, , ,

Odkrywanie Góry Zamkowej we Wleniu – odsłona trzecia. Warsztaty i wykłady

|


Słowa kluczowe: , , , ,

W dniach 20-27 sierpnia 2023 roku na wleńskim zamku Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” – we współpracy między innymi z Gildią Przewodników Sudeckich oraz Miastem i Gminą Wleń – zorganizowało już trzeci obóz dla wolontariuszy. W wydarzeniu wzięło udział 10 osób (8 z Polski i 2 z Francji).

Przez ponad tydzień zauroczeni Doliną Bobru wolontariusze (zakwaterowani we Wleniu) uczestniczyli w warsztatach oraz wykładach dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Poznawali też wleński zamek, jego historię oraz zrealizowane już działania (w tym przygotowane w 2021 i 2022 roku ścieżki i przewodnik dla najmłodszych).

Równolegle – wspólnie z przewodnikami ze Stowarzyszenia „Gildia Przewodników Sudeckich” – trwało penetrowanie otoczenia zamku. Jego celem było odnalezienie śladów kolejnych dawnych dróżek spacerowych. W efekcie tych prac udało się odszukać i uporządkować dawną ścieżkę „Torweg”, co stworzyło możliwość odkrycia dla mieszkańców i turystów północno-zachodnich stoków Góry Zamkowej.

Ponownie dużym wsparciem dla wolontariuszy byli pracownicy Leśnictwa Łupki (oraz Nadleśnictwa Lwówek Śląski).

Jest to już trzecia „ścieżka dziedzictwa” przy wleńskim zamku – efektem prac w 2021 roku było bowiem powstanie trasy do dawnego punktu widokowego – Balkonika św. Jadwigi, a w 2022 roku – wokół wleńskiego zamku (z wędrówką dawną ścieżką Hagenweg).

W planach na kolejne lata jest dalsze porządkowanie terenu wokół zamku, udrażnianie kolejnych dawnych ścieżek oraz przywrócenie dawnych punktów widokowych i odpoczynkowych (w tym naprawa i ponowne ustawienie odnalezionych podczas prac w 2021 i 2023 roku kamiennych ław i stołów).

W październiku – na bazie wspólnie uzgodnionych z wolontariuszami tekstów – wydrukowano folder po nowej „Ścieżce z wędrówką dawną Torweg” oraz dodrukowano foldery z „Ścieżce wokół wleńskiego zamku (z wędrówką dawną ścieżką Hagenweg)” oraz ze „Ścieżką do Balkonu św. Jadwigi”.

Patronem medialnym wydarzenia było czasopismo „Archeologia Żywa”.

Więcej informacji na temat obozu oraz foldery (w formacie pdf) można znaleźć pod tym linkiem: https://wiezasiedlecin.pl/oboz-dla-wolontariuszy-dalsze-odkrywanie-gory-zamkowej-we-wleniu-odslona-trzecia-relacja/

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php