, , ,

Wystawa „Black Metal. Kowalstwo wczesnośredniowieczne” ma swój teledysk!

|


Słowa kluczowe: , , , , , ,

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wyprodukowało kolejny teledysk, towarzyszący wystawie czasowej organizowanej w placówce przy ul. Kostrzewskiego.

To utwór promujący wystawę czasową „Black Metal. Kowalstwo wczesnośredniowieczne”. Ekspozycja dostępna była w muzeum od 2 lipca do 10 października 2023 r. Jak wskazuje tytuł – wybrany gatunek muzyczny i nakręcony teledysk jest utrzymany w blackmetalowej konwencji, z pewnym przymrużeniem oka.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie nie od dziś promuje swoje działania muzycznie. Na ich kanale YouTube znaleźć można sporo teledysków do wystaw oraz piosenek nagranych ze znanymi polskimi wokalistami.

Wystawa „Black Metal” przedstawiała dwie podstawowe dziedziny rzemiosła związane z obróbką żelaza – hutnictwo i kowalstwo. Hutnictwo żelaza to dyscyplina, w której pozyskiwano metal z rud żelazonośnych i wytwarzano półprodukty przeznaczone do dalszej obróbki. Kowalstwo jest natomiast gałęzią rzemieślniczą, w której z gotowego fabrykatu żelaznego wykonywano wyroby, takie jak narzędzia czy broń.

Na wystawie zwiedzający mogli zapoznać się z rekonstrukcjami warsztatów hutniczego i kowalskiego wyposażonymi w charakterystyczne dla wczesnego średniowiecza Europy piece, paleniska, narzędzia, surowce, paliwo, półwytwory oraz odpady. Przedstawione były także różne stopy żelaza, które były wykorzystywane w tamtym czasie, oraz formy, w jakich występowały półprodukty stanowiące powszechne przedmioty wymiany. Zaprezentowano również ówczesne techniki kowalskie, w tym eksponaty ilustrujące sposoby kucia i wykańczania metalowych części uzbrojenia ofensywnego.

Wystawa „Black Metal. Kowalstwo wczesnośredniowieczne” organizowana przez zespół „Officina ferraria” do tej pory odwiedziła również Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, a w planach są wizyty w kolejnych instytucjach.

Wersja w języku polskim

Wersja w języku angielskim

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php