, , ,

Polacy odkryli depozyt królewski sprzed 3,5 tys. lat koło świątyni Hatszepsut

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , ,

Kamienną skrzynię sprzed blisko 3,5 tys. lat, zawierającą pakunki owinięte w lniane płótna, odkryli polscy archeolodzy w Deir el-Bahari w Egipcie. Zdaniem kierownika badań prof. Andrzeja Niwińskiego, znalezisko wskazuje, że obok znajduje się grobowiec królewski.

Odkrycia dokonano w zasypie w postaci rumoszu skalnego niedaleko słynnej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Depozyt królewski składa się z dwóch elementów: kamiennej skrzyni i zawiniątka złożonego tuż obok w szczelinie skalnej.

„Sama skrzynka miała około 40 cm długości, trochę mniej wysokości. Była świetnie zakamuflowana, wyglądała jak zwykły blok kamienny. Dopiero po bliższym oglądzie okazało się, że to jest skrzynka” – opowiada PAP szef wykopalisk prof. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW.

Wewnątrz kamiennego pojemnika znajdowało się kilka pakunków owiniętych w lniane płótna. W jednym znajdował się szkielet gęsi, która została złożona w ofierze, drugi zawierał jajo gęsi. W trzecim pakunku była drewniana skrzynka, w której spoczywało owinięte w płótno jajko (najprawdopodobniej ibisa). Obok kamiennego pojemnika, w szczelinie, archeolodzy odkryli jeszcze jedno zawiniątko. Tym razem cztery warstwy lnianego płótna kryły wykonaną z drewna skrzyneczkę, w której – w kolejnym zawiniątku – znajdowała się fajansowa skrzyneczka w kształcie kapliczki, która zawierała na obudowie jedno z imion faraona Totmesa II.

Krolewski Depozyt Deir El Bahari
Królewski depozyt (fot. F. Drożdż))

Nie tylko imię faraona zapisane hieroglifami ma potwierdzać, że depozyt złożono w jego imieniu. Egiptolog uważa, że przedmioty złożone wewnątrz skrzynki stanowią aluzję do tytułów i imion tego faraona.

Jak opowiada prof. Niwiński, Totmes II był mężem słynnej królowej Hatszepsut. Zasiadł na tronie jako 13 latek, a umarł po trzech latach. W ocenie egiptologa było to dynastyczne małżeństwo „z musu”. W niedalekiej okolicy, w której znaleziono depozyt, znajduje się słynna tarasowa świątynia wzniesiona dla tej kobiety faraona, ale – jeszcze bliżej – pozostałości po świątyni Totmesa III – syna Totmesa II.

„Depozyt królewski świadczy o tym, że zakładano w imieniu króla świątynię albo że zakładano grobowiec tego króla. Ponieważ jesteśmy w samym centrum cmentarza królewskiego, to chodzi o grób z całą pewnością. Znalezienie tego depozytu wskazuje na to, że jesteśmy w trakcie odkrywania grobowca” – przekonuje.

Do znaleziska doszło w marcu ubiegłego roku. W październiku archeolodzy kontynuowali badania, ale na razie nie natknęli się na wejście do grobu. Prof. Niwiński uważa jednak, że jest „bardzo blisko” odkrycia nietkniętego grobowca króla Totmesa II.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl


Wszystkim zainteresowanym zarówno tym odkryciem jak i historią badań w Deir el-Bahari polecamy zapis naszego spotkania z cyklu KONTEKST

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php