, ,

Dalsze odkrywanie Góry Zamkowej we Wleniu. Warsztaty i wykłady

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , , , ,

W dniach 21-28 sierpnia 2022 roku na wleńskim zamku Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” – we współpracy między innymi z Gildią Przewodników Sudeckich oraz Miastem i Gminą Wleń – zorganizowało już drugi obóz dla wolontariuszy. W wydarzeniu wzięło udział 10 osób z całej Polski.

Przez ponad tydzień zauroczeni Doliną Bobru wolontariusze (zakwaterowani we Wleniu) uczestniczyli w warsztatach oraz wykładach dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Poznawali też wleński zamek, jego historię oraz zrealizowane już działania (w tym przygotowany rok wcześniej przewodnik dla najmłodszych).

Równolegle – wspólnie z przewodnikami ze Stowarzyszenia Gildia Przewodników Sudeckich” – trwało penetrowanie otoczenia zamku. Jego celem było odnalezienie śladów kolejnych dawnych dróżek spacerowych. W efekcie tych prac udało się odszukać i uporządkować dawną ścieżkę „Hagenweg”, co stworzyło możliwość przejścia wokół zamku.

Dużym wsparciem dla wolontariuszy byli pracownicy Leśnictwa Łupki (oraz Nadleśnictwa Lwówek Śląski).

Jest to już druga „ścieżka dziedzictwa” przy wleńskim zamku – efektem prac w 2021 roku było bowiem powstanie trasy do dawnego punktu widokowego – Balkonika św. Jadwigi.

W planach na kolejne lata jest dalsze porządkowanie terenu wokół zamku, udrażnianie dawnych ścieżek oraz przywrócenie dawnego punktu widokowego (w tym naprawa i ponowne ustawienie odnalezionych podczas prac kamiennych ław i stołów).

W październiku – na bazie wspólnie uzgodnionych z wolontariuszami tekstów – wydrukowano folder po nowej „Ścieżce wokół wleńskiego zamku (z wędrówką dawną ścieżką Hagenweg)” oraz dodrukowano (w zaktualizowanej wersji) folder ze „Ścieżką do Balkonu św. Jadwigi”.

Patronem medialnym wydarzenia było czasopismo „Archeologia Żywa”.

Więcej informacji na temat obozu oraz foldery (w formacie pdf) można znaleźć pod tym linkiem.

Zadanie dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php