Archeologia Żywa 3 (69) 2018


Słowa kluczowe: , ,

Tak jak we wstępie zaznaczył nasz szef – nadeszły wakacje, a wraz z nimi najnowszy numer Archeologii Żywej 3 (69) 2018 pt. “Grody, Zamki, Twierdze”. Co to oznacza dla Polaków? Kto dostanie od nas oficjalną koszulkę AŻ? O czym przeczytacie w tym numerze?

Archeologia Żywa 3 69 2018


Numer dostępny jest pod poniższymi linkami lub w salonach Empik, Garmond, Inmedio, Relay, Ruch.

Ach, początek wakacji. Pochylmy się na chwilę nad tym faktem (konkrety znajdziecie od następnego nagłówka). Z oczywistych względów najbardziej zadowoleni z wakacji są uczniowie i studenci. Ci ostatni nie dość, że mogą się obijać jeszcze bardziej niż robią to w trakcie semestru letniego, to mogą tego dokonywać wygrzewając się na leżakach. Pewnie nie jedna osoba zadaje sobie właśnie pytanie: “Oj, kiedy to było i dlaczego tak dawno?”  Wszyscy mieszkańcy tzw. miast studenckich nareszcie  jednak mogą odetchnąć i czasem nawet usiąść w swojej komunikacji miejskiej.

Z drugiej strony upały, które na pewno nie oszczędzą nawet mieszkańców Suwałk będą wyganiać wszystkich z betonowych dżungli w bardziej przyjemne miejsca jak lasy, jeziora czy nadmorskie plaże. Budowlańcy z pewnością już nie mogą doczekać się wizyt swoich lokalnych archeologów wstrzymujących zaplanowane prace. Wszyscy turyści nie raz spotkają się z wielogodzinnym opóźnieniem zapewnionym przez tanie linie lotnicze, czy nasze rodzime PKP…

To tylko garść przykładów tego co czeka nas w ciągu najbliższych miesięcy. Nie ważne zatem czy będziecie wygrzewać się na leżaku, czy grzać w autobusie. W mieście, czy w lesie. Powinniście mieć ze sobą nasz najnowszy numer pt. “Grody, Zamki, Twierdze”. Może zainspiruje to Was do odwiedzenia jednego z takich stanowisk znajdujących się w Waszej okolicy.

ROZDAJEMY KOSZULKI I PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO WYKOPALISK!

Pewnie zauważyliście, że na tej okładce Archeologii Żywej znajdują się żywi archeologowie! Szok! Z tej okazji wzywamy Was do uruchomienia sieci powiadomień pocztą pantoflową. Zgłoszenia wysyłajcie na naszym Facebooku, lub na adres mailowy biel@archeologia.com.pl.

Każda osoba, która rozpozna się na naszej okładce i będzie nam to w stanie udowodnić, dostanie od nas nie tylko nasz najnowszy numer, ale również oficjalną koszulkę Archeologii Żywej.

Jeśli rozpoznajecie swoich znajomych dajcie im znać! Zakładamy co prawda, że każdy archeolog w Polsce czyta Archeologię Żywą, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy śledzą nasze wpisy internetowe.

Po identyfikacji zakończonej sukcesem ustalimy rozmiar koszulki i poprosimy o adres, na który wyślemy ową koszulkę wraz z naszym najnowszym numerem. Jeśli kiedykolwiek usłyszeliście, że archeologia jest nieopłacalna to już wiecie, że to nieprawda. Przynajmniej jeśli chodzi o darmowe koszulki i numery AŻ.

Co wakacje oznaczają jednak dla nas- Redakcji AŻ? SMAŻ 2018 jakiś czas temu stał się historią (tutaj relacja), ale już myślimy nad SMAŻ-em 2019. Oprócz tego zbieramy artykuły do ostatniego numeru w tym roku i przygotowujemy się do naszych własnych wykopalisk w opuszczonej wsi Nowoszów. W zeszłym roku odnaleźliśmy tam zamek Bolka II (czyżby zbieg okoliczności?), a tym razem spróbujemy go odsłonić w całości! Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale pewnie jesteście ciekawi co znajdziecie w najnowszym numerze?

Archeologia Żywa 3 69 2018

ARCHEOLOGIA ŻYWA 3/2018 – SPIS TREŚCI

 • 04 / Zamek, pałac, a może twierdza? Krótki poradnik co jest czym
  Radosław Biel
 • 06 / Prehistoryczna kamienna architektura na Górze Zyndrama w Maszkowicach – wytwór lokalnej adaptacji czy idee fixe przybyszów z południa Europy? [fragment artykułu dostępny również na stronie]
  Joanna Jędrysik, Marcin S. Przybyła
 • 14 / Od castrum do el-Qasr. Historia osady na krańcach egipskiego świata
  Paweł Polkowski
 • 21 / Castra terrae Culmensis. O grodach, warowniach i zamkach krzyżackich na ziemi chełmińskiej [fragment artykułu dostępny również na stronie]
  Marcin Wiewióra, Bogusz Wasik
 • 32 / Twierdza Kudak – wykopaliska na kresach Rzeczpospolitej Obojga Narodów
  Paweł Konczewski
 • 40 / De victis Hispanis tropaea in Pyrenaei – Historia pirenejskiego tropajonu Gnejusza Pompejusza Wielkiego
  Adam Jakub Jarych
 • 46 / Unieradz – zagadka odciętych dłoni
  Mariusz Kalwasiński
 • 50 / Fenomen powtarzalności. Badania skarbów z Karmina
  Marcin Maciejewski, Justyna Baron, Radosław Jarysz, Radosław Kuźbik, Dagmara Łaciak, Beata Miazga, Kamil Nowak, Dawid Sych
 • 55 / Lubogoszcz – słowiańska osada na wyspach Jeziora Sławskiego[artykuł dostępny również na stronie]
  Bartosz Tietz
 • 64 / Sprzączki i zapinki a życie w późnym średniowieczu
  Jakub Sawicki
 • 72 / Hydrografia dla archeologa – słów kilka o urządzeniach przydatnych w prospekcji dokumentacji obiektów antropogenicznych w środowisku wodnym
  Andrzej W. Święch, Jan Majcher
 • 80 / Archeologia w kulturze masowej
  Jakub Okonek
 • 85 / W zamkowej kuchni
  Maciej Słowiński

ARCHEOLOGIA ŻYWA 3 (69) 2018 – SŁOWO OD REDAKTORA NACZELNEGO…

Już są wakacje! Nastał czas, w którym wielu z nas rusza odkrywać nowe miejsca, krajobrazy, smaki i spotykać się z nowymi ludźmi. Dla mnie osobiście wakacyjne wojaże wiążą się nieodmiennie ze zwiedzaniem miejsc szczególnych w krajobrazie naszego globu – ufortyfikowanych siedzib ludzkich, zamków, twierdz. Wierzę, że takowe szczególne hobby podziela wielu z Was. A jeśli nie, to może zarazicie się nim poprzez lek- turę wakacyjnego numeru AŻ. Wraz zespołem redakcyjnym i autorami tekstów chcieliśmy zaproponować Wam bowiem odwiedzenie miejsc niezwykłych, obecnych w krajobrazach Polski, Europy i Afryki, a praktycznie pomijanych w kanonach miejsc podróży przeciętnego turysty.

Za sprawą lektury tekstów z niniejszego numeru AŻ, proponuję udać się w podróż przez dwa kontynenty i poznać fortalicje powstałe od epoki brązu aż po nowożytność. Na początek jednak kilka słów wyjaśnienia czym jest zamek, czym gród, a czym twierdza – w graficznej kapsułce przygotowanej przez Radosława Biela (to tak na wszelki wypadek, gdyby wasze pociechy zaczęły zadawać pytania typu: „Tato, a co to jest zamek?”).

…I TROCHĘ NA TEMAT ZAWARTOŚCI

Jeśli chcecie poznać początki idei wznoszenia kamiennych fortyfikacji na ziemiach polskich, sięgnijcie do tekstu o badaniach na Górze Zyndrama w Maszkowicach koło Łącka. Na szczycie tej góry zespół archeologów pod kierownictwem Marcina Przybyły od kilku lat bada pozostałości fortalicji z wczesnej epoki brązu. Wśród niezwykłych odkryć tam dokonanych jest technika budowy murów otaczających tą fortalicję – charakterystyczna dla ówczesnego budownictwa basenu Morza Śródziemnego, co może sugerować, że około 3800 lat temu w Kotlinie Łąckiej osiedlili się przybysze z południa Europy. Równie frapujące są odkrycia badaczy saharyjskiej Oazy Dahla, gdzie wśród zabudowy średniowiecznego miasteczka El-Qasr odkryto pozostałości fortu z okresu panowania Cesarstwa Rzymskiego nad Egiptem, o czym z wielką swadą pisze Paweł Polkowski.

O zaskakujących odkryciach co do genezy zamków krzyżackich na Ziemi Chełmińskiej piszą Marcin Wiewióra i Bogusz Wasik. W świat wczesnośredniowiecznego osadnictwa słowiańskiego na wyspach Jeziora Sławskiego wprowadzi nas Bartosz Tietz. A pamiętacie akapity w „Ogniem i Mieczem” dotyczące twierdzy Kudak? Jej opis autorstwa Henryka Sienkiewicza to nie fikcja literacka. Ta twierdza istniała naprawdę! Jej relikty nadal tkwią nad Dnieprem. Miałem okazję uczestniczyć w badaniach tej twierdzy.  Wyniki tych badań i historię twierdzy przybliżam w artykule zawartym w niniejszym numerze AŻ.

Oczywiście to nie wszystko! W kolejnych artykułach opowiadamy Wam o tajemniczym kościółku w Unieradzu oraz o rzymskim tryumfie nad mieszkańcami Galii Zaalpejskiej. Zapraszamy również do lektury tekstów o zabytkach archeologicznych – skarbach z wczesnej epoki żelaza odkrytych nieopodal Karmina, a także o średniowiecznych ozdobach metalowych odnalezionych w ostatnich latach na Starym Mieście we Wrocławiu. Na koniec proponuję spróbować przygotować potrawy „z zamkowej kuchni”, inspirując się sprawdzonymi archeoprzepisami kulinarnymi Macieja Słowińskiego. Życzę miłej lektury i smacznego!

NA ZAKOŃCZENIE

Przypominamy, że na naszej stronie głównej zamieszczamy zwykle najważniejsze informacje i dłuższe artykuły. Naszą pozostałą aktywność możecie śledzić na naszym Facebooku, TwitterzeInstagramie, do czego serdecznie zachęcamy!


Życzymy miłej lektury!

Redaktor naukowy AŻ | Oficjalna strona

Archeolog, nauczyciel akademicki, redaktor naukowy „Archeologii Żywej”. Pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół archeologii historycznej oraz wykorzystania archeologii w naukach przyrodniczych i kryminalistyce. Miłośnik niespiesznych podróży.

Pierwszy sekretarz AŻ | Oficjalna strona

Architekt, absolwentka Politechniki Warszawskiej, obecnie sekretarz redakcji Archeologii Żywej. Chętnie zajmuje się również grafiką. Interesuje się historią sztuki, uwielbia wycieczki po Polsce i nie tylko.

Redaktor naczelny AŻ | Oficjalna strona

Doktor nauk inżynieryjno-technicznych. Archeolog. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie problemów ze stroną, profilami Archeologii Żywej, pomysłami na artykuły lub wszelkimi propozycjami współpracy i patronatów. Pasjonat technologii i gier komputerowych. Asystent naukowy w Zakładzie Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php