Archeologia Żywa 2 (68) 2018


Wiemy, że niektórzy już nie mogli się doczekać, ale w końcu to się stało! Archeologia Żywa 2 (68) 2018 niczym rączy koń przygalopowała na półki sklepowe. W tym numerze czeka na Was mała odmiana – nie piszemy wyłącznie o człowieku, ale również o zwierzętach. 

Znaczenie zwierząt w dziejach ludzkości jest niesamowite. Bez ich pomocy, mniej lub bardziej aktywnej, nie zbudowalibyśmy tak prężnie działającej dziś cywilizacji. Z ogłoszeniem tematu numeru zwlekaliśmy długo, ponieważ przez cały ten czas nie wpadliśmy na odpowiedni tytuł. Dopiero po ponownym przeczytaniu zgromadzonych artykułów zaczęliśmy się zastanawiać nad ważną kwestią.

Czy u początków naszej współpracy zasługa leżała wyłącznie po naszej stronie? Nasz numer pt. „Zwierzęta – ludzie. Kto kogo oswoił?” jest jedynie wstępem do tych rozważań. Z pewnością w przyszłości do niego powrócimy. Dodatkowo wyłącznie na naszej stronie przeczytacie wpis towarzyszący temu numerowi zatytułowany „Pszczoły i ludzie„.

ARCHEOLOGIA ŻYWA 2/2018 – SPIS TREŚCI

 • 04 / Świat zwierząt w symbolice łowców i zbieraczy u schyłku paleolitu i w mezolicie
  Tomasz Płonka
 • 10 / Najdawniejszy przyjaciel człowieka
  Radosław Biel
 • 16 / Paleolityczna broń miotana
  Kamil Serwatka
 • 20 / Celtowie – lud spod znaku dzika
  Przemysław Dulęba
 • 28 / Konno przez Barbaricum
  Emilia Smółka-Antkowiak
 • 34 / Święte zwierzęta, źródła białka i domowi ulubieńcy: słów kilka o stosunku starożytnych Egipcjan do zwierząt
  Halszka Przychodzeń, Dagmara Haładaj
 • 41 / Na spacer po pustyni. O polowaniu z psami na wschodniej Saharze
  Paweł Polkowski
 • 50 / Jak ludzie usiedli przy stole
  Anna Lewandowska Ronnegren
 • 56 / Archeologiczne tajemnice Gór Kamiennych i ich okolic
  Paweł Konczewski 
 • 63 / Spotkanie Miłośników Archeologii Żywej
 • 64 / Symbolika zwierciadła
  Magdalena Konczewska
 • 70 / Dolina Majes – niedoceniona sztuka naskalna z Peru
  Karolina Juszczyk, Stanisław Rzeźnik
 • 76 / Sztuka okopowa. Doświadczenia i wspomnienia wojenne utrwalone w materii
  Dawid Kobiałka
 • 81 / Archeologia postprocesualna – interpretatywna
  Jakub Okonek
 • 85 / Z serem przez wieki
  Maciej Słowiński

ARCHEOLOGIA ŻYWA 2 (68) 2018 –  SŁOWO OD REDAKTORA NACZELNEGO…

W ogrodach Villi d’Este w Tivoli, nieopodal Rzymu, stoi zadziwiająca fontanna. Przedstawia ona sfinksa z głową i piersiami kobiety (zgadujecie skąd tryska woda…), lwim (?) tułowiem i kończynami oraz ptasimi skrzydłami i jaszczurczym ogonem. Wyobrażenia sfinksów ludzie tworzyli już u schyłku paleolitu. Najstarsze nam znane pochodzi sprzed około 11 500 lat, a odkryto je w Göbekli Tepe w Turcji. Skąd ówcześni ludzie czerpali pomysły na tworzenie takowych hybryd zwierząt i ludzi? Moim zdaniem powstawały one z obserwacji przyrody – z przekonania, że ludzie pod wieloma względami są bliscy zwierzętom. Przekonanie powyższe było i jest jak najbardziej prawdziwe. Wywodzimy się z Królestwa Zwierząt. Jesteśmy jego częścią nie tylko w sensie biologicznym, ale w ogromnej mierze również w sensie społecznym. Zwierzęta, podobnie jak my, mają samoświadomość swojego istnienia, mają uczucia, podobnie do nas dążą do szczęścia i toczą spory.

Co wobec tego odróżnia nas od zwierząt? Brytyjski antropolog Robin Dunbar w swojej bestselerowej książce „Człowiek. Biografia” zawarł pogląd, że różnica polega na tym, iż ludzie, w przeciwieństwie do zwierząt, wierzą w istoty i światy duchowe oraz zajmują się swoją historią. Tylko tyle!  Mając na uwadze powyższe, zapraszam do lektury historii o relacjach ludzi i zwierząt. Prezentowany numer „AŻ” otwiera tekst Tomasza Płonki na temat symboliki zwierząt wśród społeczności zbieracko-łowieckich zamieszkujących Europę u schyłku plejstocenu i we wczesnym holocenie. W dalszej kolejności Radosław Biel opisuje pokrótce w jaki sposób doszło do udomowienia psa. O psach myśliwskich na dawnej Saharze pisze też Paweł Polkowski, a zagadnienie preparowania mumii zwierzęcych w starożytnym Egipcie przybliżają Halszka Przychodzeń i Dagmara Haładaj. O specjalnej estymie Celtów wobec dzików obszernie pisze Przemysław Dulęba, zaś jeździectwem w barbarzyńskiej Europie zajęła się Emilia Smółka-Antkowiak.

Poza tematem numeru szczególnie zachęcam do lektury artykułu omawiającego mniej znane dziedzictwo starożytnego Peru, jakim są andyjskie petroglify. Polecam też uwadze Czytelników tekst dotyczący dawnych metod produkcji sera, zawierający również praktyczne przepisy jak takowe sery warzyć.

NA ZAKOŃCZENIE

Na koniec chcemy polecić tekst naszego szefa o archeologicznych tajemnicach Gór Kamiennych – mało znanego, a urokliwego zakątka Polski. Czynimy to w nadziei, że jego lektura zachęci niektórych z Was do odkrywania owych tajemnic i do spędzenia z nami weekendu w ramach pierwszego Spotkania Miłośników Archeologii Żywej (SMAŻ) – o czym szerzej piszemy w tym numerze (na str. 63) oraz tutaj – na naszej stronie.

Rejestracja zgłoszeń na SMAŻ rozpocznie się 1 maja i będzie trwać do końca tego miesiąca, lub do wyczerpania miejsc. Uprzedzimy i przypomnimy Wam o tym odpowiednio wcześniej na naszych profilach społecznościowych.

Przypominamy, że na naszej stronie głównej zamieszczamy zwykle najważniejsze informacje i dłuższe artykuły. Naszą pozostałą aktywność możecie śledzić na naszym FacebookuTwitterze i Instagramie, do czego serdecznie zachęcamy!


Jak każdy z naszych numerów, również i ten dostępny jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce. Wiemy, ze czasami macie problemy z odnalezieniem Archeologii Żywej. Niestety, jako Redakcja nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to co zamawiają właściciele kiosków i salonów prasowych. Z naszej strony umowy są podpisane, lecz to od Was zależy czy będzie ona dostępna. Dlatego spytajcie się w pobliskim kiosku czy istnieje możliwość zamówienia AŻ. Pewnie będzie to możliwe. Alternatywnie zawsze proponujemy wydanie cyfrowe.

Życzymy miłej lektury!

Redaktor Naczelny „Archeologii Żywej” | strona

Archeolog, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny AŻ. Pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół archeologii historycznej oraz wykorzystania archeologii w naukach przyrodniczych i kryminalistyce. Miłośnik niespiesznych podróży.

Pierwszy Sekretarz

Architekt, absolwentka Politechniki Warszawskiej, obecnie sekretarz redakcji Archeologii Żywej. Chętnie zajmuje się również grafiką. Interesuje się historią sztuki, uwielbia wycieczki po Polsce i nie tylko.

Redaktor ds. Wpisów Internetowych | strona

Archeolog. Doktorant Politechniki Wrocławskiej. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie problemów ze stroną, profilami AŻ lub ofertami patronatów medialnych. Pasjonat technologii i gier komputerowych.

A może jeszcze...

 • Archeologia Żywa 4 (70) 2018 Z wielką przyjemnością prezentujemy nasz nowy numer: Archeologia Żywa 4 (70) 2018 "100 lat to tak mało". Jak pewnie się domyślacie, tytuł nawiązuje do jednej z najważniejszych […]
 • Pszczoły i ludzie Pszczoły należą do zwierząt, które zwykliśmy określać żywymi skamielinami – zamieszkiwały Ziemię już w czasach dinozaurów. Niestety, wiele wskazuje, że ery ludzi nie uda im się […]
 • Archeologia Żywa 4 (66) 2017 "Wędrówką jedną życie jest człowieka" śpiewał Edward Stachura w jednej ze swoich piosenek i to właśnie ona będzie tematem przewodnim tej Archeologii Żywej, ostatniego numeru w 2017 roku. […]
 • Archeologia Żywa 1 (63) 2017 Si vis pacem, para bellum. Możliwe, że nigdy nie odkryjemy od jak długiego czasu wojna towarzyszy człowiekowi, jednak w naszym pierwszym numerze spróbujemy ją choć trochę przybliżyć […]
 • Skarb z arabskimi monetami odkryty w Legnickim Polu Skarb odnaleziony na terenie gminy Legnickie Pole należy do nielicznych tego typu odkryć w rejonie Legnicy na przestrzeni ostatnich dekad. Odkrycia dokonano w czasie badań […]
 • Test DNA – nie da się odróżnić genomu Polaka od Słowaka czy Ukraińca Czy ma sens wykonanie testu DNA gdy chcemy sprawdzić pochodzenie naszych przodków? Jeżeli chodzi o genetykę to ludzi znacznie więcej łączy niż dzieli. Nie do odróżnienia jest genom […]

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz