Archeologia Żywa 1 (67) 2018

|


Słowa kluczowe:

Jeden z największych fizyków wszechczasów Richard Feynman stwierdził kiedyś: „Fizyka jest jak seks: pewnie, że może dawać jakieś praktyczne rezultaty, ale nie dlatego to robimy.” W dziejach ludzkości podejście do różnych odmian miłości zmieniało się wielokrotnie i diametralnie. Jakie by ono jednak nie było – miłość, również ta zmysłowa, była nieodłącznym elementem życia.

AŻ 67


Weprzyj Archeologię Żywą i zamów nas już dziś!

W różnych krajach, społecznościach i czasach odnajdujemy historie i przedstawienia, które niezorientowanym w temacie mogą wydawać się wymysłem współczesnym. Niektóre z nich gorszą, a inne wzbudzają uśmiech. W naszym numerze zatytułowanym „Miłość, Przyjaźń, Seks” jedynie delikatnie musnęliśmy tematu.

Podjęliśmy go jednak by pokazać, że archeolodzy zajmują się całą przeszłością i nie zawsze związana ona jest ze śmiercią i przemijaniem. Niektórzy z nas wolą o wiele bardziej przyjemne i doczesne sprawy.  Dodatkowo w numerze pojawiło się również parę nowych pomysłów i jesteśmy ciekawi Waszych opinii. Przechodząc jednak do rzeczy: czyli o czym przeczytacie w najnowszym numerze.

ARCHEOLOGIA ŻYWA 1/2018 – SPIS TREŚCI

 • 04 / Kilka słów o seksualności w starożytności
  Mateusz Żmudziński
 • 10 / Historia pewnej znajomości
  Krzysztof Borysławski, Piotr Chmielewski
 • 18 / Erotyka w Ameryce Prekolumbijskiej
  Karolina Krajewska
 • 22 / Osteobiografie dwóch niezwykłych kobiet średniowiecznej Polski
  Magdalena D. Matczak
 • 28 / Miniona intymność
  Urszula Sieńkowska
 • 34 / Zwierciadło – narzędzie miłości własnej
  Magdalena Konczewska
 • 38 / Noc miłości
  Katarzyna Ceklarz
 • 44/ Czerwony – kolor życia i silnych emocji
  Krzysztof Borysławski
 • 48 / Colonia Ulpia Traiana. Rzymskie miasto nad Renem
  Kinga Alina Langowska
 • 54 / Nubijczycy w Tebach
  Marta Kaczanowicz
 • 62 / Zagadka trzech fortów w sercu Afryki
  Mariusz Drzewiecki
 • 68 / Łąka pełna tajemnic
  Mariusz Kalwasiński
 • 70 / Big data i sieci semantyczne w archeologii. Baza Seshat w studiach nad zróżnicowaniem człowieka
  Patrycja Filipowicz, Arkadiusz Marciniak
 • 76 / Trzeci wymiar archeologii
  Małgorzata Markiewicz
 • 80 / Nowa Archeologia – Archeologia Procesualna
  Jakub Okonek
 • 84 / Miłość na talerzu
  Maciej Słowiński

ARCHEOLOGIA ŻYWA 1 (67) 2018 – SŁOWO OD REDAKTORA NACZELNEGO…

Minął rok od kiedy wznowiliśmy wydawanie „Archeologii Żywej”. Dla całego Zespołu Redakcyjnego był to rok intensywnej nauki „jak się robi gazetę”. Ciągle się uczymy i rozwijamy. Przyjęła się zaproponowana rok temu formuła czasopisma, polegająca na tworzeniu każdego numeru wokół jednego tematu przewodniego. Ugruntowała się również koncepcja poszerzania go o perspektywy innych nauk, zajmujących się kulturową, społeczną i biologiczną przeszłością człowieka.

Kontynuując powyższy zamysł, najnowszy numer poświęcamy miłości, przyjaźni i seksowi. W seksualność społeczeństw starożytnych wprowadza nas Mateusz Żmudziński. O erotycznych atrybutach kultur prekolumbijskich Ameryki Łacińskiej pisze Karolina Krajewska. O niuansach miłości, erotyzmie i ich atrybutach w średniowiecznej i nowożytnej Polsce oraz Europie piszą Magdalena Matczak, Urszula Sieńkowska i Magdalena Konczewska. Teksty archeologiczne, będące – z jednym wyjątkiem – dziełem pań, są uzupełnione artykułami dotyczącymi miłości, a napisanymi przez biologów Krzysztofa Borysławskiego i Piotra Chmielewskiego oraz Katarzynę Ceklarz – etnologa i socjologa w jednej osobie.

Poza tematem głównym zabierzemy Was na intelektualną wycieczkę do Xanten w zachodnich Niemczech, gdzie w miejscu ruin rzymskiego miasta Colonia Ulpia Traiana funkcjonuje niezwykle ciekawe muzeum i park archeologiczny. Odwiedzimy też Sudan i Egipt. Archeologiczne podróże zakończymy na środkowym Pomorzu. W numerze zawarliśmy również teksty o obliczach i rozterkach naukowych archeologii. Szczególnie zajmujący, choć nieco trudny w pierwszym odbiorze, jest artykuł opisujący projekt bazy danych Seshat. A na koniec numeru nowy dział – archeokuchnia! Cóż, idąc za współczesnymi trendami kultury postanowiliśmy wprowadzić kącik kulinarny…

Wracając do chwalenia się dokonaniami zeszłego roku, możemy wymienić kolejne osiągnięcia: pod patronatem AŻ i przy współuczestnictwie redakcji odbyło się kilka konferencji naukowych, czynnie braliśmy też udział w archeologicznych badaniach terenowych, z których relacje zdawaliśmy w Internecie. Wszystko to spowodowało, że niepostrzeżenie wokół gazety powstała nowa społeczność: członków redakcji, autorów tekstów, czytelników i szerokiego grona miłośników archeologii. Aby mieć możliwość poznać się bliżej, już teraz mam wielką przyjemność zaprosić Was na I Spotkanie Miłośników „Archeologii Żywej” (SMAŻ). Odbędzie się ono na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. W tym roku przypadnie na pierwszy weekend wakacji. Będzie więc okazja, by razem obchodzić Święto Kupały. Więcej na jego temat na tej stronie. Wkrótce podamy więcej szczegółów w tym, m.in. sposoby rejestracji.

NA ZAKOŃCZENIE

W tym momencie naszą gazetę można kupić zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej. Działamy tutaj, na stronie głównie oraz na naszych profilach społecznościowych. Czytelnicy obserwują nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie, a nasze wpisy nie raz trafiły na Wykop.pl. Nic tylko działać na dalej!


Życzymy miłej lektury!

Redaktor naukowy AŻ | Oficjalna strona

Archeolog, nauczyciel akademicki, redaktor naukowy „Archeologii Żywej”. Pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół archeologii historycznej oraz wykorzystania archeologii w naukach przyrodniczych i kryminalistyce. Miłośnik niespiesznych podróży.

Pierwszy sekretarz AŻ | Oficjalna strona

Architekt, absolwentka Politechniki Warszawskiej, obecnie sekretarz redakcji Archeologii Żywej. Chętnie zajmuje się również grafiką. Interesuje się historią sztuki, uwielbia wycieczki po Polsce i nie tylko.

Redaktor naczelny AŻ | Oficjalna strona

Archeolog, doktor nauk inżynieryjno-technicznych, popularyzator. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie patronatów i ewentualnej współpracy z „Archeologią Żywą”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php