Archeologia Żywa 3 (69) 2018

 • 107
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Tak jak we wstępie zaznaczył nasz szef – nadeszły wakacje, a wraz z nimi najnowszy numer Archeologii Żywej 3 (69) 2018 pt. „Grody, Zamki, Twierdze”. Co to oznacza dla Polaków? Kto dostanie od nas oficjalną koszulkę AŻ? O czym przeczytacie w tym numerze?

Ach, początek wakacji. Pochylmy się na chwilę nad tym faktem (konkrety znajdziecie od następnego nagłówka). Z oczywistych względów najbardziej zadowoleni z wakacji są uczniowie i studenci. Ci ostatni nie dość, że mogą się obijać jeszcze bardziej niż robią to w trakcie semestru letniego, to mogą tego dokonywać wygrzewając się na leżakach. Pewnie nie jedna osoba zadaje sobie właśnie pytanie: „Oj, kiedy to było i dlaczego tak dawno?”  Wszyscy mieszkańcy tzw. miast studenckich nareszcie  jednak mogą odetchnąć i czasem nawet usiąść w swojej komunikacji miejskiej.

Z drugiej strony upały, które na pewno nie oszczędzą nawet mieszkańców Suwałk będą wyganiać wszystkich z betonowych dżungli w bardziej przyjemne miejsca jak lasy, jeziora czy nadmorskie plaże. Budowlańcy z pewnością już nie mogą doczekać się wizyt swoich lokalnych archeologów wstrzymujących zaplanowane prace. Wszyscy turyści nie raz spotkają się z wielogodzinnym opóźnieniem zapewnionym przez tanie linie lotnicze, czy nasze rodzime PKP…

To tylko garść przykładów tego co czeka nas w ciągu najbliższych miesięcy. Nie ważne zatem czy będziecie wygrzewać się na leżaku, czy grzać w autobusie. W mieście, czy w lesie. Powinniście mieć ze sobą nasz najnowszy numer pt. „Grody, Zamki, Twierdze”. Może zainspiruje to Was do odwiedzenia jednego z takich stanowisk znajdujących się w Waszej okolicy.

ROZDAJEMY KOSZULKI I PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO WYKOPALISK!

Pewnie zauważyliście, że na tej okładce Archeologii Żywej znajdują się żywi archeologowie! Szok! Z tej okazji wzywamy Was do uruchomienia sieci powiadomień pocztą pantoflową. Zgłoszenia wysyłajcie na naszym Facebooku, lub na adres mailowy biel@archeologia.com.pl.

Każda osoba, która rozpozna się na naszej okładce i będzie nam to w stanie udowodnić, dostanie od nas nie tylko nasz najnowszy numer, ale również oficjalną koszulkę Archeologii Żywej.

Jeśli rozpoznajecie swoich znajomych dajcie im znać! Zakładamy co prawda, że każdy archeolog w Polsce czyta Archeologię Żywą, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy śledzą nasze wpisy internetowe.

Po identyfikacji zakończonej sukcesem ustalimy rozmiar koszulki i poprosimy o adres, na który wyślemy ową koszulkę wraz z naszym najnowszym numerem. Jeśli kiedykolwiek usłyszeliście, że archeologia jest nieopłacalna to już wiecie, że to nieprawda. Przynajmniej jeśli chodzi o darmowe koszulki i numery AŻ.

Co wakacje oznaczają jednak dla nas- Redakcji AŻ? SMAŻ 2018 jakiś czas temu stał się historią (tutaj relacja), ale już myślimy nad SMAŻ-em 2019. Oprócz tego zbieramy artykuły do ostatniego numeru w tym roku i przygotowujemy się do naszych własnych wykopalisk w opuszczonej wsi Nowoszów. W zeszłym roku odnaleźliśmy tam zamek Bolka II (czyżby zbieg okoliczności?), a tym razem spróbujemy go odsłonić w całości! Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale pewnie jesteście ciekawi co znajdziecie w najnowszym numerze?

Archeologia Żywa 3 69 2018

ARCHEOLOGIA ŻYWA 3/2018 – SPIS TREŚCI

 • 04 / Zamek, pałac, a może twierdza? Krótki poradnik co jest czym
  Radosław Biel
 • 06 / Prehistoryczna kamienna architektura na Górze Zyndrama w Maszkowicach – wytwór lokalnej adaptacji czy idee fixe przybyszów z południa Europy? [fragment artykułu dostępny również na stronie]
  Joanna Jędrysik, Marcin S. Przybyła
 • 14 / Od castrum do el-Qasr. Historia osady na krańcach egipskiego świata
  Paweł Polkowski
 • 21 / Castra terrae Culmensis. O grodach, warowniach i zamkach krzyżackich na ziemi chełmińskiej [fragment artykułu dostępny również na stronie]
  Marcin Wiewióra, Bogusz Wasik
 • 32 / Twierdza Kudak – wykopaliska na kresach Rzeczpospolitej Obojga Narodów
  Paweł Konczewski
 • 40 / De victis Hispanis tropaea in Pyrenaei – Historia pirenejskiego tropajonu Gnejusza Pompejusza Wielkiego
  Adam Jakub Jarych
 • 46 / Unieradz – zagadka odciętych dłoni
  Mariusz Kalwasiński
 • 50 / Fenomen powtarzalności. Badania skarbów z Karmina
  Marcin Maciejewski, Justyna Baron, Radosław Jarysz, Radosław Kuźbik, Dagmara Łaciak, Beata Miazga, Kamil Nowak, Dawid Sych
 • 55 / Lubogoszcz – słowiańska osada na wyspach Jeziora Sławskiego[artykuł dostępny również na stronie]
  Bartosz Tietz
 • 64 / Sprzączki i zapinki a życie w późnym średniowieczu
  Jakub Sawicki
 • 72 / Hydrografia dla archeologa – słów kilka o urządzeniach przydatnych w prospekcji dokumentacji obiektów antropogenicznych w środowisku wodnym
  Andrzej W. Święch, Jan Majcher
 • 80 / Archeologia w kulturze masowej
  Jakub Okonek
 • 85 / W zamkowej kuchni
  Maciej Słowiński

ARCHEOLOGIA ŻYWA 3 (69) 2018 – SŁOWO OD REDAKTORA NACZELNEGO…

Już są wakacje! Nastał czas, w którym wielu z nas rusza odkrywać nowe miejsca, krajobrazy, smaki i spotykać się z nowymi ludźmi. Dla mnie osobiście wakacyjne wojaże wiążą się nieodmiennie ze zwiedzaniem miejsc szczególnych w krajobrazie naszego globu – ufortyfikowanych siedzib ludzkich, zamków, twierdz. Wierzę, że takowe szczególne hobby podziela wielu z Was. A jeśli nie, to może zarazicie się nim poprzez lek- turę wakacyjnego numeru AŻ. Wraz zespołem redakcyjnym i autorami tekstów chcieliśmy zaproponować Wam bowiem odwiedzenie miejsc niezwykłych, obecnych w krajobrazach Polski, Europy i Afryki, a praktycznie pomijanych w kanonach miejsc podróży przeciętnego turysty.

Za sprawą lektury tekstów z niniejszego numeru AŻ, proponuję udać się w podróż przez dwa kontynenty i poznać fortalicje powstałe od epoki brązu aż po nowożytność. Na początek jednak kilka słów wyjaśnienia czym jest zamek, czym gród, a czym twierdza – w graficznej kapsułce przygotowanej przez Radosława Biela (to tak na wszelki wypadek, gdyby wasze pociechy zaczęły zadawać pytania typu: „Tato, a co to jest zamek?”).

…I TROCHĘ NA TEMAT ZAWARTOŚCI

Jeśli chcecie poznać początki idei wznoszenia kamiennych fortyfikacji na ziemiach polskich, sięgnijcie do tekstu o badaniach na Górze Zyndrama w Maszkowicach koło Łącka. Na szczycie tej góry zespół archeologów pod kierownictwem Marcina Przybyły od kilku lat bada pozostałości fortalicji z wczesnej epoki brązu. Wśród niezwykłych odkryć tam dokonanych jest technika budowy murów otaczających tą fortalicję – charakterystyczna dla ówczesnego budownictwa basenu Morza Śródziemnego, co może sugerować, że około 3800 lat temu w Kotlinie Łąckiej osiedlili się przybysze z południa Europy. Równie frapujące są odkrycia badaczy saharyjskiej Oazy Dahla, gdzie wśród zabudowy średniowiecznego miasteczka El-Qasr odkryto pozostałości fortu z okresu panowania Cesarstwa Rzymskiego nad Egiptem, o czym z wielką swadą pisze Paweł Polkowski.

O zaskakujących odkryciach co do genezy zamków krzyżackich na Ziemi Chełmińskiej piszą Marcin Wiewióra i Bogusz Wasik. W świat wczesnośredniowiecznego osadnictwa słowiańskiego na wyspach Jeziora Sławskiego wprowadzi nas Bartosz Tietz. A pamiętacie akapity w „Ogniem i Mieczem” dotyczące twierdzy Kudak? Jej opis autorstwa Henryka Sienkiewicza to nie fikcja literacka. Ta twierdza istniała naprawdę! Jej relikty nadal tkwią nad Dnieprem. Miałem okazję uczestniczyć w badaniach tej twierdzy.  Wyniki tych badań i historię twierdzy przybliżam w artykule zawartym w niniejszym numerze AŻ.

Oczywiście to nie wszystko! W kolejnych artykułach opowiadamy Wam o tajemniczym kościółku w Unieradzu oraz o rzymskim tryumfie nad mieszkańcami Galii Zaalpejskiej. Zapraszamy również do lektury tekstów o zabytkach archeologicznych – skarbach z wczesnej epoki żelaza odkrytych nieopodal Karmina, a także o średniowiecznych ozdobach metalowych odnalezionych w ostatnich latach na Starym Mieście we Wrocławiu. Na koniec proponuję spróbować przygotować potrawy „z zamkowej kuchni”, inspirując się sprawdzonymi archeoprzepisami kulinarnymi Macieja Słowińskiego. Życzę miłej lektury i smacznego!

NA ZAKOŃCZENIE

Przypominamy, że na naszej stronie głównej zamieszczamy zwykle najważniejsze informacje i dłuższe artykuły. Naszą pozostałą aktywność możecie śledzić na naszym Facebooku, TwitterzeInstagramie, do czego serdecznie zachęcamy!


Archeologia Żywa 3 69 2018


Jak każdy z naszych numerów, również i ten dostępny jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce. Wiemy, ze czasami macie problemy z odnalezieniem Archeologii Żywej. Niestety, jako Redakcja nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to co zamawiają właściciele kiosków i salonów prasowych. Z naszej strony umowy są podpisane, lecz to od Was zależy czy będzie ona dostępna. Dlatego spytajcie się w pobliskim kiosku czy istnieje możliwość zamówienia AŻ. Pewnie będzie to możliwe. Alternatywnie zawsze proponujemy wydanie cyfrowe.

Życzymy miłej lektury!

Paweł Konczewski

Redaktor Naczelny "Archeologii Żywej"
Home Page  Public Email  Academia  Facebook 

Archeolog, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny AŻ. Pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół archeologii historycznej oraz wykorzystania archeologii w naukach przyrodniczych i kryminalistyce. Miłośnik niespiesznych podróży.

Magdalena Dulęba

Pierwszy Sekretarz
Public Email 

Architekt, absolwentka Politechniki Warszawskiej, obecnie sekretarz redakcji Archeologii Żywej. Chętnie zajmuje się również grafiką. Interesuje się historią sztuki, uwielbia wycieczki po Polsce i nie tylko.

Radosław Biel

Redaktor wpisów internetowych "Archeologii Żywej"
Home Page  Public Email  Researchgate  Academia  Twitter  Facebook  LinkedIn  Google+  Instagram 

Archeolog. Doktorant Politechniki Wrocławskiej. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie problemów ze stroną, profilami AŻ lub ofertami patronatów medialnych. Pasjonat technologii i gier komputerowych. ...więcej →


 • 107
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

css.php