„The Past Societies” - dzieje ziem polskich od paleolitu do X w. w pigułce | Archeologia Żywa

„The Past Societies” – dzieje ziem polskich od paleolitu do X w. w pigułce

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Pięć tomów – ponad 1800 stron – liczy książka „The Past Societies” – synteza dziejów ludzkości od pojawienia się człowieka na obszarze obecnego państwa polskiego do 1000 roku. Poprzednie podobne wydawnictwo ukazało się ponad 30 lat temu.

Książka „The Past Societies” („Przeszłe społeczeństwa”) składa się z pięciu tomów. Każdy kolejny opisuje pradzieje Polski począwszy od paleolitu, okresu, w którym po raz pierwszy na obecnych ziemiach Polski pojawili się ludzie. Serię zamyka tom piąty poświęcony wczesnemu średniowieczu (do 1000 r.). Podsumowuje on pięćset lat, w trakcie których społeczności wczesnosłowiańskie przeszły od rozproszonych grup rolniczych do scentralizowanego państwa wczesnopiastowskiego.

„Teksty mają charakter nie sztywnego wykładu akademickiego, tylko raczej esejów, żeby dały się dobrze czytać” przyznał kierownik projektu, prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAiE PAN).

Prof. Urbańczyk zapytany przez PAP, do kogo adresowane jest wydawnictwo stwierdził, że nie są to wyłącznie archeolodzy czy studenci archeologii, ale też osoby zainteresowane odległą przeszłością. Dodał, że w ułatwieniu zrozumienia treści pomocne są liczne kolorowe ryciny, których jest w sumie ponad 1600.

Naukowiec powiedział, że redaktorzy tomów w swoich tekstach położyli nacisk na opisanie ludzi i procesów społecznych (czego odwzorowaniem jest również tytuł: „Przeszłe społeczeństwa”). W takim ujęciu zabytki są źródłem informacji o ludziach, nie są zaś omawianie jako takie. Takie podejście naukowiec określił jako „antropologiczne”.

Publikację wydano w języku angielskim. „Chcieliśmy, żeby te najwcześniejsze dzieje Polski były dostępne nie tylko Polakom, ale i badaczom zagranicznym właściwie na całym świecie” – podkreślił naukowiec.

W ocenie archeologa największe zmiany dotyczące polskich pradziejów dotyczą najstarszego okresu pradziejów. Teraz wiadomo, że początki pobytu człowieka na ziemiach polskich pochodzą sprzed prawie pół miliona lat – wskazał. Dodatkowo ostatnie dekady przyniosły mnóstwo nowych odkryć archeologicznych. Dlatego w konsekwencji zmieniła się nie tylko chronologia, ale wizja pradziejów i wiedza o przeszłych społeczeństwach – uważa prof. Urbańczyk.

Historia pewnej generacji

„Ktoś z historyków powiedział kiedyś, że każda generacja powinna od początku napisać historię, więc właśnie moja generacja zamyka swoje doświadczenia w tych pięciu tomach” // prof. Przemysław Urbńczyk

Redaktorami tomów są: Jacek Kabaciński, Piotr Włodarczak, Urszula Bugaj, Aleksandra Rzeszotarska-Nowakiewicz, Maciej Trzeciecki oraz Przemysław Urbańczyk (wspólnie tom piąty). Współpracowało z nimi kilkudziesięciu autorów ze środowisk uniwersyteckich i muzealnych z Krakowa, Poznania, Olsztyna, Rzeszowa i Wrocławia.

Prace nad wydawnictwem trwały ponad pięć lat. W wersji drukowanej publikacja ukazała się w nakładzie liczącym 100 (sic!) egzemplarzy. Wkrótce „Przeszłe społeczeństwa” będzie można zakupić za pośrednictwem platformy App Store w postaci iBooka.

Poprzednia kilkutomowa publikacja o podobnym charakterze i objętości – „Prahistoria ziem polskich” ukazała się w latach 1975-1981. Wydali ją pracownicy Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN (obecnie IAiE PAN, gdzie wydano właśnie „Przeszłe społeczeństwa”).

Projekt „The Past Societies. Polish Lands from the first Evidence of Human Presence to the Early Middle Ages”, w ramach którego wydano tomy, został sfinansowany ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

The Past Societies – nasze wnioski

Nasza Redakcja cieszy się za każdym razem gdy powstają publikacje, które w zamyśle kierowane są do szerszej publiczności. Szczególnie gdy nacisk skupiamy na opisywaniu ludzi i procesów społecznych, a nie katalogujemy zabytki i stanowiska.  Serdecznie gratulujemy, ale…

Zawsze jest jakieś ale…

Publikację wydrukowano w 100 egzemplarzach, przy czym jedynie 60 trafi do sprzedaży. 40 to egzemplarze autorskie. Jeden tom kosztować ma 200 zł, czyli całość ok. 1000 zł. Wersja elektroniczna jest tylko dla użytkowników App Store, czyli użytkowników iPada, iPhona lub MacBooka, ponieważ tak została przygotowana. Cena e-wydania: 14 euro, czyli już całkiem rozsądnie.
 
Rozumiemy, że „target” został ustalony na rynek zachodni, co wyraźnie widać. Wygląda jednak na to, że kierownictwo projektu stwierdziło, że studenci archeologii poradzą sobie ze skanami…

Bardzo nam przykro, że kierownicy projektu nie pomyśleli o bibliofilach, którzy pragnęliby posiadać taką książką w swoich zbiorach. Z naszego doświadczenia wiemy, że nakład tylko 100 egzemplarzy jest wyczerpany prawie całkowicie jeszcze przed sprzedażą. Odnalezienie wersji papierowej dla przeciętnego czytelnika będzie równe niemożliwemu. Dodatkowo ta kwestia App Store. Coraz więcej osób kupuje te produkty, to prawda, ale przytłaczający procent to użytkownicy korzystający z Androida.

Rozumiemy chęć dotarcia do obcojęzycznych czytelników, co wyraźnie widać. Nie powinniśmy jednak przypadkiem promować tych książek wśród przede wszystkim rodzimych czytelników?

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl // Szymon Zdziebłowski

Redaktor ds. Wpisów Internetowych | strona | + wpisy

Archeolog. Doktorant Politechniki Wrocławskiej. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie problemów ze stroną, profilami AŻ lub ofertami patronatów medialnych. Pasjonat technologii i gier komputerowych.

A może jeszcze...

 • Lubuszanie – zapomniane plemięLubuszanie – zapomniane plemię W narracji historycznej zajmują poślednie miejsce, tymczasem z najnowszych badań wynika, że liczba znanych grodów i osad Lubuszan - wczesnosłowiańskiego plemienia zasiedlającego obecne […]
 • Jak powstała Polska?Jak powstała Polska? Czy Polanie rzeczywiście istnieli? Który gród Piastowie obrali na swe rodowe gniazdo? Czy Mieszko I był wikingiem? Od kilkudziesięciu lat archeolodzy dokopują się do fundamentów naszego […]
 • Wczesnośredniowieczne grodziska plemienne w SudetachWczesnośredniowieczne grodziska plemienne w Sudetach Znajdujące się na peryferiach czterech krain geograficzno-historycznych – Śląska, Czech, Moraw i Łużyc – Sudety pozostawały dotąd na dalszym planie zainteresowań archeologów wczesnego […]
 • Zaprojektowana dżungla amazońskaZaprojektowana dżungla amazońska Ostatnio było troszkę głośno na temat zagadkowych geoglifów, które już dawno odnaleziono na terenie Amazonii. Te megalityczne struktury są pozostałościami ludzkiej działalności na tym […]
 • Big data w archeologii. Baza Seshat.Big data w archeologii. Baza Seshat. Ostatnie lata przynoszą ogromny przyrost danych naukowych, które są coraz łatwiej dostępne w sieci. Dzieje się to głównie za sprawą rozwoju nowoczesnych baz danych takich jak np. baza […]
 • Średniowieczne Gniezno było ważne, chociaż jego relikty zachowały się słaboŚredniowieczne Gniezno było ważne, chociaż jego relikty zachowały się słabo O wysokiej randze Gniezna wiemy do dzisiaj o wiele więcej ze źródeł pisanych niż z badań archeologicznych. Niestety pozostałości po położonym tam grodzie Mieszka I w przeciwieństwie do […]

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

7 komentarzy do wpisu „„The Past Societies” – dzieje ziem polskich od paleolitu do X w. w pigułce”

 1. Szkoda, że w tak ograniczonym zakresie jest wydana, myślę że wiele osób by chętnie przeczytało tę książkę nawet jeżeli na co dzień nie interesują się archeologią, po za tym dlaczego ograniczać się tylko do języka angielskiego ?!.

  Odpowiedz
  • Oczywiście, że nie. Któż poza Instytutem Badań Historycznych i Krajoznawczych tzn. wydawcą „Archeologii Żywej” chciałby finansować w Polsce popularyzację nauki ze środków prywatnych? 😉

   Odpowiedz
  • Dodruk? Ok. Tylko, że we wpisie skomentowano podane informacje i sytuację bieżącą. Staramy się nie przedstawiać nieznanej przyszłości. Inaczej nasze wpisy mogłyby się prezentować w taki sposób: „Wydrukowano 100 książek, ale proszę się nie martwić z pewnością dodrukują. Wersja cyfrowa pojawi się na App Store, ale kiedyś może zawita również na inne platformy. Chwilowo dostępna jest tylko po angielsku, ale mamy nadzieję, że w przyszłości przetłumaczona zostanie na polski.”

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

css.php