Najstarsze w Polsce przedstawienie króla Artura odnaleziono w Toruniu

Najstarsze w Polsce przedstawienie króla Artura odnaleziono w Toruniu

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Najstarsze malowidło z terenu Polski, przedstawiające króla Artura, pochodzi z Torunia. Odkryto je przypadkowo w czasie remontu średniowiecznej kamienicy. Powstało ok. 1400 roku – ustalił dr Jacek Witkowski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Naukowcy zakończyli niedawno analizy malowidła w średniowiecznej kamienicy w Toruniu przy ul. Żeglarskiej. Zostało ono przypadkowo odkryte w czasie generalnego remontu w 2016 r.

Malowidło przedstawia cztery postaci niemal naturalnej wielkości, stojące w zbrojach. Jest to fragment większego fresku, na którym przedstawiono trzy triady mężczyzn. Wśród nich są postaci historyczne, biblijne i legendarne, będące ideałami dla średniowiecznego rycerstwa. Taki motyw nazywany jest przez ekspertów „Dziewięcioma Bohaterami”.

„Wśród nich jest legendarny król Artur – jest to obecnie najstarsze znane jego przedstawienie na terenie Polski” – powiedział PAP historyk sztuki dr Jacek Witkowski, który analizował malowidło. Według jego szacunków pochodzi ono z ok. 1400 roku.

Król Artur znany jest z licznych legend z terenu Wielkiej Brytanii. Miał być celtyckim władcą, który w V w. pokonał najeżdżających jego tereny Saksonów. Jednym z najbardziej znanych w średniowiecznej Europie podań na jego temat była legenda o rycerzach okrągłego stołu, którzy poszukiwali świętego Grala, czy o mieczu Ekskalibur – miał mieć magiczne moce.

Malowidło na ścianie toruńskiej kamienicy przedstawiające Króla Artura w scenie z cyklu Dziewięciu Bohaterów. Okazuje się, że powstało ok. 1400 r. (ryc. J. Raczkowski) 1Raczkowski J., Jakubek-Raczkowska M., 2017. Średniowieczne malarstwo ścienne w kamienicach mieszczańskich Torunia. Najnowsze odkrycia, Rocznik Toruński, 44: 163-189,

„To jedne z najciekawszych, najcenniejszych malowideł odkrytych w Toruniu. Mamy kilka zespołów tego rodzaju odkrytych w naszym mieście – ale to, co wyszło, jest odkryciem rewelacyjnym, dotyczącym kamienic mieszczańskich” – podkreślił w rozmowie z PAP miejski konserwator zabytków w Toruniu Emanuel Okoń.

„Jest to odkrycie wyjątkowe i rzadkie w skali całej Europy ze względu na tematykę, którą przedstawia. W Polsce są tylko dwa takie przedstawienia +Dziewięciu Bohaterów+” – dodaje dr Witkowski. Drugie znajduje się w Zamku Piastowskim w Legnicy i jest około 100 lat młodsze.

Oprócz króla Artura w Toruniu zachowały się częściowo postaci starotestamentowe – sędzia Jozue, król Dawid i Juda Machabeusz. Historyk sztuki ustalił, że pierwotnie postaci były również podpisane. Jednak ich identyfikacja możliwa była na podstawie analizy herbów na tarczach, które dzierżą bohaterowie.

Obszerne pomieszczenie, w którym znaleziono malowidło, znajduje się na piętrze. W momencie powstania pełniło funkcje reprezentacyjne. „To tam skupiało się uroczyste życie domowników” – dodaje dr Witkowski.

Dlaczego zdecydowano się na namalowanie takiego motywu na ścianie? Jak opowiada dr Witkowski, w ówczesnej Europie był to temat bardzo popularny (początkowo – w literaturze, gdzie zresztą pojawił się po raz pierwszy). Motyw trzech triad, wśród których były zarówno postaci historyczne, biblijne i legendarne, pojawił się po raz pierwszy w utworze francuskiego poety – Jacquesa de Longuyona na początku XIV. Potem szybko rozpowszechnił się w sztuce – malowidłach, rzeźbach czy arrasach.

Moment, w którym powstało malowidło w Toruniu – koniec XIV w. – określany jest jako „złoty wiek sztuki”. „Nie ma roku w Toruniu, żeby nie odkryto kolejnych malowideł ściennych z tego okresu, nawet w tak zaskakujących miejscach, jak kancelarie adwokackie, banki, apteki czy sklepy” – dodaje dr Witkowski. Zdaniem historyka sztuki taki urodzaj odkryć należy wiązać również z faktem, że Toruń to jedno z tych polskich miast, które stosunkowo najlepiej zachowały się po działaniach w II wojny światowej.

Jak opowiada naukowiec, miasto znajdowało się wówczas w granicach Zakonu Krzyżackiego. Było bardzo bogate i stale się rozbudowywało. Trzon ludności tworzyli tam mieszczanie, którzy przybyli z Zachodniej Europy – w dużej mierze z północnych Niemiec. Byli to kupcy, utrzymujący szerokie kontakty handlowe w całej Europie. Wiele wskazuje na to, że również w kamienicy z malowidłem przedstawiającym króla Artura mieszkali również przybysze z Zachodniej Europy – uważa dr Witkowski.

Jak poinformował PAP miejski konserwator zabytków, nie ma większych szans na udostępnienie tego znaleziska zwiedzającym. „Budynek pełni funkcje mieszkalne dla biskupa seniora diecezji toruńskiej. (…) Nie wyobrażam sobie jednak, żeby biskup senior godził się na tłumy wycieczek chodzących po jego mieszkaniu. Inaczej byłoby, gdyby te malowidła były np. w oficynie” – podkreślił Okoń.

Przypomniał, że w ubiegłym roku malowidło oglądali uczestnicy Szkoły Letniej UNESCO – pracownicy służb konserwatorskich z całej Polski, architekci zajmujący się projektowanie w zabytkach, także zagraniczni goście z Białorusi.

Źródło: naukawpolsce.pl

Dziennikarz PAP | strona | + wpisy

Dziennikarz naukowy w Polskiej Agencji Prasowej (PAP) i portalu PAP - Nauka w Polsce. Opublikował szereg artykułów w prasie popularnonaukowej i ogólnotematycznej, m.in. w Przekroju, Wiedzy i Życiu, Archeologii Żywej, Gościu Niedzielnym, Gazecie Wyborczej. Ukończył archeologię i PR na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Diennikarz PAP | strona

Dziennikarz naukowy w Polskiej Agencji Prasowej (PAP) i portalu PAP - Nauka w Polsce.

A może jeszcze...

 • Archeologia Żywa 2 (60) 2012Archeologia Żywa 2 (60) 2012 Miesięcznik Archeologia Żywa. Marcowe wydanie naszego magazynu jest zarazem pierwszym, które ukazuje się w cyklu miesięcznym. Od tego momentu AŻ będzie ukazywać się pod koniec każdego […]
 • Archeologia Żywa 2 (54) 2011Archeologia Żywa 2 (54) 2011 Rabunek w Kairze roznieca na nowo spór toczony pomiędzy zwolennikami zwrotu dóbr kultury wywiezionych z krajów,&n […]
 • Syberyjska Dolina Królów badana przez krakowskich archeologówSyberyjska Dolina Królów badana przez krakowskich archeologów Szkielet młodego scytyjskiego wojownika w grobie, wyposażonym m.in. w broń, złoty pektorał i złotą ozdobę warkocza, odkryli archeolodzy z Krakowa wewnątrz dużego kurhanu sprzed ok. 2,5 […]
 • Życie św. Benedykta i jego skutki. Cz.2Życie św. Benedykta i jego skutki. Cz.2 Benek nie miał pojęcia jakie będą następstwa jego modlitwy i pracy w klasztorze na Monte Cassino. A było ich całkiem sporo. Jako "ojciec-założyciel" i autor reguły benedyktyńskiej stał […]
 • 10 faktów na temat polityki i sztuki wojennej w Śródziemiu10 faktów na temat polityki i sztuki wojennej w Śródziemiu Z pewnością właśnie zadaliście sobie pytanie co tego typu artykuł robi na naszej stronie? Nie jesteśmy nawet stroną stricte historyczną, a tym bardziej nie piszemy o fantastyce. No cóż… […]
 • Czy w Warkoczu odkryto najstarsze celtyckie piece hutnicze?Czy w Warkoczu odkryto najstarsze celtyckie piece hutnicze? Badania wykopaliskowe na stanowisku 12, w miejscowości Warkocz koło Strzelina, dostarczyły niesamowitych odkryć. Możliwe, że natrafiono na najstarsze piece hutnicze na terenie dzisiejszej […]

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

2 komentarze do wpisu „Najstarsze w Polsce przedstawienie króla Artura odnaleziono w Toruniu”

  • Nie pierwsza osoba nam to zarzuca, ale na pewno mamy racje. Wieżę Książęca w Siedlęcinie znamy bardzo dobrze. Są tam polichromie przedstawiające legendy arturiańskie, lecz samego króla Artura tam nie ma 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

css.php