, , ,

Noc Muzeów 2021 dla pasjonatów archeologii

|


Słowa kluczowe:

Noc Muzeów co roku świętuje rekordy popularności. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych. W 2021 roku Noc Muzeów odbędzie się w noc z 15 na 16 maja i większość placówek jest wówczas po prostu dłużej otwartych. Jednak np. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze zaplanowały wyjątkowe atrakcje na cały weekend.

Tej nocy specjalnie dla coraz większej ilości odwiedzających organizatorzy przygotowują także wyjątkowe atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty, warsztaty i atrakcje dla dzieci itp. Do każdej edycji Nocy Muzeów z roku na rok przystępuje coraz to więcej instytucji, a wszystkie prześcigają się w organizacji atrakcjach dla zwiedzających. Jednak do pełnej frekwencji wszystkich instytucji będziemy zmuszeni jeszcze trochę poczekać z wiadomych przyczyn.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

A co czeka na zainteresowanych i zwiedzających w 2021 roku? Specjalnie dla naszych Czytelników zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zaproszenia, które dotarły na naszego redakcyjnego maila i profile społecznościowe. Poza dłuższym czasem zwiedzania w części z nich można trafić na wykłady, gry, zabawy, pokazy, prelekcje, dyskusje, pokazy i to prowadzone na miejscu lub transmitowane w Internecie, głównie za pośrednictwem ich profili Facebook. Najlepiej jeśli ze szczegółami zapoznacie się już sami, przy czym jeśli coś przegapiliśmy, to nie zapomnijcie zostawić informacji w komentarzu. Będziemy aktualizować listę na bieżąco.

Lista placówek biorących udział w Nocy Muzeów 2021

A jeśli ktoś już rozpisał sobie plan wykładów online na cały weekend, uwzględniając propozycje ze wszystkich placówek, to z chęcią go również udostępnimy. Liczymy, że nasz czwartkowy KONTEKST o godz. 20:00 również jest na owej liście, tak w ramach rozgrzewki!

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php