, , , ,

Od Egiptu faraonów do „muzeum w plecaku”

|


Słowa kluczowe: , , ,

To prezentacja w postaci cyfrowej unikatowej kolekcji egiptologicznej Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Udostępniony zbiór zabytków jest częścią dużej kolekcji ofiarowanej przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, wchodzącej w skład Armii Andersa, walczącej podczas II wojny światowej na Bliskim Wschodzie i stanowi jedyny tego rodzaju przykład gromadzenia zbiorów na świecie.

Twórca kolekcji Jarosław Sagan – kustosz przedwojennego Muzeum w Truskawcu (obecnie Ukraina), podobnie jak inni żołnierze, nabywał zabytki za żołd u antykwariuszy, na bazarach, lub znajdowano je podczas prac terenowych.

Kolekcja ta, zwana przez towarzyszy broni Sagana „muzeum w plecaku” ginęła niejednokrotnie w zawierusze wojennej, Jednak ostatecznie Muzeum Polowe przetrwało okres wojny i w 1948 r. cała kolekcja trafiła do Polski, a jej większość została przekazana do Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Kolekcja jest nawet wzmiankowana w książce Normana Davisa „Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”. Zdigitalizowany zbiór zawiera 52 zabytki (ceramika, uszebti, amulety, lampki oliwne, figurki, monety), są to obiekty zróżnicowane chronologicznie, pochodzące z różnych epok i dziedzin życia codziennego, stanowią one cenny przykład sztuki starożytnego Egiptu.

Zabytki poddane digitalizacji można zobaczyć na wystawie stałej „Bogowie starożytnego Egiptu” w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

W ramach projektu zrealizowanych zostało 7 filmów prezentujących wybrane grupy zabytków, w formie oprowadzania on-line po wystawie.

Wszystkie filmy dostępne są na kanale YouTube Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz na stronie projektu.

  1. FILM – mumie ludzkie –  https://youtu.be/HKwRSOjoLDw 
  2. FILM – mumie zwierzęce i amulety –  https://youtu.be/weYkI0pcWK8 
  3. FILM – wierzenia –  https://youtu.be/me8cIcLPcXs 
  4. FILM – sztuka –   https://youtu.be/I0KgywO-XGM 
  5. FILM – na styku kultur – https://youtu.be/CTt7GiIR4iQ 
  6. FILM – z życia Egipcjanina –  https://youtu.be/rHrBcmEjZ5I
  7. FILM – mennictwo – https://youtu.be/ayIvBv7dxcY 
Naciśnij by przejść na stronę projektu

Partnerem projektu jest Centrum Dokumentacji Zsyłek Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszym polskim muzeum archeologicznym działającym nieprzerwanie od 1850 roku. W Gmachu Głównym znajdują się takie wystawy stałe jak m.in.: Bogowie starożytnego Egiptu, Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski, Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera, Dzieje najstarsze i stare Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php