, , ,

Poczet Odtwórców Polskich

|


Słowa kluczowe: , , , , , , ,

Historia, zwłaszcza nauczanie o niej, kojarzy się z grubymi książkami, nudnymi wykładami i ogromną ilością dat, nazwisk i miejsc. To wszystko odstrasza, zwłaszcza młodego człowieka XXI wieku, który często jest skoncentrowany na kulturze obrazkowej. Opierając się właśnie na tym ostatnim postanowiłem stworzyć projekt, który przybliża minione dzieje za pomocą obrazu.

Osoby odpowiedzialne za projekt
Bartosz Janiczek

Czas trwania
2020

Datowanie

Finansowanie
Stronę projektu zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.


Poczet Odtwórców Polskich ma trzy główne założenia. Po pierwsze,  ma być obrazem polskiego ruchu rekonstrukcyjnego, czyli dziesiątek ludzi z niesamowitą wiedzą, pasją oraz co najważniejsze – chęcią dzielenia się nimi. Po drugie Poczet ma wymiar edukacyjny – na jego podstawie entuzjaści historii mogą poszerzać swoją wiedzę, zaś ci, którym dotąd nie było po drodze z przeszłością – mogą się do niej przekonać za pomocą obrazu. Po trzecie zaś projekt ma stanowić zaplecze dla wszystkich tych, którzy chcą popularyzować wiedzę o przeszłości i piękno fotografii. Strona projektu, wzbogacona o stworzone przez odtwórców opisy może być doskonałym narzędziem do nauki, popularyzacji czy wspierania świadomości historycznej i patriotycznej.

To projekt edukacyjny, który ma pokazywać Polaków i Polki odtwarzających różne okresy historyczne. Za pomocą wizualności ma zaciekawić historią i być pierwszym krokiem, 'haczykiem’, który skusi ludzi do głębszego zainteresowania tematyką. Tak, by 'kupili oczami’ historię i chcieli jej więcej i więcej. Z drugiej strony ma pokazać, że polski ruch rekonstrukcyjny jest prężny i to nie jest tylko weekendowa zabawa, ale też ogromne zaplecze rzemieślnicze, edukacyjne i patriotyczne. Tak o swoim pomyśle opowiada fotograf Bartek Janiczek. Jego zdjęcia publikowane jako Rekografia cieszą się dużą popularnością. Na co dzień zajmuje się fotografowaniem rekonstrukcji historycznych, lecz również imprez przebieranych czy LARP-ów. Rekografię wsparli już w projekcie Fundacja Patriominium Europae i Nihil Novi TV.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php