Teledysk o Bolesławie II Śmiałym ze znanym polskim raperem

|


Słowa kluczowe: , , , , , ,

Najnowszy, trzeci z kolei teledysk, z serii Piast Superstars nakręcono w romańskiej rotundzie św. Prokopa w Strzelnie. W postać tytułowego bohatera – Bolesława II Śmiałego – wcielił się znany raper Marcin Piotrowski – Liber, natomiast w roli biskupa Stanisława wystąpił Michał Bogacki – dyrektor MPPP w Gnieźnie. 

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zainicjowało niezwykły projekt „Piast Superstars„, który łączy historię z nowoczesną muzyką. W ramach tego projektu powstają piosenki i teledyski opowiadające o postaciach, datach i wydarzeniach z epoki wczesnopiastowskiej. Teledyski te stają się popularne w internecie, a ich celem jest przedstawienie władców jako ludzi z krwi i kości, podejmujących trudne decyzje mające wpływ na losy państwa.

Najnowszy teledysk to opowieść o relacji Bolesława II Śmiałego z biskupem Stanisławem w dość zaskakującej wersji.

Konflikt króla Bolesława Śmiałego z biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa to jedna z nierozwiązanych zagadek początków naszego państwa. Choć nie znamy przyczyn sporu, to wiemy jedno – dla żadnej ze stron nie zakończył się on happy endem. Duchowny poniósł śmierć, a władca został wygnany z kraju.

Gall Anonim w kronice spisanej kilkadziesiąt lat po dramatycznych wydarzeniach wspomina, że biskup okazał się zdrajcą, lecz z jakiego powodu – nie wiemy. Pewne jest to, że Bolesław nakazał zabić Stanisława, a jak wskazuje Gall Anonim „sam będąc pomazańcem Bożym, nie powinien był pomazańca za żaden grzech karać cieleśnie”. W efekcie król poniósł dotkliwe konsekwencje swojej decyzji. Część nieprzychylnych mu możnowładców zbuntowała się przeciw niemu i wygnała z kraju. Bolesławowi udało się schronić na Węgrzech, a polski tron objął jego brat Władysław Herman.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php