, , ,

RCIN – otwiera polską naukę na świat!

|


Słowa kluczowe:

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie.

RCIN jest kontynuacją działań rozpoczętych w 2008 roku pod nazwą Cyfrowa Biblioteka Instytutów PAN. Repozytorium Cyfrowe rozwija się głównie w wyniku realizacji dwóch projektów realizowanych wspólnie przez grupę polskich instytutów naukowych. Oba projekty są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

Założeniem pierwszego projektu było utworzenie ponadregionalnego i multidyscyplinarnego Repozytorium Cyfrowego złożonego ze zdigitalizowanych materiałów archiwalnych, publikacji naukowych, dokumentacji badań oraz piśmienniczego dziedzictwa kulturowego.

Istotą drugiego projektu „Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych”, jest, natomiast, otwarte udostępnienie, archiwizowanie i rozpowszechnienie informacji sektora publicznego pochodzących od zgromadzonych partnerów z instytutów naukowych.

Czym charakteryzuje się drugi projekt – „Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych?

Projekt „Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych” (OZwRCIN) współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt jest tworzony we współpracy z 16 instytutami naukowymi, głównie Polskiej Akademii Nauk. Celem OZwRCIN jest udostępnianie otwartych zasobów w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych dla użytku społecznego.

Jakie szanse zawiera w sobie platforma RCIN?

Jak podkreśla Dorota Czarnocka-Cieciura, kierownik projektu w IM PAN: „Dzięki zasobom repozytorium można prowadzić nowoczesne badania oraz analizować ich wyniki. Dodatkowo zgromadzone przez RCIN materiały przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz transferu wyniku badań naukowych do gospodarki”.

Według aktualnych informacji, użytkownicy cyfrowego repozytorium mają dostęp do ponad 200 000 obiektów w tym danych naukowych, elementów piśmiennictwa, rękopisów, artykułów naukowych, zbiorów historycznych, materiałów, medycznych, przyrodniczych i humanistycznych.

„Platforma RCIN daje nam również dostęp do bardzo unikatowych pozycji. Znajdziemy tam między innymi materiały rzadkie, niepublikowane prace naukowe lub zbiory, których nie mamy możliwości zobaczyć w rzeczywistości ze względu na ich słaby stan techniczny. Na portalu znajdziemy między innymi rękopisy Elizy Orzeszkowej oraz stare księgi botaników polskich” zaznacza Dorota Czarnocka-Cieciura, kierownik projektu.

Kto może korzystać z Repozytorium Cyfrowego?

RCIN zawiera zbiory adresowane do szerokiego grona społeczeństwa. Mogą korzystać z nich zarówno osoby, które pasjonują się literaturą, jak i ci, którym bliższe są tematy naukowe, medyczne czy kulturowe. Ogrom zasobów repozytorium sprawia, że jest to idealne miejsce dla naukowców, dziennikarzy, hobbystów, nauczycieli, studentów czy uczniów.

Jak można korzystać z platformy?

Korzystanie z platformy jest bardzo proste! Wystarczy, że wejdziesz na stronę RCIN i wpiszesz w wyszukiwarce po polsku lub angielsku interesujący Cię temat.

Większość obiektów repozytorium cyfrowego jest ogólnie dostępna i nie wymaga ani założenia konta, ani opłaty za ściągnięcie materiałów. Założenie konta na platformie pozwoli jednak na tworzenie własnych list ulubionych pozycji, eksportowanie tych list do pliku oraz subskrybowanie listy świeżo dodanych obiektów.

Archiwizujemy przeszłość i teraźniejszość dla przyszłości, dla naukowców, studentów, internautów i…dla Ciebie!

Chcesz poznać nas lepiej? Wejdź na stronę https://rcin.org.pl/dlibra

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php