W Czernięcinie Poduchownym w województwie lubelskim dokonano niezwykłego odkrycia z epoki brązu. Łukasz Jabłoński, wykorzystując wykrywacz metali, natrafił na łące na depozyt składający się z 13 brązowych ozdób, datowanych na około 2,5 tysiąca lat temu. Te znaleziska, przypisywane ludności kultury łużyckiej, zawierają m.in. szpile do mocowania na odzieży, nagolenniki oraz bransolety.
Pan Łukasz Jabłoński uzyskał w WUOZ Lublin Delegatura Zamość pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie poszukiwań z użyciem wykrywacza metali w styczniu 2023 r. Już jednak pierwsze wyjście w teren na łąki w Czernięczynie Poduchownym, gm. Turobin, zaowocowało odkryciem zespołu 13 ozdób wykonanych z brązu, które zalegały na gł. ok. 20-25 cm poniżej powierzchni gruntu.
Wiesław Koman, archeolog z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, podkreślił znaczenie tego odkrycia. Artefakty, leżące około 20-25 cm pod ziemią, natychmiast po wydobyciu zostały zgłoszone do urzędu konserwatorskiego w Zamościu, a następnie przekazane do delegatury. Ozdoby te, po dokładnym oczyszczeniu, zostały zapakowane próżniowo.
Wśród wykopanych ozdób znalazły się dwie szpile, fragment ozdobnej tarczki do mocowania na ubraniu, dwa koliste nagolenniki z grubego drutu brązowego ze zdobieniami, sześć bransolet, w tym cztery masywne z nacinanym zdobieniem w postaci jodełki i poprzecznych linii, a także fragment kolca ozdobnej szpili rurkowatej zdobionej karbowaniem.
Znaleziska, datowane na schyłkowy okres kultury łużyckiej (około 550-400 lat p.n.e.), mają ogromne znaczenie dla poznania osadnictwa ludności tej kultury w regionie oraz dla całej Lubelszczyzny. Szczególnie sensacyjne jest to, że dotychczas w tym regionie odnajdywano bardzo rzadko ozdoby kultury łużyckiej, a tutaj odnaleziono cały ich zespół.
Odkryte artefakty zostały przekazane do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, gdzie zostaną poddane konserwacji oraz specjalistycznym analizom. Ze względu na konieczność ochrony miejsca odkrycia przed nielegalnymi poszukiwaniami, informacja o znalezisku była początkowo utrzymywana w tajemnicy do czasu przebadania archeologicznego miejsca odkrycia.
To spektakularne odkrycie, dokonane przez Łukasza Jabłońskiego, potwierdza bogatą historię regionu oraz znaczenie leganie prowadzonych amatorskich poszukiwań. Wyniki dalszych badań archeologicznych w miejscu odkrycia możliwe, że przyniosą więcej informacji. W specjalistyczne analizy zabytków zaangażował się Instytut Archeologii UMCS w Lublinie.
Źródło tekstu i zdjęć: profil Facebook Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków