, , , , ,

Piast Superstars. Gwiazdy polskiego rocka zagrają pierwszych Piastów!


Słowa kluczowe: , , , ,

„Piast Superstars” to autorski projekt Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, zakłada on powstanie utworów audiowizualnych, z których każdy będzie osobną opowieścią o władcach z dynastii Piastów doby wczesnego średniowiecza. Nowatorskość przedsięwzięcia polega na wykorzystaniu formy muzyki rockowej oraz konwencji teledysku do przekazania treści historycznych. Projekt ma na celu popularyzację najstarszych dziejów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem życia i dokonań pierwszych władców. Autorami muzyki są Tomasz Citak oraz Michał Pilas, który przy projekcie odpowiada również za teksty utworów.

Pod koniec lipca odbyły się sesje nagraniowe do teledysków dwóch pierwszych utworów stworzonych w ramach projektu muzyczno-historycznego „Piast Superstars” realizowanego przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W projekt „Piast Superstars” zaangażowali się wybitni polscy muzycy m. in.: Dariusz Malejonek, Marek Piekarczyk czy Ewa Pitura. Wspiera ich zespół profesjonalnych instrumentalistów, aranżerów, scenarzystów i scenografów.

„Pragniemy przedstawić naszych władców jako ludzi z krwi i kości, którzy musieli podejmować trudne decyzje, mające wpływ na nasze państwo. Nie chcemy rzucać datami i opisywać zdanie po zdaniu co i kiedy miało miejsce. Zależy nam by forma i przekaz były czytelne dla słuchaczy i budziły emocje. Warto też zaznaczć, że Piast Superstars to nawiązanie do tytułu słynnego musicalu Jesus Christ Superstar.”  – mówi Michał Pilas z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.      

Zdjęcia do teledysków powstawały w dwóch miastach: Kołobrzegu i Gnieźnie. Na plaży w Kołobrzegu, w realizacji materiału filmowego do teledysku „Na Kołobrzeg!” poświęconego Bolesławowi III Krzywoustemu, udział wziął Marek Piekarczyk (TSA). W Teatrze im. Fredry w Gnieźnie na planie filmowym pojawili się Ewa Pitura (Percival) i Dariusz Malejonek (Maleo Reggae Rockers) artyści zaangażowani w wykonanie utworu o Mieszku I, pt. „Czy mam wejść do wody?”.

Daty premier teledysków (lista będzie aktualizowana)

Premiera teledysku do utworu poświęconego Bolesławowi III Krzywoustemu pt. „Na Kołobrzeg!” odbędzie się na profilu Facebook i kanale YouTube Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie w środę, 18 sierpnia 2021 r.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/365775971595181

Piast Piekarczyk Krzywousty
Marek Piekarczyk jako Bolesław Krzywousty na plaży w Kołobrzegu (fot. D. Stube)

Premiera teledysku do utworu poświęconego Mieszkowi I pt. ”Czy mam wejść do wody?”  odbędzie się na  profilu Facebook i kanale YouTube Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, w sobotę 21 sierpnia 2021 r.

Piast Malejonek MieszkoI
Dariusz Malejonek jako Mieszko I w Teatrze w Gnieźnie (fot. D. Stube)

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie specjalizuje się w popularyzowaniu wiedzy o najdawniejszych dziejach Polski. Realizowane tutaj projekty często wykraczają poza standardowe, stereotypowo pojmowane działania muzealne. Ich cechą szczególną jest adaptacja nowatorskich sposobów przekazu do treści opartych na rzetelnej naukowej refleksji.

Projekt dofinansowany jest przez Fundację PZU oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php