, , ,

Skarb brązowych ozdób sprzed 2,5 tys. lat odkryty na Lubelszczyźnie

|


Słowa kluczowe: , , , , , ,

W Czernięcinie Poduchownym w województwie lubelskim dokonano niezwykłego odkrycia z epoki brązu. Łukasz Jabłoński, wykorzystując wykrywacz metali, natrafił na łące na depozyt składający się z 13 brązowych ozdób, datowanych na około 2,5 tysiąca lat temu. Te znaleziska, przypisywane ludności kultury łużyckiej, zawierają m.in. szpile do mocowania na odzieży, nagolenniki oraz bransolety.

Pan Łukasz Jabłoński uzyskał w WUOZ Lublin Delegatura Zamość pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie poszukiwań z użyciem wykrywacza metali w styczniu 2023 r. Już jednak pierwsze wyjście w teren na łąki w Czernięczynie Poduchownym, gm. Turobin, zaowocowało odkryciem zespołu 13 ozdób wykonanych z brązu, które zalegały na gł. ok. 20-25 cm poniżej powierzchni gruntu.

Wiesław Koman, archeolog z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, podkreślił znaczenie tego odkrycia. Artefakty, leżące około 20-25 cm pod ziemią, natychmiast po wydobyciu zostały zgłoszone do urzędu konserwatorskiego w Zamościu, a następnie przekazane do delegatury. Ozdoby te, po dokładnym oczyszczeniu, zostały zapakowane próżniowo.

Czerniecin Ozdoby Brazowe
Skarb brązowych ozdób sprzed 2,5 tys. lat odkryty na Lubelszczyźnie (fot. profil Facebook Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Wśród wykopanych ozdób znalazły się dwie szpile, fragment ozdobnej tarczki do mocowania na ubraniu, dwa koliste nagolenniki z grubego drutu brązowego ze zdobieniami, sześć bransolet, w tym cztery masywne z nacinanym zdobieniem w postaci jodełki i poprzecznych linii, a także fragment kolca ozdobnej szpili rurkowatej zdobionej karbowaniem.

Znaleziska, datowane na schyłkowy okres kultury łużyckiej (około 550-400 lat p.n.e.), mają ogromne znaczenie dla poznania osadnictwa ludności tej kultury w regionie oraz dla całej Lubelszczyzny. Szczególnie sensacyjne jest to, że dotychczas w tym regionie odnajdywano bardzo rzadko ozdoby kultury łużyckiej, a tutaj odnaleziono cały ich zespół.

Odkryte artefakty zostały przekazane do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, gdzie zostaną poddane konserwacji oraz specjalistycznym analizom. Ze względu na konieczność ochrony miejsca odkrycia przed nielegalnymi poszukiwaniami, informacja o znalezisku była początkowo utrzymywana w tajemnicy do czasu przebadania archeologicznego miejsca odkrycia.

To spektakularne odkrycie, dokonane przez Łukasza Jabłońskiego, potwierdza bogatą historię regionu oraz znaczenie leganie prowadzonych amatorskich poszukiwań. Wyniki dalszych badań archeologicznych w miejscu odkrycia możliwe, że przyniosą więcej informacji. W specjalistyczne analizy zabytków zaangażował się Instytut Archeologii UMCS w Lublinie.

Źródło tekstu i zdjęć: profil Facebook Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php