Archeologia Żywa 3 (65) 2017

Żyjemy w czasach „rewolucji metodycznej” w archeologii. Powodują ją techniki badawcze nieinwazyjne dla dziedzictwa archeologicznego – niewymuszające rozkopywania stanowisk. W naszym najbliższym numerze zatytułowanym „Nie tylko łopatą” przybliżymy przynajmniej część z nich.

To już trzeci numer! Czas leci naprawdę szybko, ale nie bójcie się, pomysłów na tematy przyszłych numerów mamy w nadmiarze. Mamy nadzieję, że autorzy również będą dopisywać w takim stopniu jak do tej pory.

ARCHEOLOGIA ŻYWA 3/2017 – SPIS TREŚCI

 • 04 Archeolodzy XXI wieku kontra średniowieczny gród w Rozprzy [pełny artykuł dostępny również na stronie]Jerzy Sikora, Piotr Kittel
 • 12 / Archeologia a fantomatyka [towarzyszący artykuł dostępny na stronie]Radosław Biel
 • 16 Nieszawa 1424-1460. Niezwykła historia
  Piotr Wroniecki
 • 24 Brązy pod mikroskopem
  Dawid Sych
 • 28 Między drzewami, czyli co laser daje badaczom średniowiecznych zamków i dworów
  Maria Legut-Pintal, Paweł Rajski
 • 34 Archeobotonika. Między archeologią a botaniką
  Agata Sady
 • 40 Z georadarem, dronem i łopatą. O odkrywaniu tajemnic zaginionego Dzwonowa
  Marcin Krzepkowski, Marcin Moeglich, Piotr Wroniecki
 • 48 Wspomnienia drzew [towarzyszący artykuł dostępny na stronie]Dawid Kobiałka, Kornelia Kajda, Maksymilian Frąckowiak
 • 52 / Łowcy sztuki naskalnej. Polska ekspedycja „Petroglyph Unit” 1985-2017
  Paweł Polkowski
 • 60 / Śmierć i życie wieczne w starożytnym Egipcie
  Patryk Chudzik
 • 68 / Skarb z Guzowa
  Marlena Magda-Nawrocka
 • 72 Grodziska wczesnośredniowieczne w Sudetach
  Sylwia Rodak
 • 78 / Kilka uwag o konserwacji zabytków archeologicznych
  Magdalena Konczewska
 • 84 / Status prawny szczątków ludzkich w badaniach archeologicznych
  Żaneta Gwardzińska, Andrzej W. Święch

SŁOWO OD REDAKTORA NACZELNEGO

Coraz szersze  zastosowanie wspomnianych we wstępie metod prowadzi do wręcz lawinowego przyrostu nowych odkryć. Nowo odkrywane stanowiska archeologiczne często nie mają charakteru miejsc izolowanych w krajobrazie, ale stanowią łączące się ze sobą rozległe strefy aktywności ludzkiej, zróżnicowanej chronologicznie i funkcjonalnie. Nierzadko harmonijnie łączą się z dziedzictwem przyrodniczym i innymi zabytkami, jak na przykład architektura.

Ogromny rozwój wiedzy o dziedzictwie archeologicznym powinien skutkować zmianami pod kątem nie tylko badawczym, ale i w myśleniu o jego ochronie, celem zachowania go dla przyszłych pokoleń. Nie da się ocalić wszystkiego. Musimy jako społeczeństwo dokonywać wyborów co zachować, a co poświęcić na drodze naszego rozwoju. Metody archeologii nieinwazyjnej są szczególnie predysponowane przy rozwiązywaniu tego typu dylematów. Za ich pomocą można bowiem szybko i tanio wskazywać miejsca szczególnie wartościowe pod kątem występowania dziedzictwa archeologicznego.

Czy wobec tego łopaty odejdą do lamusa archeologii? Na pewno nie! Zawsze będziemy weryfikować sondażami odkrycia dokonane metodami nieinwazyjnymi, a także używać łopat w trakcie wykopalisk o charakterze ratowniczym.

…I TROCHĘ NA TEMAT ZAWARTOŚCI

W problem łączenia różnorodnych metod badawczych wprowadza nas artykuł autorstwa Jerzego Sikory i Piotra Kittla o badaniach kasztelanii w Rozprzy. O zaginionym średniowiecznym mieście Dzwonowo przeczytacie w tekście Marcina Krzepkowskiego, Marcina Moeglicha i Piotra Wronieckiego. Ten ostatni opisuje również fascynującą historię powstania, upadku i odkrycia przez archeologów Nowej Nieszawy – kolejnego miasta, które przez wieki uznane było za zaginione, a które w krótkim okresie swej świetności miało stanowić przeciwwagę dla handlowej potęgi Torunia.

O pożytkach z archeobotaniki pisze Agata Sady. O tym, czego można się dowiedzieć patrząc przez mikroskop na miecze z epoki brązu, ujawnia Dawid Sych. Jak rekonstruować dawne krajobrazy korzystając z rzeczywistości wirtualnej opowiada Radosław Biel. O zamkach uwidaczniających się na zobrazowaniach z lotniczego skaningu laserowego (ALS), a także o wadach i zaletach tej metody piszą Maria Legut-Pintal i Paweł Rajski. Poza głównym blokiem tematycznym polecamy artykuł Marleny Magdy-Nawrockiej o przypadkowym odkryciu skarbu średniowiecznych monet w Guzowie.

Zabierzemy Was też już tradycyjnie do Afryki poprzez teksty Pawła Polkowskiego i Patryka Chudzika. Na koniec numeru poruszamy ważne kwestie dotyczące właściwego zabezpieczania odkopywanych zabytków i skomplikowanego statusu prawnego szczątków ludzkich odkrywanych w trakcie badań archeologicznych.


NA ZAKOŃCZENIE

Przypominamy, że na naszej stronie głównej zamieszczamy zwykle najważniejsze informacje i dłuższe artykuły. Naszą pozostałą aktywność możecie śledzić na naszym FacebookuTwitterze i Instagramie, do czego serdecznie zachęcamy!


Jak każdy z naszych numerów, również i ten dostępny jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce. Wiemy, ze czasami macie problemy z odnalezieniem Archeologii Żywej. Niestety, jako Redakcja nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to co zamawiają właściciele kiosków i salonów prasowych. Z naszej strony umowy są podpisane, lecz to od Was zależy czy będzie ona dostępna. Dlatego spytajcie się w pobliskim kiosku czy istnieje możliwość zamówienia AŻ. Pewnie będzie to możliwe. Alternatywnie zawsze proponujemy wydanie cyfrowe.

Życzymy miłej lektury!

Redaktor Naczelny "Archeologii Żywej" | strona | + wpisy

Archeolog, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny AŻ. Pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół archeologii historycznej oraz wykorzystania archeologii w naukach przyrodniczych i kryminalistyce. Miłośnik niespiesznych podróży.

Pierwszy Sekretarz | + wpisy

Architekt, absolwentka Politechniki Warszawskiej, obecnie sekretarz redakcji Archeologii Żywej. Chętnie zajmuje się również grafiką. Interesuje się historią sztuki, uwielbia wycieczki po Polsce i nie tylko.

Redaktor ds. Wpisów Internetowych | strona | + wpisy

Archeolog. Doktorant Politechniki Wrocławskiej. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie problemów ze stroną, profilami AŻ lub ofertami patronatów medialnych. Pasjonat technologii i gier komputerowych.

A może jeszcze...

 • Archeologia Żywa 4 (66) 2017 "Wędrówką jedną życie jest człowieka" śpiewał Edward Stachura w jednej ze swoich piosenek i to właśnie ona będzie tematem przewodnim tej Archeologii Żywej, ostatniego numeru w 2017 roku. […]
 • Archeologia Żywa 2 (64) 2017 Nasza świadomość jest dla nas czymś bardzo drogim. Ba! Możliwe, że dla wielu najcenniejszym darem i  trzymamy się jej bardzo mocno twierdząc, że to ona właśnie jest podstawą naszego […]
 • Archeologia Żywa 1 (75) 2020 Istnieją tematy w badaniach nad przeszłością człowieka, na których spojrzenie li tylko z naszego krajowego podwórka archeologicznego niewiele wnosi. Do takich należy ogólnoświatowy […]
 • Archeologia Żywa 4 (74) 2019 Ponieważ lasy stanowią ok. 30% powierzchni naszego kraju w najnowszej Archeologii Żywej 4/2019 zatytułowanej "Co skrywają lasy?" staramy się odpowiedzieć na to z pozoru proste […]
 • Kompletnie zachowana osada sprzed 2 tys. lat odkryta w Borach Tucholskich Pola uprawne wraz z miedzami, zagrody, zabudowania, a nawet drogi, czyli kompletnie zachowany układ przestrzenny starożytnej osady sprzed blisko 2 tys. lat odkryli archeolodzy w Borach […]
 • Archeologia Żywa 4 (70) 2018 Z wielką przyjemnością prezentujemy nasz nowy numer: Archeologia Żywa 4 (70) 2018 "100 lat to tak mało". Jak pewnie się domyślacie, tytuł nawiązuje do jednej z najważniejszych […]

Dodaj komentarz

Ocena przepisu