, , , ,

Tajemnice Pomorza. Kamienne Kręgi – film dokumentalny

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,

Pośród lasów Pomorza wznoszą się tajemnicze budowle. Nad jeziorami, rzekami i strumieniami dawny lud zamieszkujący te tereny ustawił kamienne konstrukcje ułożone w kręgi. Do naszych czasów przetrwały zaledwie w kilku miejscach na północy dzisiejszej Polski. Kim byli budowniczowie kamiennych kręgów i dlaczego zadawali sobie trud ich budowy? Aby wyjaśnić tajemnice kamiennych kręgów na Pomorzu musimy cofnąć się w czasie o blisko dwa tysiące lat.

Wszystkich zainteresowanych kamiennymi kręgami na Pomorzu zapraszamy do obejrzenia dokumentu w reżyserii Tomasza Częścika.

Kamienne kręgi w Polsce

Kamienne kręgi na Pomorzu, często porównywane do słynnego Stonehenge, stanowią fascynujący element krajobrazu i kultury regionu. Te tajemnicze konstrukcje przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i naukowców, będąc świadectwem bogatej historii i kultury zamieszkujących tu ludów.

Kto zbudował kamienne kręgi

Odkrycie tych kręgów przypisuje się ludom Gotów, którzy przybyli na te tereny z południowej Skandynawii w końcu I wieku i na początku II wieku naszej ery. Te konstrukcje kamiennych kręgów są podobne do tych, które powstawały w Skandynawii, choć są mniejsze i charakterystyczne dla regionu Pomorza.

Kręgi, zbudowane z pionowo ustawionych głazów, tworzą ogrodzoną przestrzeń zwaną koliskiem. Wysokość kamieni sięga nawet 1,7 metra, a średnice kręgów wahają się od 7 do 30 metrów. Wiele z tych kręgów znajduje się na nekropoliach, które zawierają zarówno pochówki szkieletowe, jak i ciałopalne.

Jedno z najbardziej znanych miejsc z kamiennymi kręgami to Odry, przez niektórych wręcz nazywane polskim Stonehenge. Jest to największy kompleks kręgów kamiennych w Polsce i jeden z największych w Europie. Oprócz Odrów, inne znaczące stanowiska to między innymi Węsiory, Leśno i Babi Dół-Borcz.

Gdzie w Polsce znajdują się kamienne kręgi?

Szlak Kręgów Kamiennych na Pomorzu to trasa o długości 94 kilometrów, prowadząca przez różnorodne krajobrazy regionu. Szlak jest znakowany i umożliwia turystom odkrywanie tych fascynujących konstrukcji, a także zapoznanie się z bogatą historią i przyrodą regionu.

Oprócz aspektu historycznego i kulturowego, kamienne kręgi na Pomorzu stanowią również znaczący element krajobrazu naturalnego. Wiele z nich znajduje się w malowniczych lasach, nad brzegami jezior czy rzek, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność turystyczną.

Wartość naukowa i kulturowa tych miejsc sprawia, że kamienne kręgi na Pomorzu są nie tylko ciekawym celem turystycznym, ale także ważnym obszarem badań archeologicznych. Prace archeologiczne w tych miejscach wciąż trwają, a odkrycia naukowców mogą dostarczyć nowych informacji na temat dawnych kultur i sposobu życia ludzi, którzy je zbudowali.

To, co sprawia, że kamienne kręgi na Pomorzu są tak wyjątkowe, to ich tajemniczość i powiązania z legendami oraz mitami, które otaczają te miejsca. Niektóre z tych legend opowiadają o skamieniałych weselach czy zaklętych w kamień tancerzach, dodając miejscu tajemniczego uroku.

Kamienne kręgi na Pomorzu to fascynujący przykład dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu, który warto odkrywać, odwiedzając północną Polskę. Ich tajemnicza natura i związek z dawno minionymi epokami sprawiają, że stanowią one niezwykłe świadectwo przeszłości regionu i jego mieszkańców.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php