Patrycja Filipowicz

Jest archeologiem, adiunktem na Wydziale Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2005 jest członkiem poznańskiej ekspedycji badawczej na terenie neolitycznego stanowiska z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO Çatalhöyük (Turcja), kierowanej przez prof. Arkadiusza Marciniaka. Brała udział w kilku projektach europejskich i międzynarodowych, koncentrujących się wokół problematyki big data w archeologii, wdrażania nowych rozwiązań w zakresie e-learningu, dziedzictwa archeologicznego czy profesji archeologa oraz archeologii wspólnotowej. Do jej głównych zainteresowań naukowych należą m.in: neolit i chalkolit Bliskiego Wschodu, a w szczególności Anatolii, dziedzictwo archeologiczne, teoria i metodologia w archeologii, archeologia wspólnotowa, religia i sztuka pradziejowa, semiotyka i jej aplikacje archeologiczne.

Okrąg C na terenie Göbekli Tepe

Neolityczna rewolucja symboli

Około 10 tysięcy lat p.n.e. wraz z początkiem neolitu na Bliskim Wschodzie ludzie zaczęli wznosić monumentalne budowle publiczne. Pojawiły się także przedstawienia skoncentrowane wokół motywów niebezpieczeństwa i śmierci. Niektóre z nich są niezwykle intrygujące. Mogą się nam wydawać wręcz makabryczne, jak choćby drapieżne ptaki … Czytaj więcej…

Archeologia Żywa 2 (96) 2025

Choć rewolucja neolityczna to termin powtarzany do znudzenia w podręcznikach, jego znaczenie nadal pozostaje przedmiotem naukowej debaty. Czy naprawdę był to gwałtowny przełom? A może długi, złożony proces, który przebiegał różnie w zależności od regionu? Jak wyglądało życie ludzi, którzy zaczęli uprawiać ziemię, budować … Czytaj więcej…

Catalhoyuk

Çatalhöyük w ostatnich stuleciach swego istnienia. Jak upadało miasto

Druga połowa VII tys. BC na Bliskim Wschodzie przynosi powolny kres cywilizacji neolitycznej, zanikanie wielkich ośrodków o charakterze protomiejskim oraz przemieszczanie się ich mieszkańców na wcześniej niezasiedlone obszary. W efekcie tego procesu pierwsze społeczności rolnicze pojawiły się na Bałkanach, aby stamtąd dotrzeć na pozostałe … Czytaj więcej…

Big data w archeologii. Baza Seshat.

Ostatnie lata przynoszą ogromny przyrost danych naukowych, które są coraz łatwiej dostępne w sieci. Dzieje się to głównie za sprawą rozwoju nowoczesnych baz danych takich jak np. baza Seshat. Umożliwiają to nie tylko same bazy ale programy digitalizacji archiwów i zbiorów muzealnych czy wreszcie … Czytaj więcej…

css.php