, , ,

Wznowiono badania w Jaskini Raj. Liczne kości w centrum uwagi

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , ,

Archeolodzy wznowili badania w Jaskini Raj, zlokalizowanej w miejscowości Chęciny, w Górach Świętokrzyskich. Celem tych prac jest zarówno rekonstrukcja zmian klimatycznych w pradziejach, jak i badanie życia neandertalczyków. Już po kilku dniach pracy odkryto m.in. poroża reniferów oraz kości niedźwiedzia jaskiniowego.

Dr hab. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierująca pracami, poinformowała, że ten etap badań potrwa do końca lipca. „Otworzyliśmy wykop o wielkości około dwóch metrów kwadratowych przy trasie turystycznej i powoli badamy wszystkie warstwy. Planujemy także przebadać obszar przed wejściem do jaskini, choć już teraz natrafiliśmy na dużą ilość kości” – zaznaczyła badaczka.

Po około 60 latach od odkrycia Jaskini Raj archeolodzy powrócili, by zweryfikować hipotezę dotyczącą poroży reniferów, które znaleziono tam w dużych ilościach. Do tej pory uważano, że neandertalczycy budowali w z nich rodzaj zapory chroniącej wejście. „Jest ich naprawdę bardzo dużo, co nas bardzo cieszy” – dodała badaczka.

Już w lutym bieżącego roku archeolodzy natrafili na około 200 dużych, dobrze zachowanych kości, m.in. lwa jaskiniowego, mamuta, niedźwiedzia i nosorożca, a także wspomniane fragmenty poroży reniferów. Wstępne badania wykazały, że w Jaskini Raj na przestrzeni tysięcy lat żyli zarówno neandertalczycy, jak i ludzie współcześni. Teraz, podczas obecnych badań, naukowcy otworzyli większy sondaż badawczy, próbując dotrzeć do plejstoceńskich nawarstwień z okresu epoki lodowcowej oraz środkowopaleolitycznych zabytków przypisywanych neandertalczykowi.

Podobnie jak poprzednio, naukowcy korzystają z Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku, gdzie trafiają kolejne próbki ziemi i artefakty. Są tam segregowane i oczyszczane w laboratoriach. Zespół badawczy składa się z kilkunastu osób, a prace są finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. Projekt ma na celu rekonstrukcję zmian klimatycznych i środowiskowych w pradziejach Polski Południowej oraz analizę strategii osadniczych od późnego środkowego paleolitu do górnego paleolitu, między 60 000 a 14 500 lat temu.

W ramach projektu badacze analizują materiał z kilku jaskiń w południowej Polsce, w tym z Jaskini Raj, Jaskini Deszczowej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz Jaskini Obłazowej w Karpatach Zachodnich. W 2022 roku dzięki badaniom tego zespołu, w jaskini Tunel Wielki udało się odkryć jedne z najstarszych narzędzi krzemiennych znanych z terenów dzisiejszej Polski.

Jaskinia Raj, utworzona w wapiennych skałach sprzed około 360 milionów lat, została odkryta przez uczniów krakowskiego technikum geologicznego w 1964 roku. Znana jest z bogatej i dobrze zachowanej szaty naciekowej z ponad 47 tysiącami stalaktytów. Od 1972 roku jest udostępniona do zwiedzania.

Dr hab. Małgorzata Kot podkreśliła, że prace archeologiczne są prowadzone dopiero po raz drugi od odkrycia jaskini w latach 60. XX wieku. Wówczas nie było możliwości tak dokładnego datowania osadów, czego teraz zamierzają dokonać. Oczekują, że badania dostarczą nowych informacji o klimacie i warunkach życia w jaskini.

Źródło: naukawpolsce.pl, echodnia.eu

Redaktor naczelny AŻ | Oficjalna strona

Archeolog, doktor nauk inżynieryjno-technicznych, popularyzator. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie patronatów i ewentualnej współpracy z „Archeologią Żywą”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst

Dodaj komentarz

css.php