Co łączy wczesnośredniowieczne grodzisko na Pomorzu, rytualny ośrodek ze złotymi figurkami na Bornholmie i zaginioną świątynię w Szwecji? Odpowiedzi szukaj w nowym podcaście „The Road to Archaeotourism”, który zabiera słuchaczy w podróż przez pięć niezwykłych stanowisk archeologicznych regionu południowego Bałtyku – od epoki żelaza po czasy nowożytne.
To coś więcej niż opowieść o przeszłości. To zaproszenie do świata archeoturystyki – nowoczesnego podejścia do dziedzictwa kulturowego, w którym kluczową rolę odgrywa nie tylko wiedza, ale i doświadczenie. Nowy, 7-odcinkowy podcast powstał w ramach międzynarodowego projektu „ArchaeoBalt”, realizowanego przez Uniwersytet Gdański oraz partnerów z Danii i Szwecji. Projekt ma na celu promocję archeoturystyki jako formy zrównoważonej, zaangażowanej turystyki kulturowej.
Wystarczy usiąść wygodnie, założyć słuchawki i ruszyć w podróż przez wieki. Odkryj miejsca, których być może nie znajdziesz w przewodnikach – ale które na długo zapadną w pamięć.
Podcast dostępny jest za darmo, online, wyłącznie w języku angielskim – na Spotify oraz YouTube.
O czym posłuchacie?
Każdy z odcinków to osobna opowieść, osnuta wokół konkretnego miejsca – miejsca mocy, rytuałów, kontaktów międzykulturowych i archeologicznych odkryć:
- Dziedzictwo archeologiczne Morza Bałtyckiego
Wprowadzenie do projektu ArchaeoBalt. Czym jest archeoturystyka? Jak wygląda historia kontaktów w regionie Bałtyku? Poznajemy założenia projektu i kluczowe stanowiska badawcze w Polsce, Szwecji i Danii. - W objęciach dawnych bogów – Sorte Muld (Bornholm)
Miejsce, w którym znaleziono ponad 2600 złotych blaszek przedstawiających miniaturowe postacie – tzw. guldgubber. To centrum rytualne z epoki żelaza, gdzie religia i władza przenikały się w wyjątkowy sposób. - Złota Dama i trolle – Smørenge (Bornholm)
Kolejna niesamowita lokalizacja na Bornholmie. Tajemnicza figurka kobiety z „zębatym” grzbietem, być może przedstawiająca nordycką boginię. Czy była ofiarą rytualną? - W świętym gaju – Uppåkra (Skania, Szwecja)
Najważniejsze znane stanowisko z epoki żelaza w Skandynawii. Przez ponad 1000 lat nieprzerwanie zamieszkiwane, skrywa pozostałości świątyni, domostw i ośrodka władzy. Archeolodzy odkrywają tu ślady politycznych przemian i duchowych praktyk. - Na straży szlaku kupieckiego – Owidz (Pomorze Gdańskie)
Rekonstrukcja grodu z X–XI wieku, niegdyś ważnego ośrodka słowiańskiej władzy i kultu. Miejsce otwartych wykopalisk, spotkań z archeologami i fascynujących znalezisk. - Niezdobyta brama Gdańska – Twierdza Wisłoujście
Najstarsza zachowana nadmorska twierdza Rzeczypospolitej. Historia portu, wojen i życia codziennego marynarzy i żołnierzy. A także plany stworzenia tu nowoczesnego centrum archeoturystyki z wykorzystaniem VR. - Archeologia i archeoturystyka – co dalej?
Zwieńczenie serii. Jaka przyszłość czeka archeologię i archeoturystykę w regionie południowego Bałtyku? Co udało się osiągnąć w ramach projektu ArchaeoBalt i jakie wnioski można wyciągnąć na przyszłość? Głos zabierają badacze, organizatorzy i lokalni partnerzy projektu.



Archeoturystyka przyszłości
Czym właściwie jest archeoturystyka? To forma turystyki kulturowej skupiająca się na dziedzictwie archeologicznym, która zakłada aktywne uczestnictwo w odkrywaniu przeszłości. Nie chodzi tylko o zwiedzanie muzeów czy ruin, ale o możliwość udziału w wykopaliskach, warsztatach, spotkaniach z badaczami czy festiwalach historycznych. Archeoturystyka rozwija ciekawość, edukuje i zbliża do pracy archeologów.
Podcast „The Road to Archaeotourism” to tylko jeden z elementów większego projektu ArchaeoBalt. W jego ramach powstaje m.in. Wirtualne Muzeum regionu południowego Bałtyku, organizowane są otwarte badania wykopaliskowe, festiwale tematyczne, gry edukacyjne oraz działania popularyzatorskie łączące naukę, technologię i turystykę.
Projekt podkreśla potencjał kulturowy regionu, promując turystykę opartą na ciekawości, doświadczeniu i szacunku dla dziedzictwa.
Źródło: profil Facebook ArchaeoBalt
Archeolog, doktor nauk inżynieryjno-technicznych, popularyzator. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie patronatów i ewentualnej współpracy z „Archeologią Żywą”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst”