, , ,

Metsamor w Armenii świadkiem krwawego najazdu


Słowa kluczowe: , , ,

Kości należące do mieszkańców starożytnego miasta, zabitych w czasie krwawego najazdu w poł. I tysiąclecia p.n.e. oraz obszerny kurhan z wieloma pochówkami – to najważniejsze znaleziska w Metsamor w Armenii dokonane przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego.

Metsamor w Armenii jest jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych tego kraju. Zespół kierowany przez dr hab. Krzysztofa Jakubiaka z Instytutu Archeologii UW rozpoczął wykopaliska w tym miejscu w 2013 r. Tegoroczne badania odbyły się w sierpniu i we wrześniu. Od VIII wieku p.n.e. Metsamor wchodziło w skład królestwa Uraratu – biblijnego królestwa Ararat.

Zniszczenia z tego okresu polscy archeolodzy odkryli w poprzednich latach. W tym roku naukowcy skupili swoje wysiłki na badaniu osady, która podczas swojego istnienia była kilkukrotnie najeżdżana, a jej mieszkańcy – dziesiątkowani.Szczególną uwagę naukowców przykuł szkielet około 30 – letniej kobiety, której odcięto głowę i drugiej osoby z rozłupaną czaszką. Archeolodzy sądzą, że oboje zostali zamordowani podczas pierwszego zniszczenia osady. Był to szturm przeprowadzony przez Urartyjczyków. Jakubiak uważa, że pierwsze zniszczenia mogły być spowodowane najazdem króla Argiszti I . Tego samego, który w 782 r. p.n.e.  założył miasto Erywań – dzisiejszą stolicę Armenii.

“W tym roku mamy potwierdzenie drugiego zniszczenia osady. Udało się nam odnaleźć niepogrzebane trupy z czasów upadku Urartu, czyli z około 590 r. p.n.e. Ślady tego najazdu potwierdzają strategiczne położenie Metsamor, jako jednego z ważniejszych ośrodków w dolinie Araksu” – powiedział PAP dr hab. Jakubiak.

Badania stanowiska Metsamor w Armenii

Naukowiec podkreśla, że na uwagę zasługuje złożoność zabudowy i liczne przebudowy badanej przez jego zespół osady. “Mamy uchwycone co najmniej trzy fazy rozwoju zabudowy na stosunkowo małej powierzchni” – wskazuje. Z Urartyjczykami naukowcy wiążą też badany w tym roku kurhan. W jego płaszczu, czyli w nasypie odkryli do tej pory jeden pochówek, ale przypuszczają, że jest ich zdecydowanie więcej – być może nawet 10 o czym świadczą liczne, ale mocno zniszczone kości. Konstrukcja pochodzi z IX-VIII w. p.n.e. Kościom towarzyszyły ozdoby – paciorki z karneolu, bransolety dekorowane głowami węży wykonane z brązu a nawet trudna do zidentyfikowania złote ozdoby.

Dwie złote plakietki z zagadkowymi przedstawieniami (fot. K. Jakubiak)

Dwie plakietki ukazują nieokreślone czteronożne dzikie zwierzęta. Na ich zadach widoczne są wyraźne dwa krzyże o zagiętych ramionach. Są one interpretowane jako jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli kultury Ormiańskiej. Określane jako “Ker-khach” – zagięte krzyże, lub “Areva-khach” – krzyże solarne, umieszczane są na murach kościołów a także na chaczkarach, o których pisaliśmy w numerze “Powstania, Wojny, Rebelie” 1 (63) 2017 r.

Metsamor jest chronionym stanowiskiem archeologicznym o statusie rezerwatu archeologicznego. Obecnie znajduje się tam również muzeum. Wykopaliska w Metsamor prowadzone są od 1965 roku. W okresie świetności od IV do II tysiąclecia p.n.e. osada zajmowała ponad 10 hektarów i otoczona była przez mury cyklopie. We wczesnym okresie żelaza od XI do IX wieku Metsamor rozrosło się do prawie 100 hektarów. Centralną część w postaci twierdzy otaczały kompleksy świątynne z siedmioma sanktuariami. W tym czasie było to jedno z najważniejszych centrów kulturowych i politycznych w dolinie Araksu. Miejsce było stale zasiedlane aż do XVII wieku.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Sondaż po zakończonej eksploracji (fot. K. Jakubiak)
Dziennikarz PAP | Oficjalna strona

Dziennikarz naukowy w Polskiej Agencji Prasowej (PAP) i portalu PAP - Nauka w Polsce. Opublikował szereg artykułów w prasie popularnonaukowej i ogólnotematycznej, m.in. w Przekroju, Wiedzy i Życiu, Archeologii Żywej, Gościu Niedzielnym, Gazecie Wyborczej. Ukończył archeologię i PR na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Redaktor i pomysłodawca książki „Cyfrowy archeolog. Podręcznik promocji archeologii w nowych mediach".

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

3 komentarze do “Metsamor w Armenii świadkiem krwawego najazdu”

 1. jezeli Agriszti I zniszczył osadę Metsamor w VIIIw.BC [później w tekście kilka wzmianek dotyczących urartyjskiej tam obecności dopiero od VIIIw.BC], to zbiorowy grób z ozdobami złotymi z IX-VIIIw.BC powinien być przedurartyjski…2 zagadkowe zwierzaki to mogły być 2 lwy [chyba jest nawet zarys grzywy, mógł to być symbol miejscowej rodziny panującej, a obecność w tle jeleniowatego może sugerować związki może z koczownikami z północy lub nie], a zaokrąglony krzyż to mogła być wczesna prawoskrętna pra-swastyka [dla badaczy z youtuba Wielkiejturbolechii swastyka to symbol typowo indoeuropejski]…

  Odpowiedz
 2. Bardzo ciekawy artykuł, nie rozumiem tylko zdania “niepogrzebane trupy z czasów upadku Urartu, czyli z około 590 r. p.n.e”, “zniszczenia mogły być spowodowane najazdem króla Argiszti I . Tego samego, który w 782 r. p.n.e. założył miasto Erywań” różnica 192 lata, poproszę o jakieś dodatkowe informacje.

  Odpowiedz
  • Nieodpowiednio sformułowane zdania – już poprawione. Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Chodzi o dwa różne wydarzenia. W 590 r. p.n.e. miał mieć miejsce drugi najazd, z którym badacze wiążą część pochówków. Z datą 782 r. p.n.e. wiążą oni pierwszy najazd za panowania wspomnianego króla.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

css.php