, , , , , ,

Piast Superstars. Gwiazdy polskiej muzyki w roli pierwszych Piastów!

|


Słowa kluczowe: , , , , , , ,

„Piast Superstars” to autorski projekt Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, zakłada on powstanie utworów audiowizualnych, z których każdy będzie osobną opowieścią o władcach z dynastii Piastów doby wczesnego średniowiecza.

Nowatorskość przedsięwzięcia polega na wykorzystaniu formy muzyki rockowej oraz konwencji teledysku do przekazania treści historycznych. Projekt ma na celu popularyzację najstarszych dziejów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem życia i dokonań pierwszych władców. Autorami muzyki są Tomasz Citak oraz Michał Pilas, który przy projekcie odpowiada również za teksty utworów.

Pod koniec lipca odbyły się sesje nagraniowe do teledysków dwóch pierwszych utworów stworzonych w ramach projektu muzyczno-historycznego „Piast Superstars” realizowanego przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W projekt „Piast Superstars” zaangażowali się wybitni polscy muzycy m. in.: Dariusz Malejonek, Marek Piekarczyk czy Ewa Pitura. Wspiera ich zespół profesjonalnych instrumentalistów, aranżerów, scenarzystów i scenografów.

„Pragniemy przedstawić naszych władców jako ludzi z krwi i kości, którzy musieli podejmować trudne decyzje, mające wpływ na nasze państwo. Nie chcemy rzucać datami i opisywać zdanie po zdaniu co i kiedy miało miejsce. Zależy nam by forma i przekaz były czytelne dla słuchaczy i budziły emocje. Warto też zaznaczć, że Piast Superstars to nawiązanie do tytułu słynnego musicalu Jesus Christ Superstar.”  – mówi Michał Pilas z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.      

Zdjęcia do teledysków powstawały w dwóch miastach: Kołobrzegu i Gnieźnie. Na plaży w Kołobrzegu, w realizacji materiału filmowego do teledysku „Na Kołobrzeg!” poświęconego Bolesławowi III Krzywoustemu, udział wziął Marek Piekarczyk (TSA). W Teatrze im. Fredry w Gnieźnie na planie filmowym pojawili się Ewa Pitura (Percival) i Dariusz Malejonek (Maleo Reggae Rockers) artyści zaangażowani w wykonanie utworu o Mieszku I, pt. „Czy mam wejść do wody?”.

Dotychczasowe teledyski

„Piast Superstars – Czy mam wejść do wody?” Darek „Maleo” Malejonek jako Mieszko I

Piast SuperstarsŚmiały!” Marcin „Liber” Piotrowski jako Bolesław II Śmiały

„Piast SuperstarsNa Kołobrzeg!” Marek Piekarczyk jako Bolesław III Krzywousty

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie specjalizuje się w popularyzowaniu wiedzy o najdawniejszych dziejach Polski. Realizowane tutaj projekty często wykraczają poza standardowe, stereotypowo pojmowane działania muzealne. Ich cechą szczególną jest adaptacja nowatorskich sposobów przekazu do treści opartych na rzetelnej naukowej refleksji.

Projekt dofinansowany jest przez Fundację PZU oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php