, , ,

Film „CMENTARZYSKO” o badaniach w Zaborowie jest już dostępny!

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , , , ,

O ważnym stanowisku z późnej starożytności, leżącym w podwarszawskiej miejscowości Zaborów, pisaliśmy obszerniej już jakiś czas temu. Już wtedy zapowiadaliśmy, że trwają pracę, ale nie spodziewaliśmy się, że w ramach ich podsumowania będziemy mogli zaprezentować materiał filmowy!

Zespół osadniczy w Zaborowie składa się co najmniej z trzech stanowisk: cmentarzyska i dwóch osad ze śladami produkcji żelaza. Do tej pory uważano, że ich chronologia sięga tzw. młodszego okresu przedrzymskiego i okresu wpływów rzymskich (I wiek p.n.e. ‒ IV wiek n.e.), przy czym ostatnio odkryto tam również zabytki średniowieczne.

O ile odkrywane na osadach liczne ślady produkcji żelaza świetnie wkomponowują się w to, co znamy z terenów tzw. Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, to najciekawsze zabytki odnaleziono jednak na cmentarzysku. Metalowe zapinki, rzymskie monety, a przede wszystkim unikatowy na skalę tej części Europy – szklany pucharek z przedstawieniami gladiatorów. Ba! Podobne przykłady ze świata policzyć można na palcach jednej ręki. Przedmioty te są zatem wyraźnymi dowodami na szerokie kontakty handlowe ówczesnych mieszkańców okolic dzisiejszego Zaborowa!

Bardzo miło zatem móc zaprezentować 30-minutowy film „CMENTARZYSKO”, w którym podsumowywane są badania archeologiczne mające miejsce w Zaborowie w 2021 roku. Badania prowadziły Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie i Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dlaczego badania w tym miejscu?

„Zastanawialiśmy się z kolegami z Uniwersytetu (Warszawskiego – przyp. redakcji) jakie stanowisko wybrać do tych badań. Musiało być ono niezniszczone, nieprzetworzone, niezagrożone przez współczesną zabudowę lub inne działania. Jednocześnie prócz tego zależało nam by jak najbliżej znajdowały się, tzw. tereny w miarę dziewicze. Co w przypadku Mazowsza oznacza wyłącznie, że w grę wchodziła Puszcza Kampinoska. Oczywiście i ona ulegała przemianom na przestrzeni ostatnich tysiącleci, natomiast wciąż nie tak bardzo jak tereny pod Pruszkowem czy obszary aglomeracji warszawskiej” – wyjaśnia w filmie Marcin Woźniak – archeolog z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego i kierownik projektu „Zaborów” .

„Takie postawiliśmy sobie podstawowe warunki, które chcieliśmy spełnić, a do tego najlepiej byłoby gdyby podstawowy rekonesans miał już miejsce. To znaczy, gdybyśmy wiedzieli czego możemy się spodziewać. A jako, że w Zaborowie były już prowadzone badania archeologiczne: wiedzieliśmy, że jest cmentarzysko wraz z osadą – pozostało nam jedynie zapytać o zgodę na badania właściciela pola” – dodaje jeszcze archeolog.

Co odkryto w trakcie najnowszych badań?

Odpowiedź na to pytanie poznacie oglądając film „CMENTARZYSKO”.

Dodaj komentarz

css.php