, , ,

Skarb warty ponad 40 mln złotych w końcu rozebrany

|


Słowa kluczowe: , ,

Parę dni temu udało się wydobyć ostatnią monetę będącą częścią gigantycznego skarbu celtyckiego odnalezionego na polu w Jersey.  Znany jako Catillon II i datowany na ok. 30-50 lata p.n.e. stanowi kolekcję 70,000 monet. To sześciokrotnie więcej niż jakikolwiek inny znany nam depozyt. Znaleźli go amatorzy-odkrywcy.

Według badaczy zajmujących się Celtami to odkrycie może diametralnie zmienić dotychczasowy utarty obraz tych czasów. Skarb warty ponad 40 mln złotych , odnaleźli w 2012 roku Reg Mead wraz z Richardem Miles’em. Spędzili oni 30 lat przeczesując wykrywaczami metali to jedno pole z powodu tzw. przeczucia. Odnajdywali oni w terenie pojedyncze monety, jednak nigdy w większych ilościach. W poszukiwaniu źródła tych pojedynczych zabytków cały czas wracali na to jedno stanowisko.

Było tam coś co nas przyciągało w to miejsce. Co niedzielę stwierdzaliśmy, że spróbujemy znowu. Gdy w końcu udało się odnaleźć pierwszą monetę – z końcem pierwszego dnia było ich już 20. // Richard Miles dla BBC

Skarb warty ponad 40 mln złotych w rękach archeologów

Znaleziskiem zajęli się archeolodzy z Jersey Heritage, Société Jersiaise i Guernsey Museum, którzy rozpoczęli badania wykopaliskowe. W wyniku prac udało im się wydobyć depozyt z epoki żelaza w jednym kawałku. Jesteśmy pod wrażeniem, mając w pamięci, że dla nas czasem wydobycie jednego garnka wydaje się wyzwaniem. Był to niesamowity wyczyn jako, że skarb składał się z tysięcy przedmiotów sklejonych ze sobą przez wieki.

Uważają oni, że znalezisko związane jest z francuskimi celtyckim plemieniem Koriosolitów, wspominanym m.in. przez Cezara. Skarb z kolei mógł być ukryty właśnie z powodu inwazji Rzymian. Jak wspomnieliśmy wcześniej nie były to wyłącznie monety. Odnaleziono również złoty naszyjnik w typie torques, szklane paciorki, skórzane torby, również ze złotymi i srebrnymi inkrustacjami.

To kamień milowy w pracy zespołu. Była to wyczerpująca lecz jednocześnie niesamowicie intrygująca praca, która dostarczyła jeszcze w trakcie wielu niesamowitych i niespodziewanych odkryć. Jednak wiele jeszcze przed nami. Jestem przekonany, ze zbiór dostarczy kolejnych zaskoczeń w momencie czyszczenia i dokumentowania zabytków // Neil Mahrer – szef zespołu

Poniżej znajdziecie zapis transmisji wyciągnięcia ostatniej monety.

(Źródło: Jersey Heritage)

Redaktor naczelny AŻ | Oficjalna strona

Archeolog, doktor nauk inżynieryjno-technicznych, popularyzator. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie patronatów i ewentualnej współpracy z „Archeologią Żywą”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php