, , ,

Wrześniowy obóz dla wolontariuszy na wleńskim zamku i jego efekty

|


Słowa kluczowe: , , , ,

W dniach 11-19 września 2021 roku na wleńskim zamku Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” – we współpracy między innymi z Gildią Przewodników Sudeckich oraz Miastem i Gminą Wleń – zorganizowało obóz dla wolontariuszy. W wydarzeniu wzięło udział 10 osób z całej Polski.

Pierwszego dnia – w Siedlęcinie – uczestnicy zapoznali się z siedlęcińską wieżą i specjalnym przewodnikiem po tym obiekcie dla najmłodszych (zrealizowanym dzięki podobnemu obozowi w 2019 roku). Drugiego dnia wolontariusze przeszli z Siedlęcina do Wlenia – wędrując stworzoną kilka lat wcześniej „ścieżką dziedzictwa” – „Szlakiem tajemniczego zduna”.

Przez kolejnych kilka dni wolontariusze (zakwaterowani w Łupkach) uczestniczyli w warsztatach, wykładach i realnych działaniach na zamku Wleń – przede wszystkim pracowali nad narzędziami, które następnie wykorzystali przy tworzeniu przewodnika dla najmłodszych po wleńskiej warowni, a także folderu o „ścieżce dziedzictwa” do tzw. Balkonu św. Jadwigi. Bardzo dużą pomocą była tu obecność grup szkolnych z Wlenia (a także Jeleniej Góry) – dzieci i młodzież decydowali o ostatecznym wyborze zadań i ciekawostek do przewodnika.

Równolegle – wspólnie z przewodnikami ze Stowarzyszenia „Gildia Przewodników Sudeckich” – trwało penetrowanie otoczenia zamku. Jego celem było odnalezienie śladów dawnych ścieżek spacerowych. W efekcie tych prac udało się także uporządkować dróżkę do dawnego punktu widokowego (Balkonu św. Jadwigi), dla której opracowano opis, mapkę i ciekawostki. Dużym wsparciem dla wolontariuszy byli tutaj pracownicy Leśnictwa Łupki (oraz Nadleśnictwa Lwówek Śląski).

Znaczącym osiągnięciem obozu było również odnalezienie elementów zniszczonych ławek i stołu kamiennego w miejscu dawnego punktu odpoczynkowego/widokowego na ruiny zamku oraz odsłonięcie zarośniętych i częściowo zasypanych schodów. W planach na kolejne lata jest zrekonstruowanie tych elementów (stołu i ław) i przywrócenie dawnego punktu widokowego.

W październiku – na bazie wspólnie uzgodnionych z wolontariuszami treści i rysunków – wydrukowano gotowy przewodnik i foldery. Więcej informacji na temat obozu oraz przewodnik dla najmłodszych po zamku Wleń i foldery (w formacie pdf) można znaleźć na stronie: https://wiezasiedlecin.pl/oboz-dla-wolontariuszy-ksiazece-rezydencje-doliny-bobru-znam-ratuje-popularyzuje/

Patronat medialny nad projektem: Archeologia Żywa

Zadanie dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php