, , ,

Najlepsze imię dla mamuta? Konkurs Muzeum Geologicznego

|


Słowa kluczowe:

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie ogłosiło konkurs na imię dla szkieletu prehistorycznego mamuta. Eksponat stał się symbolem placówki i jest w jej logotypie.

„Mimo tego, że jest już z nami 64 lata, mamut do dziś nie ma imienia. Czas to zmienić” – poinformowało Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego. Od poniedziałku 12 lipca przez dwa miesiące warszawiacy i turyści odwiedzający muzeum mogą złożyć swoje propozycje na imię dla prehistorycznego zwierzaka.

Zgłoś swoją propozycję imienia dla sympatycznej pani mamut, czy też pana mamuta, z naszego muzeum. W czasie trwania Festiwalu Nauki zorganizujemy głosowanie, które pozwoli wyłonić zwycięskie imię” – zachęca placówka.

Wszelkie propozycje można nadsyłać na adres konkurs.muzeum@pgi.gov.pl lub wrzucić kartkę ze swoją propozycją bezpośrednio do urny ustawionej w muzeum.

Szkielet mamuta wielkiego (włochatego) został zrekonstruowany latem 1957 roku. Ma 3,15 metra wysokości, 5,7 metra długości, a imponujące ciosy mierzą 3,5 metra. Olbrzymi eksponat stoi w sali głównej i jest jedną z głównych atrakcji warszawskiego muzeum. Szczątki mamuta włochatego odkryto ostatnio na budowie metra na Zaciszu. Znaleziono tam fragment jego szczęki wraz z zębem trzonowym.

Mamut włochaty był jedynym gatunkiem mamuta, który miał gęstą sierść. Pojawił się na ziemi około 250 tysięcy lat temu i zamieszkiwał Europę, Azję i północ Ameryki Północnej. Wielkością przewyższał nieco dzisiejszego słonia indyjskiego. Mamuty były roślinożerne, żywiły się głównie trawami. Szkielet, który znajduje się w muzeum został zrekonstruowany z kości znalezionych w piaskowni w rejonie Pyskowic w województwie śląskim.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Więcej szczegółów dotyczących akcji znaleźć można na stronie http://bit.ly/imie-dla-mamuta

Dzienikarka PAP | Oficjalna strona

Dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php