, , , , ,

Polski film powalczy w 12. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Archeologicznych w Atenach

|


Słowa kluczowe: , , , , , ,

Polski film dokumentalny „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” otrzymał międzynarodowe uznanie, zostając wybrany do pokazu konkursowego na prestiżowym festiwalu filmów archeologicznych w Atenach. Ten wnikliwy dokument, eksplorujący tajemnice neolitycznych rondeli, zdobywa uznanie również za granicą!

Film „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat”, będąc wizualnym triumfem, wykorzystuje plenery, scenografię, rekonstrukcje historyczne, animacje 3D i precyzyjnie zaplanowane kadry, aby przybliżyć widzom życie i architekturę neolitu. Dokument ten jest nie tylko kinowym osiągnięciem, ale i naukowym eksponatem, prezentując monumentalne rondele – najstarsze przykłady wielkiej architektury w Europie.

Rondele, kolistego kształtu konstrukcje drewniano-ziemne, świadczą o zaawansowaniu i społecznej strukturze najstarszych rolników, którzy przybyli na tereny dzisiejszej Polski z regionów naddunajskich. Te imponujące struktury, których budowa rozpoczęła się około 4900 lat przed naszą erą, świadczą o wysokim poziomie organizacji i inżynierii tamtych czasów, a ich tajemnice i funkcje wciąż inspirują naukowców i historyków.

Film został oficjalnie wyselekcjonowany do 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Archeologicznych „AGON”, który odbędzie się w Atenach, Grecja. To ogromny sukces polskiej produkcji ponieważ do festiwalu zgłoszono 1200 filmów ze 100 krajów! Wręczenie nagród odbędzie się w Olympia Municipal Music Theatre „Maria Callas“, dnia 26 maja 2024 r.

To nie jedyny sukces reżysera Krzysztofa Paluszyńskiego i jego zespołu. Również film „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej” został zakwalifikowany do pokazu konkursowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego The Archaeology Channel (TAC), który odbędzie się w dniach 15–19 maja 2024 r. w Eugene (Oregon, USA).

Oba filmy, które już zdobyły uznanie widzów i krytyków w Polsce, teraz zmagać się będą za granicą. Walczyć będą o główne nagrody, w tym Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności, która zostanie przyznane na podstawie głosowania publiczności podczas festiwalu w Atenach. Obie produkcje są dostępne do obejrzenia za darmo na TVP VOD.

Redaktor naczelny AŻ | Oficjalna strona

Archeolog, doktor nauk inżynieryjno-technicznych, popularyzator. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie patronatów i ewentualnej współpracy z „Archeologią Żywą”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst

Dodaj komentarz

css.php