, , , ,

„Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” – o filmie

|


Słowa kluczowe: , , , , , ,

Film „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” to fabularyzowany dokument, prowadzący widza po ziemiach naszego kraju i Europy sprzed 7 tys. lat. Dzięki plenerom, scenografii, rekonstruktorom, animacjom 3D i precyzyjnie zaplanowanym kadrom, zobaczymy świat, który już dawno przestał istnieć.

Gdzie można go obejrzeć?

Czym były rondele?

Punktem wyjścia do filmu są stosunkowo słabo rozpoznane i zbadane rondele, które są najstarszymi, sięgającymi 7000 lat wstecz, przykładami monumentalnej architektury w Europie. Budowano je m.in. na terenach współczesnych Węgier, Czech, Austrii, Niemiec i, co najważniejsze, Polski. W sumie w Europie odkryto ich ponad 180. W 2014 roku w Polsce rozpoznane były tylko trzy tego typu konstrukcje, teraz znamy już ich osiem.

Rondele to budowle o konstrukcji drewniano-ziemnej o średnicy dochodzącej do stu kilkudziesięciu metrów, kolistego kształtu – na planie okręgu, wznoszone przy użyciu prostych narzędzi przez społeczności najstarszych rolników, którzy przybyli na ziemie obecnej Polski z terenów naddunajskich. Ich budowę rozpoczęto około 4900 lat przed naszą erą. Po około 200-300 latach funkcjonowania zniknęły. Struktura obiektu składała się z wielokrotnego sytemu koncentrycznych rowów-fos dochodzących niekiedy do 10 metrów szerokości i 6 metrów głębokości. Zwężające się ku dnu rowy miały przekrój w kształcie litery V lub Y. Rowy otaczały palisadę, zwykle potrójną, o kilku, najczęściej czterech wejściach. Wysokość palisady sięgała około 3 metrów.

W opinii profesora Lecha Czerniaka rondele były na obszarze Europy Środkowej nową instytucją społeczną, której wynalazek odegrał kluczową rolę w uformowaniu się nowego ładu społecznego po upadku kultury pierwszych rolników w początkach V tysiąclecia p.n.e.  Podobne czy też zbliżone, co do swej funkcji budowle wielokrotnie obserwujemy w późniejszych czasach.  Najbardziej spektakularnym i znanym, ale młodszym o ponad 1500 lat przykładem jest Stonehenge. Rondele na terenie Polski zostały rozpoznane m.in. pod Oławą w Drzemlikowicach, Bodzowie, Rąpicach, Nowym Objezierzu, w Wenecji koło Biskupina oraz dwa pod Łysomicami w woj. kujawsko-pomorskim.

Film składa się z fabularyzowanych scen (między innymi spektakularnej budowy rondela), wypowiedzi archeologów, niezwykle istotnej warstwy wizualnej filmu – animacji 3D, prezentacji filmowej odnalezionych artefaktów z omawianej epoki, dokumentacji prac archeologicznych dotyczących badania rondeli, ze szczególnym uwzględnieniem rondela w Nowym Objezierzu leżącego w województwie zachodniopomorskim.

Producentem filmu jest PFS PalFilmStudio sp. z o.o. Poprzednia produkcja w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego pt. „Megality – historia sprzed 5000 lat„, jest dostępna w serwisie YouTube.

Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerzy filmu

  • Województwo Kujawsko-Pomorskie
  • Gmina Moryń
  • Fundacja Badań Archeologicznych im. Prof. Konrada Jażdżewskiego 
  • Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi 

Konsultacja historyczna

  • dr hab. Lech Czerniak, prof. UG
  • dr hab. Jacek Wierzbicki, prof. UAM

Współpraca merytoryczna

  • dr Agnieszka Matuszewska
  • dr Piotr Papiernik

Patronat prasowy

Reżyser | Oficjalna strona

Producent telewizyjny i filmowy, scenarzysta, reżyser. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Twórca licznych filmów dokumentalnych. Od ponad 30 lat związany jest z produkcją audiowizualną. Jego produkcje wykazują się zaangażowaniem i doskonałym warsztatem realizacyjnym, wysokimi walorami artystycznymi, poznawczymi i edukacyjnymi. Produkcje dotyczące przyrody i kultury, wskazują na wysoką wrażliwość i zaangażowanie społeczne, mające na celu chęć przybliżenia i zachowania dla przyszłych pokoleń naszego dorobku kulturowego.  Stanowią też doskonały - filmowy materiał archiwalny.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

3 komentarze do “„Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” – o filmie”

Dodaj komentarz

css.php