, , ,

Sekrety epoki żelaza pochowane z bogatą kobietą


Słowa kluczowe: , , ,

Jakiś czas temu donosiliśmy na temat odkrycia jednego z największych skarbów w dziejach Wysp Brytyjskich. Tym razem opowiemy na temat kosztowności odnalezionych o wiele bliżej nas – w Niemczech, w pobliżu grodziska Heuneburg, a dokładniej: na cmentarzysku po drugiej stronie Dunaju. Prace rozpoczęte w 2005 w końcu doczekały się publikacji 1)D. Krausse et al. The ‘Keltenblock’ project: discovery and excavation of a rich Hallstatt grave at the Heuneburg, Germany. Antiquity. Vol. 91, February 2017, p. 108. doi:10.15184/aqy.2016.228.

Odkrycie sprzed ok. 2600 lat temu zaskakująco dowodzi bliskich kontaktów wczesnych miast Europy Centralnej z kręgiem kultur Śródziemnomorskich. Datowane na 538 r. p.n.e., grób skrywający sekrety Epoki Żelaza może być pomocny w określeniu kiedy zaczęły powstawać pierwsze miasta na północ od Alp. Odnajdywane bogactwo przeróżnej biżuterii, dóbr luksusowych, a nawet fragment rzadkiego końskiego pancerza jasno wskazują na jeden fakt.

Już we wczesnych ośrodkach Celtów, na północ od Alp, mieszkali i tworzyli rzemieślnicy, którzy swego fachu nauczyli się na południe od Alp // Dirk Krausse

Wcześniejsze badania ustaliły, że ludność posługująca się językiem celtyckim zasiedliła tereny Europy nie wcześniej niż 3300 lat temu. Celtyckie żelazo pojawiło się w Europie Środkowej ok. 2700 lat temu – rozpoczynając tym samym Epokę Żelaza w tym regionie. Znamy ich pod pojęciem społeczności kultury halsztackiej.

Sekrety epoki żelaza

Położenie stanowiska (wg D. Krausse et al. 2017)

Sam Heuneburg jest znanym grodem datowanym na przełom okresu halsztackiego i lateńskiego, leżącym obecnie w Badenii-Wirtembergii. Grób wraz z mniejszym towarzyszącym mu pochówkiem

nie tylko ukazuje wyraźnie dalekosiężne kontakty ówczesnej społeczności, ale również szacunek dla kobiet i dzieci. Główny pochówek jest jednym z najstarszych przypadków tak bogatego kobiecego pochówku. Sufrażystki byłyby dumne.

Podczas badań powierzchniowych kurhanów w 2005 roku, zespół badawczy dr Krausse zauważył leżący na ziemi fragment pozłacanej fibuli. Z powodu zagrożenia działaniami rolniczymi, po przygotowaniach w 2010 roku, z pomocą dźwigów podniesiono całą komorę grobową wraz z ziemią, w której się ona znajdowała. Blok ziemi ważący 80 ton był następnie badany w placówce naukowej.

Komora zbudowana była z desek z dębu i jodły. To właśnie badania dendrochronologiczne pozwoliły na dokładne określenie daty budowy grobu – 538 r. p.n.e. Wewnątrz komnaty odkryto osobnika płci żeńskiej w wieku 30-40 lat. Jej głowa nie znajdowała się jednak w miejscu gdzie powinna. Żuchwa oraz czaszka zostały odnalezione w dwóch innych miejscach w grobie. Oprócz złotych, brązowych i bursztynowych przedmiotów odnaleziono dwie pary kłów dzika tworzące intrygujące przedmioty. Widoczne na zdjęciu obok.

Oprócz wspomnianej, w rogu komnaty odnaleziono szkielet drugiej kobiety. On z kolei wyposażony był jedynie we fragmenty brązowej biżuterii. Badacze nie wiedzą jednak czy obie panie zostały pochowane w tym samym czasie.

Plan komory (wg D. Krausse et al. 2017)

Pierwszy halsztacki naczółek

Jednak co najciekawsze, w pobliżu szkieletu znajdującego się w rogu komnaty odnaleziono brązowy przedmiot interpretowany jako naczółek. Fragment końskiej zbroi, który miał za zadanie chronić twarz wierzchowca. Na wewnętrznej stronie znaleziska odnaleziono śladowe ilości końskiej sierści, z kolei na jednym z końców fragment wędzidła.

Jest to pierwszy naczółek odnaleziony na stanowisku kultury halsztackiej. Naukowcy zwracają uwagę na rażące podobieństwo do tego typu przedmiotów odnalezionych w kulturach Śródziemnomorskich. Wszystkie odnalezione przedmioty są wyraźnym dowodem na istnienie w tamtych czasach kontaktów przynajmniej handlowych pomiędzy omawianymi terenami.

Co ciekawe, nie wszystko jest jednak oczywiste. Niektórzy z badaczy zastanawiają się czy ktoś nie ubiegł naukowców.

Ten grób jest zagadką, z kolei kultura halsztacka wciąż pozostaje enigmatyczna // Bettina Arnold

Pochówki tego typu często posiadały wozy i metalowe naczynie, jednak w tym przestronnym grobie ich brakuje. Możliwe, że jak w przypadku innych grobów z tego czasu, został on obrabowany lub część przedmiotów została usunięta w celach nam niewiadomych. Na to, odpowiedzi chyba nie uda się nam już poznać.

Redaktor naczelny AŻ | Oficjalna strona

Doktor nauk inżynieryjno-technicznych. Archeolog. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie problemów ze stroną, profilami Archeologii Żywej, pomysłami na artykuły lub wszelkimi propozycjami współpracy i patronatów. Pasjonat technologii i gier komputerowych. Asystent naukowy w Zakładzie Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Przypisy

Przypisy
1D. Krausse et al. The ‘Keltenblock’ project: discovery and excavation of a rich Hallstatt grave at the Heuneburg, Germany. Antiquity. Vol. 91, February 2017, p. 108. doi:10.15184/aqy.2016.228

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php