Unikatowe malowidła ścienne, odkryte w Starej Dongoli przez polski zespół badawczy, zostały nominowane do prestiżowej nagrody International Archaeological Discovery Award „Khaled al-Asaad“. Internauci mają możliwość oddania głosu na swojego faworyta do 1 października.
Zwycięzców głównej nagrody, wybranych spośród pięciu nominowanych odkryć, poznamy 1 listopada podczas 26. edycji Mediterranean Exchange of Archaeological Tourism. Internauci mogą także wybrać laureata Nagrody Specjalnej, głosując na stronie konkursu poprzez „polubienie” wybranego odkrycia na Facebooku.
Spis treści
Odkrycia nominowane do nagrody
Oprócz malowideł ze Starej Dongoli, do nagrody nominowane są także:
- Zaginione miasto z epoki brązu w chińskiej prowincji Shaanxi.
- Licząca 5000 lat „tawerna” ze starożytnej Mezopotamii.
- Teatr Nerona w Rzymie.
- Pozostałości rzymskiego mauzoleum w londyńskiej dzielnicy Southwark.
O wszystkich odkryciach można przeczytać na stronie konkursu lub na Facebooku. Zagłosować można właśnie poprzez pozostawienie polubienia pod polskim odkryciem:
𝗦𝘂𝗱𝗮𝗻 𝗻𝗲𝗹 𝘀𝗶𝘁𝗼 𝗱𝗶 𝗗𝗼𝗻𝗴𝗼𝗹𝗮, 𝗰𝗮𝗽𝗶𝘁𝗮𝗹𝗲 𝗱𝗲𝗹𝗹𝗮 𝗠𝗮𝗸𝘂𝗿𝗶𝗮, 𝗱𝗶𝗽𝗶𝗻𝘁𝗶 𝗺𝘂𝗿𝗮𝗹𝗶 𝗰𝗿𝗶𝘀𝘁𝗶𝗮𝗻𝗶 𝘀𝗲𝗻𝘇𝗮 𝗽𝗿𝗲𝗰𝗲𝗱𝗲𝗻𝘁𝗶 𝗽𝗲𝗿 𝗹𝗮 𝗽𝗶𝘁𝘁𝘂𝗿𝗮 𝗻𝘂𝗯𝗶𝗮𝗻𝗮
𝗦𝘂𝗱𝗮𝗻, 𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗲 𝘀𝗶𝘁𝗲 𝗼𝗳 𝗗𝗼𝗻𝗴𝗼𝗹𝗮 𝗰𝗮𝗽𝗶𝘁𝗮𝗹 𝗰𝗶𝘁𝘆 𝗼𝗳 𝗠𝗮𝗸𝘂𝗿𝗶𝗮 𝗖𝗵𝗿𝗶𝘀𝘁𝗶𝗮𝗻 𝘄𝗮𝗹𝗹 𝗽𝗮𝗶𝗻𝘁𝗶𝗻𝗴𝘀 𝘄𝗶𝘁𝗵𝗼𝘂𝘁 𝗽𝗿𝗲𝗰𝗲𝗱𝗲𝗻𝘁 𝗳𝗼𝗿 𝗡𝘂𝗯𝗶𝗮𝗻 𝗽𝗮𝗶𝗻𝘁𝗶𝗻𝗴
Wyjątkowe odkrycie polskich archeologów
Zespół kierowany przez dr. hab. Artura Obłuskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego odkrył w Starej Dongoli zespół pomieszczeń, których ściany pokryte są unikalnymi scenami chrześcijańskimi. Odkrycie to wywołało duże zainteresowanie w mediach oraz w środowisku naukowym, szczególnie z uwagi na nieznane dotychczas w sztuce chrześcijańskiej motywy ikonograficzne.
Stara Dongola, znana również jako staronubijska Tungul, była stolicą Makurii – jednego z najważniejszych państw afrykańskiego średniowiecza. Badania archeologiczne w tym regionie zainicjował prof. Kazimierz Michałowski. Obecnie są one kontynuowane w ramach projektu Starting Grant „UMMA – Urban Metamorphosis of the community of a Medieval African capital city”, finansowanego przez Europejską Radę ds. Badań.
Wiosną 2023 roku, przedstawiciele Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW ogłosili, że archeolodzy dr Lorenzo de Lellis i dr Maciej Wyżgoł odkryli zespół pomieszczeń z cegły suszonej, których wnętrza były pokryte figuratywnymi malowidłami o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej. Znalezisko to zostało dokonane podczas eksploracji domów z epoki Funj (XVI-XIX w. n.e.). Pod podłogą jednego z domów znajdowało się niewielkie pomieszczenie, którego ściany ozdobiono nietypowymi przedstawieniami.
Historia nagrody
Konkurs International Archaeological Discovery Award „Khaled al-Asaad” organizowany jest przez Mediterranean Exchange of Archaeological Tourism we współpracy z włoskim czasopismem archeologicznym „Archeo”. Nagroda, ustanowiona w 2015 roku, nosi imię Khaleda al-Asaada, syryjskiego archeologa, który przez ponad 50 lat zajmował się wykopaliskami i konserwacją zabytków starożytnego miasta Palmira. Khaled al-Asaad został zamordowany przez Państwo Islamskie w 2015 roku, broniąc dziedzictwa kulturowego Palmiry.
O wszystkich nominowanych odkryciach można przeczytać na stronie konkursu oraz na Facebooku. Głosowanie na laureata Nagrody Specjalnej trwa do 1 października, a głosy oddawane są poprzez „polubienie” wybranego odkrycia na profilu konkursu.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Zapis wykładu prof. Artura Obłuskiego na temat badań w Starej Dongoli w ramach cyklu „Kontekst”:
Archeolog, doktor nauk inżynieryjno-technicznych, popularyzator. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie patronatów i ewentualnej współpracy z „Archeologią Żywą”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst”