Sławków - niewinne miasto przeklęte | Archeologia Żywa

Sławków – niewinne miasto przeklęte

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Jest takie małe miasteczko w województwie śląskim, które przez setki lat stało sobie niewinnie i niezauważenie. Z ową niewinnością i niezauważeniem nie było podobno tak przypadkowo. Bo przecież nie przez przypadek rzuca się klątwę na miasto i jego mieszkańców.

Świętosław był z zasady Milczący. Nie lubił chłopina strzępić języka po próżnicy i już. Był świetnie wykształcony, umiał pisać i czytać. No i jeszcze łaciny „trochę” liznął. Być może nie był za to zbyt cierpliwy albo się po prostu zdenerwował. Kto by się nie zdenerwował jakby mu albo przeszkadzano w modlitwie albo nie chciano wierzyć w jego wizję (podobno). No i Świętosław nie wytrzymał.

Jeszcze rozumiem przekląć mieszkańców, ale dlaczego miasto? Co ono winne? Takie zbudowali to takie stoi. Co ma zrobić? Jakby tak cofnąć czas. Stare jest i pamięć już nie ta co kiedyś, więc niewiele pamięta ze swej młodości ale to co pamięta to piękne wspomnienia. Było młode, piękne i bogate. W końcu było prężnie działającym ośrodkiem wydobycia cennych kruszców: ołowiu i srebra. Kiedyś podobno stało na jego miejscu grodzisko. Tego już za bardzo nie pamięta. Pamięta za to dobrze jak napisano o nim po raz pierwszy. Co to byłą za duma. Co to był za wpis. W 1220 roku zostało wymienione jako osada biskupia. Dochodami z jego karczm, biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor św. Ducha w Prądniku pod Krakowem. Niestety nie pamięta już kiedy dostało prawa miejskie. Musiała być wtedy niezła impreza bo akt lokacyjny też zaginął. Ten akt lokacyjny przez pewien czas nie dawał spokoju i nasze miasto wydedukowało, że tak:

Napisali o mnie, że jestem miastem w 1286 roku. Wsią/osadą byłem podobno w 1220. Więc gdzieś pomiędzy musiała być ta impreza. No ale słyszałem gdzieś, że może ta wieś to nie o mnie chodziło tylko o tych ziomków z podgrodzia?

Sławków w granicach Korony Królestwa Polskiego jako Slawkow na mapie Wacława Grodzieckiego wydanej w 1592 roku (ryc. Wenceslaus Godreccius (kartograf), Abraham Ortelius (wydawca) [CC0])

Miasto się nie doliczyło. Umownie przyjmuje się, że otrzymało je w 1286. Gdzieś w tych okolicach zbudowano mu też zamek biskupi. Dziś co prawda dużo z nich nie zostało ale dobre i to. No, ma jeszcze kawał wielkiego, grubego, starego pala. Pal przebadano metodą datowania węglem C-14 i wyszło, że ma z 1000 lat. Kiedyś dumnie stał i umacniał wał obronny. A wiadomo, że nie tak łatwo było umacniać. Ciężkie warunki pracy, stres, intensywne zmiany otoczenia, smoła, ogień, kamienie, wrzeszczący ludzie, krew i flaki. Nic przyjemnego. Za to teraz jaka sława.

Bywało też gorzej. Jak się zapasy skończyły ołowiu i srebra to nagle odwrócili się przyjaciele. A to przecież „na moim chlebie Kraków zbudowano!” No ale podobno święte też nie było, jego mieszkańcy postawili na nie tego konia. Nie tym koniem był biskup Jan Muskat, który zamiast Władysława Łokietka wolał Czechów. Potem jeszcze najechali je kilkukrotnie, spalili, ludzi mu pomordowali ale ogólnie jakoś leciało. Kto mu pozostał ze starych lat? Ten Pal, resztki pałacu biskupiego, trochę pamięta Kościół św. Mikołaja, niewielu zostało.

A co z klątwą? Klątwa wzięła się i uwzięła na lokalsów. Uznała, że źle im się będzie żyć dopóki nie „umrze ksiądz podczas nabożeństwa z tacą w ręku”. Klątwa została zdjęta 1 kwietnia 1984 roku. Miasto odetchnęło z ulgą.

Tylko zapomniało jak się nazywa. Może znajdzie się ktoś kto przypomni?

Kościół pw. św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego z połowy XIII w. – najstarszy zachowany zabytek nieruchomy miasta (Mkos [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons)
Popularyzator | strona | + wpisy

Średniowiecze i historia. Historia i średniowiecze. Czasem na poważnie, czasem z przymrużeniem oka, ale zawsze trzymając się naukowych kanonów. Bawimy się słowem i uwalniamy historię!

A może jeszcze...

 • Kłodzko – co wiemy o początkach miasta?Kłodzko – co wiemy o początkach miasta? Czeski kronikarz Kosmas, w swej kronice pod rokiem 981 zanotował śmierć pewnego Sławnika. Musiał on być kimś znaczącym, bo byle kto do kronik nie trafia. No dobra, czasem się tacy […]
 • Szreńsk – przedsionek chrześcijaństwaSzreńsk – przedsionek chrześcijaństwa Wiele dzisiejszych wiosek i małych miejscowości posiada znakomitą, bogatą i niejednokrotnie zapomnianą historię. Ukryte na mapie Polski, pośród tysięcy innych, często na pierwszy rzut oka […]
 • Zamek w Olsztynie i historia pewnej śmierci głodowejZamek w Olsztynie i historia pewnej śmierci głodowej Niezbyt daleko od Częstochowy znajduje się mała wioska o wdzięcznej nazwie Olsztyn. Na górującym nad nią malowniczym wzgórzu znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku. Jednym z tych, […]
 • Złotoryja czy złoto Ryja?Złotoryja czy złoto Ryja? Złoto, złoto... któż nie chciałby utonąć w złocie? No może nie osoby, które akurat szukają go w rzece. Co to za przyjemność utonąć, mając w ręce solidną dawkę świetlanej […]
 • Pyrzyce – dawny spichlerz Pomorza ZachodniegoPyrzyce – dawny spichlerz Pomorza Zachodniego Pewnie niejeden fan rolnictwa dałby wiele, by móc sobie pouprawiać ziemię np. w okolicach Pyrzyc. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu miasto posiada ziemię, którą zwą czarną. Czarna […]
 • Opactwo Cystersów w WąchockuOpactwo Cystersów w Wąchocku Dlaczego w Wąchocku są 4 mosty? Bo dopiero za czwartym razem trafiono na rzekę. W świadomości wielu ludzi Wąchock kojarzy się z sołtysem i dowcipami. No może jeszcze z pomnikiem i […]

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

css.php