, , ,

Polacy odkryli w Peru nienaruszony preinkaski grobowiec

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , ,

Grobowiec zawierający szkielety 63 osób, ponad 1200 cennych przedmiotów ze srebra, złota, brązu, kamieni półszlachetnych alabastru i innych materiałów znaleźli w Peru polscy archeolodzy.

Zespół pracujący pod kierunkiem dr. Miłosza Giersza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (UW) i Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW dokonał tych odkryć w Huarmey, 300 km na północ od stolicy kraju – Limy.

Grobowiec należy do przedstawicieli cywilizacji Wari i datowany jest na VIII wiek n.e. Wśród znalezisk znajdują się bogato ornamentowana biżuteria, importowane z odległych zakątków Imperium dobra luksusowe, w tym obsydian i zdobiona ceramika oraz unikatowy, inkrustowany kubek ceremonialny kero, wykonany z białego kamienia.

„Odkrycie jest ważne z naukowego punktu widzenia, gdyż wszystkie do tej pory znane pozostałości bogatych grobowców elit tej kultury były od dawna ograbione lub zniszczone. Polscy archeolodzy jako pierwsi mieli okazję zbadać nienaruszony i kompletny grobowiec, w dodatku należący do wysokiej arystokracji Wari” – wyjaśnił PAP przebywający w Peru prof. Mariusz Ziółkowski – szef Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.

Projekt badawczy w Huarmey jest jednym z dziewięciu przedsięwzięć naukowych realizowanych na obszarze andyjskim przez Ośrodek Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany przez prof. Ziółkowskiego. Badacze z Ośrodka pracują też m.in. w Cusco, na Machu Picchu i na Wyspie Wielkanocnej.

Dr Miłosz Giersz nie wyklucza, że znaleziony grobowiec należał do żon jednego z władców imperium, które później położyło podwaliny pod państwo Inków. Znalezione artefakty są obecnie restaurowane i konserwowane przez międzynarodową ekipę ekspertów w Muzeum Sztuki w Limie (MALI). Część z nich stanie się jego główną atrakcją, podczas planowanej na pierwszą połowę 2014 roku wystawy.

W zespole odkrywców znaleźli się również: dr Patrycja Prządka-Giersz (Wydział Artes Liberales UW) i dr Wiesław Więckowski (Instytut Archeologii UW). Znaleziska dokonano przy współudziale również peruwiańskich archeologów z Pontyfikalnego Uniwersytetu Katolickiego w Limie – dr. Krzysztofa Makowskiego i lic. Roberta Pimentel Nita.

Projekt badawczy jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki i prywatnych sponsorów. Patronat medialny nad misją sprawuje National Geographic Society USA.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dziennikarz PAP | Oficjalna strona

Dziennikarz naukowy w Polskiej Agencji Prasowej (PAP) i portalu PAP - Nauka w Polsce. Ukończył archeologię i PR na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Autor książki „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności" (Wydawnictwo Poznańskie 2023).

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php