Archeologia Żywa 2 (64) 2017

Nasza świadomość jest dla nas czymś bardzo drogim. Ba! Możliwe, że dla wielu najcenniejszym darem i  trzymamy się jej bardzo mocno twierdząc, że to ona właśnie jest podstawą naszego jestestwa. W końcu „Cogito ergo sum”. Co zatem z nami gdy nie myślimy? Jak podchodzili do tego ludzie w zamierzchłych czasach?

Archeologia Żywa 2 (64) 2017 postara się zbadać bliżej kolejną tematykę. W tym celu połączyliśmy trzy tematy, które nierozerwalnie wiążą się ze sobą: Sen, Śmierć i Zaświaty. Wszyscy sympatycy archeologii wiedzą, że śmierć i zaświaty to konik archeologów. Odnajdywane pochówki są często bogato wyposażane w dary grobowe i dostarczają nam wielu cennych informacji. Czy jednak ktoś słyszał o archeologii snu? O tym niżej parę słów od szefa. Pierwszy numer po reaktywacji już za nami, czekamy na wasze komentarze w związku z tym numerem.

ARCHEOLOGIA ŻYWA 2/2017 – SPIS TREŚCI

 • 04 Między snem a śmiercią – symboliczne korelacje dwóch procesów biologicznych
  Paweł Konczewski
 • 08 / Dar otwierający zaświaty
  Marcin Maciejewski
 • 14 Kiedy Egipcjanie zaczęli robić mumie? [pełny artykuł dostępny również na stronie]Wojciech Ejsmond
 • 18 Wadi Sura. Skały zasiedlone przez bezgłowe bestie
  Paweł Polkowski, Frank Förster
 • 24 Zmarłych pogrzebać. Zwyczaje pogrzebowe w Palestynie czasów Jezusa
  Ks. Mariusz Rosik
 • 28 Archeolodzy pod szubienicą. Co kryją dawne miejsca straceń?
  Paweł Duma, Daniel Wojtucki
 • 36 Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz
  Krzysztof Borysławski
 • 40 / Pogrzebani żywcem? Kulturowe następstwa tafefobii [fragment artykułu dostępny również na stronie]Magdalena Konczewska
 • 44 Śladami Rzymian we wschodniej Bawarii
  Piotr Piekarz
 • 52 Samborowice – celtycka wieś na Bursztynowym Szlaku [pełny artykuł dostępny również na stronie]
  Przemysław Dulęba, Jacek Soida
 • 60 Biografia zapisana na manierce
  Dawid Kobiałka
 • 64 Bajon – serce Angkoru
  Małgorzata Rakoczy
 • 68 Rumunia – archeologiczne eldorado
  Michał Torz
 • 75 Podwodna archeologia współczesności – wraki z I i II wojny światowej
  Andrzej W. Święch
 • 78 Drony a przeszłe krajobrazy Dalekiego Wschodu (i nie tylko)
  Kasper Hanus
 • 82 Funkcjonalizm
  Jakub Okonek
 • 86 Rekonstrukcja historyczna w muzealnictwie
  Ewelina Imiołczyk

ARCHEOLOGIA ŻYWA 2 (64) 2017 – SŁOWO OD REDAKTORA NACZELNEGO…

Kiedy na zebraniu redakcyjnym zaproponowałem, aby w kolejnym numerze AŻ zająć się snem, po minach współpracowników od razu wiedziałem, że temat „nie chwycił”. Snem jako takim archeolodzy zajmują się nader rzadko, pomimo że zajmował on i wciąż zajmuje około 1/3 życia każdego człowieka. To mierne zainteresowanie archeologii snem jest chyba po prostu odbiciem prostego faktu, że był/jest to czas poświęcony na regenerację naszego organizmu i tym samym czas wyłączenia go z aktywności. Inaczej jest, jeśli odniesiemy się do kulturowych konotacji snu. Przyrównanie śmierci jako swoistej formy snu można napotkać w ogromnej ilości kultur – zarówno dawniej, jak i dziś. Marzenia senne nierzadko rozumiano też jako podróż w zaświaty – do świata zmarłych. Świadectwa zarówno symbolicznego korelowania, jak i rozdzielnego rozumienia snu, śmierci i zaświatów (w przypadku snu i śmierci będących również procesami biologicznymi) są tematem przewodnim prezentowanego numeru AŻ.

… I TROCHĘ NA TEMAT ZAWARTOŚCI

Możliwości dotarcia w zaświaty jeszcze przed śmiercią i związane z tym rytuały opisuje Marcin Maciejewski. Pasjonującą historię odkrycia na Saharze malowideł sprzed 6 tys. lat i interpretację ich treści przedstawia artykuł Pawła Polkowskiego i Franka Förstera. Wojciech Ejsmond rozprawia się natomiast z mitem, jakoby zapoczątkowanie mumifikacji ciał przez starożytnych Egipcjan było efektem sprzyjającego działania środowiska. Różne aspekty śmierci i postępowania z ciałami osób zmarłych omawiają teksty: Magdaleny Konczewskiej (o strachu przed pochowaniem żywcem i podejmowanych ku temu przeciwdziałaniach), księdza prof. Mariusza Rosika (o zwyczajach pogrzebowych w Izraelu czasów Jezusa Chrystusa), Pawła Dumy i Daniela Wojtuckiego (o badaniach średniowiecznych i nowożytnych szubienic na Śląsku).

Wadi Sura II – Jaskinia Bestii w całości zapełniona niesamowitymi malowidłami

Jak przebiega proces snu i czym są marzenia senne oraz jak sypiano dawniej wyjaśnia prof. Krzysztof Borysławski. Poza głównym blokiem tematycznym zapraszamy Was na parę wycieczek. Do Bawarii – śladami Rzymian. Do Rumunii – kraju posiadającego imponujące dziedzictwo archeologiczne. Do Kambodży, gdzie dochowały się do naszych czasów imponujące kompleksy świątynne z okresu średniowiecza. Zapraszam również do lektury tekstu o Celtach zamieszkujących dawniej nasz kraj i do przestudiowania tekstów dotyczących warsztatu pracy archeologów.


NA ZAKOŃCZENIE

Przypominamy, że na naszej stronie głównej zamieszczamy zwykle najważniejsze informacje i dłuższe artykuły. Naszą pozostałą aktywność możecie śledzić na naszym FacebookuTwitterze i Instagramie, do czego serdecznie zachęcamy!


Jak każdy z naszych numerów, również i ten dostępny jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce. Wiemy, ze czasami macie problemy z odnalezieniem Archeologii Żywej. Niestety, jako Redakcja nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to co zamawiają właściciele kiosków i salonów prasowych. Z naszej strony umowy są podpisane, lecz to od Was zależy czy będzie ona dostępna. Dlatego spytajcie się w pobliskim kiosku czy istnieje możliwość zamówienia AŻ. Pewnie będzie to możliwe.

E-wydanie Archeologii Żywej dostępne jest niestety dopiero od numeru 65. Wszystkie późniejsze numery w wersji cyfrowej można odnaleźć w archiwum E-Kiosku po kliknięciu w zielony przycisk.

Życzymy miłej lektury!

Redaktor Naczelny "Archeologii Żywej" | strona | + wpisy

Archeolog, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny AŻ. Pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół archeologii historycznej oraz wykorzystania archeologii w naukach przyrodniczych i kryminalistyce. Miłośnik niespiesznych podróży.

Pierwszy Sekretarz | + wpisy

Architekt, absolwentka Politechniki Warszawskiej, obecnie sekretarz redakcji Archeologii Żywej. Chętnie zajmuje się również grafiką. Interesuje się historią sztuki, uwielbia wycieczki po Polsce i nie tylko.

Redaktor ds. Wpisów Internetowych | strona | + wpisy

Archeolog. Doktorant Politechniki Wrocławskiej. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie problemów ze stroną, profilami AŻ lub ofertami patronatów medialnych. Pasjonat technologii i gier komputerowych.

A może jeszcze...

 • Archeologia Żywa 4 (66) 2017 "Wędrówką jedną życie jest człowieka" śpiewał Edward Stachura w jednej ze swoich piosenek i to właśnie ona będzie tematem przewodnim tej Archeologii Żywej, ostatniego numeru w 2017 roku. […]
 • Archeologia Żywa 3 (65) 2017 Żyjemy w czasach „rewolucji metodycznej” w archeologii. Powodują ją techniki badawcze nieinwazyjne dla dziedzictwa archeologicznego – niewymuszające rozkopywania stanowisk. W naszym […]
 • Konie w średniowiecznej Polsce często traktowano jak członków rodziny Konie w czasach piastowskich często traktowane były jak członkowie rodziny. Szkielety tych zwierząt, które odkrywane są w mogiłach ludzkich świadczą o szczególnym znaczeniu wierzchowców, […]
 • Zrekonstruowano pochówki wojowników z nekropolii w Ciepłem Czterej wojownicy pochowani z bogatymi darami grobowymi w centralnej części cmentarzyska w Ciepłem (Pomorskie) pochodzili ze Skandynawii - wykazały specjalistyczne analizy. To dowód na […]
 • Archeologia Żywa 1 (75) 2020 Istnieją tematy w badaniach nad przeszłością człowieka, na których spojrzenie li tylko z naszego krajowego podwórka archeologicznego niewiele wnosi. Do takich należy ogólnoświatowy […]
 • Groby wojowników sprzed 2 tys. lat odkryto w okolicach Bejsc Groby wojowników sprzed 2 tys. lat odkryli archeolodzy w okolicach Bejsc w woj. świętokrzyskim. Spopielonym szczątkom towarzyszyła broń - żelazne miecze i groty włóczni lub oszczepów. […]

Dodaj komentarz

Ocena przepisu