. 1200/700 p.n.e. do starożytności/średniowiecza)
  4. Starożytność
  5. Średniowiecze
  6. Nowożytność
  7. Współczesność

Jeśli naprawdę interesujesz się przeszłością i pragniesz poszerzyć swoją wiedzę, a pytania w stylu gdzie odkryto najstarsze szczątki człowieka w Polsce, jak zbudowano piramidy, które 10 budynków było najwyższych w starożytności, czy jak powstała Polska, nie dają Ci zasnąć, to jesteś w najlepszym miejscu do rozpoczęcia prawdziwiej nauki – a wszystko zaczęło się w paleolicie.

Archeologów najbardziej ciekawi właśnie prehistoria, czyli paleolit, mezolit, neolit, epoka brązu i epoka żelaza. To najdłuższy okres w naszych dziejach. Choć i są wśród nas pasjonaci starożytności, średniowiecza, nowożytności czy współczesności, bo archeologia pozwala na odkrycia, które innym naukom się nie śniły.

prenumeruj archeologia żywa
Wspieraj jedyne w Polsce czasopismo archeologiczne pisane ludzkim językiem i zamów prenumeratę już dziś!

PALEOLIT

Epoka kamienia jest najstarszym i najdłuższym etapem w dziejach ludzkości. Jej początki sięgają 3,3 miliona lat temu, kiedy wczesne istoty ludzkie w Afryce zaczęły wytwarzać narzędzia kamienne, a zamyka ją upowszechnienie narzędzi z brązu, które w Europie nastąpiło przed 4 tysiącami lat.

Podział epoki kamienia wygląda tak: paleolit, czyli starsza epoka kamienia, mezolit – środkowa epoka kamienia, oraz neolit czyli młodsza epoka kamienia. Epokę paleolitu cechowały: duża zależność człowieka od środowiska przyrodniczego; wolne tempo przemian w gospodarce, technologii i kulturze, zwłaszcza w początkowych stadiach rozwoju, oraz podobieństwo sposobów życia na odległych od siebie obszarach. Niektórzy mogą sugerować, że działo się wówczas niewiele, jednak to nieprawda! Najważniejsze wydarzenia paleolitu:

  • wynalezienie narzędzi z kamienia
  • rozwinięcie umiejętności myślistwa,
  • rozpoczęcie malowania i rysowania na ścianach jaskiń.
Badacze powrócili do Jaskini Ra

Kości wymarłych ssaków sprzed tysięcy lat odkryte w Jaskini Raj

Kości lwa jaskiniowego, mamuta i poroża reniferów odkryli archeolodzy podczas prac prowadzonych w Jaskini Raj (Świętokrzyskie). Celem badań jest analiza i szczegółowa rekonstrukcja zmian klimatycznych i środowiskowych, jakie zaszły w pradziejach na południu Polski. „Jaskinia Raj, to jedno z najbardziej znanych i najważniejszych stanowisk …
Znaleziska dostarczają dowodów na to, że ludzie neandertalscy kilkukrotnie odwiedzili ten region

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryte w Raciborzu-Studziennej

Wyroby kamienne sprzed co najmniej 130 tys. lat odkryli archeolodzy na terenie Raciborza. To najstarsze ślady pobytu człowieka na przedpolu Bramy Morawskiej i dowód, że neandertalczycy kilkukrotnie odwiedzili ten region, pozostawiając wyroby kamienne na dnie ówczesnej doliny rzecznej. Prace archeologiczne w zachodniej części Raciborza, …

MEZOLIT

Mezolit – inaczej środkowa epoka kamienia to okres trwający od około 11 000 – 7 000 p.n.e. na Bliskim Wschodzie i około 8 000 – 4 800 p.n.e. na terenach Niżu Środkowoeuropejskiego, stanowiący stopniowe przejście od paleolitu do neolitu i związany z postępującymi przemianami klimatycznymi związanymi z końcem zlodowaceń. Najważniejsze wydarzenia mezolitu:

  • rozwinięcie technologii produkcji kamiennych narzędzi,
  • zmiany w diecie i stylu życia,
  • rozwinięcie zdolności w żeglugi i rybołówstwie.
Nie wszędzie, gdzie pojawiało się rolnictwo, miejscowa ludność szybko dostrzegała jego korzyści

Jak długo łowcy-zbieracze znad wschodniego Bałtyku opierali się rolnictwu?

Nie wszędzie, gdzie pojawiało się rolnictwo, miejscowa ludność szybko dostrzegała jego korzyści. Na terenach od dzisiejszej Litwy po Finlandię przez jakieś pół tysiąca lat łowcy-rybacy-zbieracze żyli równolegle z pierwszymi rolnikami, a światy te przenikały się bardzo powoli – wynika z analiz naukowców. Wydawać się …
Pojawienie się w kręgu wokółbałtyckim ceramiki naczyniowej datowane jest na ok. 4700 lat p.n.e.

Umiejętność wytwarzania naczyń ceramicznych trafiła do Europy również przez Syberię i rejon Morza Kaspijskiego

Umiejętność wytwarzania naczyń ceramicznych dotarła do Europy nie tylko wraz z rolnictwem z Bliskiego Wschodu, ale również z Dalekiego Wschodu poprzez Syberię i rejon Morza Kaspijskiego – dowodzi zespół naukowców w „Nature Human Behaviour”. Najwcześniejsze naczynia ceramiczne wytwarzane przez człowieka na świecie pochodzą z …

NEOLIT

Na epokę neolitu przypada ważny etap formowania się struktur etnicznych zasadniczych dla dalszego rozwoju Europy. Kluczowym procesem była przede wszystkim tzw. rewolucja neolityczna, która sprawiła, że ludzie wykształcili techniki uprawy roślin i hodowli zwierząt. Istotne znaczenie miał również proces indoeuropeizacji, obejmujący także ziemie Polski. Ludy, które posługiwały się językiem praindoeuropejskim, pojawiły się prawdopodobnie już w IV tysiącleciu p.n.e. Ich jedność językowa rozpadła się u schyłku tego tysiąclecia. Najważniejsze wydarzenia neolitu:

  • rozwinięcie rolnictwa i hodowli,
  • budowa stałych osiedli i osad rolniczych,
  • wytworzenie ceramiki i narzędzi z miedzi.
Krzemien Wolynski

Wiórowiec-sztylet mający ok. 6 000 lat odkryty w Drążgowie

Kolejny cenny zabytek archeologiczny odkryty na terenie woj. lubelskiego. Tym razem to tzw. wiórowiec-sztylet wiązany z neolityczną kulturą lubelsko-wołyńską, datowaną na okres 4100–3650 lat p.n.e. W ostatnim czasie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie przekazany został retuszowany wiór (o długości ok. 13 cm), …
Miedziana siekierka zaraz po odkryciu - strona dolna

Najstarsza miedziana siekiera w Polsce? Może mieć nawet 6 tys. lat!

Pod koniec sierpnia 2023 roku Paweł Małkowicz zorganizował „Kresowy Zlot Poszukiwaczy”, uzyskując wcześniej wymagane zgody właścicieli terenu, na którym planował prowadzenie poszukiwań oraz pozwolenie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przed zlotem przeprowadził wstępne przeszukanie wskazanego terenu, aby zebrać mogące tam wystąpić zabytki archeologiczne, pozostawiając współczesne …

EPOKA BRĄZU

Nazwa tej epoki pochodzi od używanych wówczas powszechnie narzędzi z nowo wprowadzonego surowca – brązu, czyli stopu miedzi z cyną. Epoka ta ma zróżnicowane ramy czasowe, zależne od terenu występowania. Najwcześniej, w Egipcie i na Bliskim Wschodzie (Dżemdet Nasr), za początek epoki brązu przyjmuje się umownie rok 3400 p.n.e., w Europie Południowej 2800 p.n.e., na terenach dzisiejszych wschodnich Niemiec i zachodniej Polski 2200 p.n.e. Koniec epoki brązu przypada na lata 1000–700 p.n.e. Najważniejsze wydarzenia epoki brązu:

  • wykorzystanie brązu w produkcji narzędzi i broni,
  • rozwinięcie handlu dalekosiężnego,
  • rozwój zaawansowanych technologii i umiejętności metalurgicznych.
warta odnotowania jest wzorowa postawa członków Stowarzyszenia Drossen Lubuskie

Depozyt z epoki brązu odkryty na Rysiowym Polu w pow. słubickim

W powiecie słubickim, w miejscu znanym jako Rysiowe Pole, historia ponownie dała o sobie znać. Poszukiwacze ze stowarzyszenia Drossen Lubuskie dokonali odkrycia rozproszonego depozytu przedmiotów z epoki brązu. Członkowie stowarzyszenia Drossen Lubuskie, wyposażeni w wykrywacze metali, dziali na podstawie oficjalnego pozwolenia wydanego przez Lubuskiego …
Przebieg fortyfikacji zarejestrowany został w części północnej, zachodniej i południowej badanego obszar

Potwierdzono obronną funkcję grodziska sprzed 2,5 tys. lat w gminie Żagań

Badania archeologiczne na stanowisku Żagań-Lutnia 5 pozwoliły na potwierdzenie obronnej funkcji istniejącego w tym miejscu w epoce żelaza grodziska – poinformował Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. „Tegoroczne badania archeologiczne pozwoliły włączyć badane stanowisko do katalogu zweryfikowanych grodzisk z wczesnej epoki żelaza, które znajdują się na …

EPOKA ŻELAZA

To epoka, w której żelazo stało się głównym surowcem w wytwarzaniu narzędzi. Ramy czasowe epoki żelaza są różne i uzależnione od stref geograficznych, zróżnicowania kulturowego i rozwoju społeczno-gospodarczego. Najstarsze wyroby z kutego żelaza (głównie pochodzenia meteorytowego), pochodzą z XV i XIV wieku p.n.e. z terenów gdzie ludność zamieszkiwała państwo Hetytów (Azja Mniejsza). Stamtąd żelazo przez Palestynę dotarło do Egiptu, i dalej do Mezopotamii i Iranu. Następnie na Kaukaz, w XII w p.n.e. do Grecji oraz w XI-X w. p.n.e. do Italii. Do dalszych części Europy żelazo dotarło przez Półwysep Bałkański oraz Kaukaz. W znaczeniu historycznym epoka żelaza trwa do dziś (w sensie archeologicznym skończyła się w XII w.). Najważniejsze wydarzenia epoki żelaza:

  • wykorzystanie żelaza w produkcji narzędzi i broni,
  • rozwój handlu i pieniądza,
  • wzrost znaczenia kwestii militarnych powodujący rozkwit różnych imperiów i państw.
Monetę na terenie gminy Wojciechowice odnalazł Kami Bilski ze Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo” z Opatow

Tylko 3 w Europie! Rzadka moneta sprzed 2 tys. lat odkryta pod Opatowem

Na terenie województwa świętokrzyskiego, Kami Bilski, działający w ramach Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa, odnalazł monetę o wyjątkowym znaczeniu – stater typu Kryspinów. Złota moneta celtycka, mająca prawie 2 000 lat, była dotąd znana zaledwie z dwóch innych egzemplarzy! Ten rzadki artefakt został odkryty …

Poszukiwacze z Węgorzewa odkryli ozdoby z przełomu II/III wieku n.e.

Poszukiwacze ze stowarzyszenia Wendrusz odkryli na terenach nadleśnictwa Borki na Mazurach cztery fibule, pierścionek i fragmenty ozdób z początków naszej ery. Znaleziska datowane wstępnie na okres wpływów rzymskich przekazali służbom ochrony zabytków. Relację z odkrycia cennych zabytków archeologicznych członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz …

STAROŻYTNOŚĆ

To pierwsza epoka stricte historyczna i to od niej zwykle rozpoczyna się naukę historii w szkołach. Obejmuje ona dzieje od powstania pierwszych cywilizacji Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej do około V wieku n.e. W odniesieniu do Grecji i Rzymu nazywana jest zamiennie antykiem. W stosunku do podziału archeologicznego pokrywa się z epoką brązu i epoką żelaza. Najważniejsze wydarzenia starożytności:

  • rozwinięte starożytne cywilizacje, takie jak starożytny Egipt, starożytna Grecja i starożytny Rzym,
  • rozwój zaawansowanych systemów pisania i literatury,
  • budowa imponujących budowli i zabytków, takich jak piramidy egipskie, Partenon czy Koloseum.
Widok Portyku Jońskiego I Kapitelu Korynckiego

W starożytnym Nea Pafos ceramikę głównie produkowano lokalnie

Mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos naczynia kuchenne produkowali sami. Garncarze nie wkładali wiele czasu w ich produkcję, a garnki i rondle wykonywali w dużych ilościach. Zrobione były z gliny, pozbawione dekoracji, często pękały – wynika z badania polskich archeolożek. W starożytności Cypr znajdował się najpierw …
Meduza Historia

Meduza – zgwałcona przez boga, ukarana przez boginię

Jest jedną z najbardziej znanych mitycznych kobiet starożytnego świata, a jej tragiczna historia inspiruje i wpływa na nasze umysły do dziś. Myśl feministyczna zaadaptowała ją jako symbol kobiecej siły, psychoanaliza doszukuje się w niej symbolu kastracji. Jedno jest pewne – wężowe włosy niemal wszyscy …

ŚREDNIOWIECZE

Epoka w historii Europy trwająca od V do XV wieku, która rozpoczęła się wraz z upadkiem cesarstwa zachodniorzymskiego i trwała do epoki renesansu i wielkich odkryć geograficznych. W sensie archeologicznym koniec średniowiecza wyznacza zmierzch epoki żelaza. Jeszcze do niedawna powszechnie uznawane jako czas ciemnoty i przesądów dziś powoli odchodzi się od takiego rozumienia wieków średnich. Najważniejsze wydarzenia średniowiecza:

  • rozkwit chrześcijaństwa i wpływ Kościoła na życie społeczne i kulturalne,
  • rozwinięcie systemów feudalnych i hierarchii społecznych,
  • budowa zamków i katedr gotyckich.
Fragment posadzki z XII w. odkryty podczas badań milenijnych w gnieźnieńskiej katedrze (fot. Jakub Dzionek)

Wkrótce ukaże się monografia gnieźnieńskiej katedry!

Gniezno, wraz z ulokowanym na Górze Lecha kościołem metropolitalnym, zaliczane jest do najważniejszych wczesnośredniowiecznych ośrodków centralnych państwa Piastów. Dzisiejsza bazylika prymasowska jest miejscem o wyjątkowym znaczeniu historycznym – tu odbyły się pierwsze koronacje królewskie, ingresy, to tu przybył Otton III, aby symbolicznie przyjąć Polskę …
Dotychczas odkryto zaledwie 15 tego rodzaju artefaktów na terenie Europy

Rzadka średniowieczna szlufka znaleziona w okolicy Kamienia Pomorskiego

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej niedawno poinformowało o niezwykłym odkryciu, które miało miejsce w okolicach Kamienia Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim. Na rzadką, średniowieczną szlufkę natrafił Damian Tomczyk, aktywny członek lokalnego Stowarzyszenia im. Św. Korduli, podczas legalnych poszukiwań z użyciem wykrywaczy metali. Rzadki artefakt, późnośredniowieczna szlufka …

NOWOŻYTNOŚĆ

Epoka w historii Europy trwająca od początku XV do końca XVIII wieku.  Realnymi wyznacznikami przejścia od średniowiecza do nowożytności są przemiany kulturowe, polityczne, państwowe, ideologiczne i w ograniczonym stopniu techniczne. W historii świata za umowne zakończenie epoki najczęściej uznaje się wybuch rewolucji francuskiej, a rzadziej kongres wiedeński. Najważniejsze wydarzenia nowożytności:

  • wzrost eksploracji geograficznej i odkrycie nowych kontynentów,
  • rewolucje naukowe i rozwój nauki oraz technologii,
  • powstanie nowoczesnych państw narodowych i systemów politycznych.
Efekty pierwszego sezonu badań przerosły oczekiwania badaczy (fot. widoku zamku Bolków od południa, J. Jaremen; fot. kafla, S. Wilk)

Tysiące fragmentów kafli i nieznana budowla odkryte na zamku Bolków!

Prace wykopaliskowe na zamku Bolków odbyły się w drugiej połowie lipca i na początku sierpnia 2023 roku. Miały one na celu rozpoznanie najstarszych faz budowy zamku, w tym próbę odpowiedzi na pytanie o chronologię i kształt założenia obronnego z lat 70. XIII wieku, które …
Swidnica Katedra

W krypcie katedry świdnickiej znaleziono kości co najmniej 38 osób

Kości co najmniej 38 osób wydobyto z krypty Katedry św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy. Wcześniej, w sierpniu, w krypcie znaleziono cynowy sarkofag z XVII w. oraz ossuarium. Badaniem szczątków ludzkich znalezionych w podziemiach świdnickiej katedry zajmuje się antropolog …

XIX WIEK

Epoka XIX wieku to okres, który trwał od od 1789 r. do 1914 r. To okres rewolucji, zmian społecznych i gospodarczych oraz znaczących wydarzeń historycznych. To czas rewolucji przemysłowych, kolonializmu, powstań narodowych, rewolucji społecznych i politycznych. W tym wieku nastąpiły znaczące przełomy w technologii, nauce i kulturze, które kształtowały świat w sposób trwały i wpłynęły na kształtowanie współczesności

Najważniejsze wydarzenia XIX wieku:

  • rewolucje przemysłowe i rozwój przemysłu.
  • kolonializm i imperializm.
  • rewolucje społeczne i polityczne, takie jak Wiosna Ludów i powstania narodowe.

WSPÓŁCZESNOŚĆ

Epoka w historii Europy trwająca od końca XIX wieku do dnia dzisiejszego.

  • zakończenie I wojny światowej w 1918 roku,
  • zakończenie II wojny światowej w 1945 roku,
  • upadek muru berlińskiego w 1989 roku,

NOWY ŚWIAT

Każdy region świata ma własną, lokalnie dopasowaną chronologię dziejów i tak jest również w przypadku obu Ameryk. Naukowcy badający historię kultur prekolumbijskich Mezoameryki ustalili na przykład podział na pięć okresów. Jako, że badania Polaków w Amerykach stanowią stosunkowo mały procent polskiej archeologii (choć ważny w skali światowej), wszystkie artykuły o tej tematyce umieściliśmy w jednej kategorii.

Profesor Krzysztof Makowski wraz z częścią zespołu

Nowe oblicze Pachacámac w Peru! Odkryto 73 nienaruszone pochówki

Na stanowisku archeologicznym Pachacámac, niedaleko Limy, zespół badaczy pod kierownictwem profesora Krzysztofa Makowskiego z Papieskiego Katolickiego Uniwersytetu w Peru dokonał przełomowego odkrycia. Odsłonięto 73 nienaruszone pochówki z okresu Imperium Wari, rzucając nowe światło na złożoną historię przedhiszpańskich Andów. Odkrycia te, datowane na okres między …
Archeolog Carlos Escobar w trakcie eksploracji, Cerro Colorado. Fot. L. Majchrzak

Cerro Colorado i zawinięci w tkaniny zmarli sprzed 500 lat

Niedawno peruwiańsko-polski zespół badaczy dokonał znaczącego odkrycia na niewyrabowanym cmentarzysku Cerro Colorado, położonym w zachodnim Peru. Cmentarzysko, pochodzące sprzed ponad pół tysiąca lat, kryje w sobie kilkanaście niezwykłych pochówków, wzbogacając naszą wiedzę na temat dawnych praktyk funeralnych. Podczas wykopalisk, które rozpoczęły się w 2022 …

Czym różni się era od epoki a okresu?

Tylko w geologii różnice między epokami a okresami są oczywiste. W geochronologii najdłuższy jest bowiem eon, dzielący się na ery, które dzielą się na okresy, a te zaś na epoki.

W historii i archeologii, ale również historii sztuki, architektury czy literatury, panuje trochę większa dowolność. Pochodzące z łaciny słowo „era”, oraz z greki „epoka” wiele osób w praktyce stosuje naprzemiennie. W wielu artykułach czy książkach znaleźć można takie określenie jak „okres średniowiecza”, co jest w zasadzie „masłem maślanym”. Używają go nawet naukowcy zajmujący się na co dzień średniowieczem, bo nie zwracają na to całkowicie uwagi!

Z reguły jednak era najczęściej pojawia się w przypadku określenia wieku zabytku lub dat wydarzeń – przed naszą erą lub naszej ery. Można by je zatem uznać za największą jednostkę czasu. Epoki są związane z innymi i najczęściej wymienianymi podziałami, oznaczając pewien ważny etap dziejowy będący bardzo istotnym przełomem, punktem odniesienia, który wywarł decydujący wpływ na losy ludzkości. W ten sposób epokami są paleolit, neolit, epoka brązu, średniowiecze, renesans czy barok. Okres zaś to czasami mniejsza jednostka epoki jak np. okres wędrówek ludów, okres wpływów rzymskich, które dalej dzielą się na fazy. Częściej jednak to po prostu jakiś przedział czasu, mniej lub bardziej sprecyzowany, jak np. okres wojny polsko-krzyżackiej 1409-1411.

W potocznym użyciu jednak kombinacje er, epok i okresów są całkowicie dowolne i ograniczone jedynie wyobraźnią autorów. Dlatego możemy spotkać się zarówno z okresem epoki kamienia, okresem wczesnego średniowiecza, samym wczesnym średniowieczem, epoką renesansu, erą renesansu, erą industrialną, epoką industralną, okresem polodowcowym, epoką lodowcową itd.

css.php