, , ,

KTB 1: wikingowie w Polsce – Jakub Morawiec

|


Słowa kluczowe: , , , , ,

Kto nie słyszał choć raz o wikingach oraz o tym, że byli w Polsce? Ale czy naprawdę tu byli, a jeśli tak to po co? By dowiedzieć się jak najwięcej na temat obecności wikingów we wczesnośredniowiecznym państwie pierwszych Piastów zaprosiliśmy dr hab. Jakuba Morawca z Uniwersytetu Śląskiego.

Dr hab. prof. UŚ Jakub Morawiec – pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W swych badaniach koncentruje się na dziejach Skandynawii we wczesnym średniowieczu i rozwoju średniowiecznej historiografii skandynawskiej. W szczególny sposób interesuje się skaldami islandzkimi, ich poezją oraz sagami na ich temat.

Jest autorem licznych artykułów, publikowanych w kraju i za granicą, m.in. „Vikings among the Slavs” (Wiedeń 2009), „Wolin w średniowiecznej tradycji skandynawskiej” (Kraków 2010), „Saga o Hallfredzie skaldzie kłopotliwym” (Wrocław 2011), „Knut Wielki. Król Anglii i Danii i Norwegii (ok. 995-1035)” (Kraków 2013), „Między poezją a polityką. Rozgrywki polityczne w Skandynawii XI wieku w świetle poezji ówczesnych skaldów” (Katowice 2016), „Norwegia. Początki państw” (Poznań 2017), „Dania. Początki Państw” (Poznań 2019). Współredaktor takich prac jak „Aspects of Royal Power in Medieval Scandinavia” (Katowice 2018); „Social Norms in Medieval Scandinavia” (Leeds-Amsterdam 2020).

Obecnie bierze udział w pracach nad polskimi przekładami wybranych sag islandzkich (Heimskringla, Saga o Jomswikingach). Słuchanie jego odpowiedzi na pytania użytkowników było wielką przyjemnością.

O obecności wikingów w Polsce – forma audio i wideo

Możesz posłuchać spotkania lub obejrzeć wideo na YouTubie.

2 komentarze do “KTB 1: wikingowie w Polsce – Jakub Morawiec”

  1. Skoro liczebność Skandynawów jest mniejsza niż Polaków, nie mogli oni mieć zbyt dużego wpływu na strukturę społeczną w Polsce. Rozumiem z tego co Panowie piszą, że kontakty Skandynawów z Polską miały charakter handlowy. Historycy z muzeum wikingów w Oslo uważają, że najpierw istniała działalność rozbójniczą, która później przerodziła się w działalność kupiecką. Wiemy również, że Skandynawowie wyruszali na rozbój wtedy, gdy na przednówku brak było jedzenia. Zatem podsumowując, podróżując zostawili po sobie ślady w postaci przedmiotów produkowanych w Skandynawii, zaciągali się do armii przybocznych władców w charakterze najemników, ale skąd nagle pomysł, że mieliby wprowadzić swoją dynastię do Polski? Śladem pobytu Waregów na Rusi są między innymi równiez imiona – Igor wywodzący się od Ivara i Oleg wywodzący się od Olava. W dynastii piastowskiej brak jest takiej analogii.

    Odpowiedz
  2. W 1939 r. podczas badań archeologicznych na grodzie książęcym w Gnieźnie odkryto także charakterystyczną przenośną wikińską wagę wraz z żelaznymi odważnikami. W tym czasie naukowcom trudno było zrozumieć rolę takich zestawów wag wraz z odważnikami odkrywanych w Polsce w skandynawskich grobach (np. w Ciepłem na Pomorzu). W 1958 r. nastąpił jednak przełom, kiedy podczas badań archeologicznych w Płocku odkryto kolejny wikiński odważnik z X w. do przenośnej wagi szalkowej. Po sprawdzeniu jego wagi (24,58 g) okazało się, że dokładnie odpowiada ona wadze dziesięciu srebrnych dirhemów (2,46 g), jakie wikingowie otrzymywali w krajach arabskich jako zapłatę za słowiańskich niewolników. Oznacza to, że przeznaczeniem odkrywanych w Polsce kulistych odważników i wczesnośredniowiecznych wag szalkowych było odważanie pierwszego kruszcowego, obiegowego pieniądza w Polsce – arabskich dirhemów i ich części (tzw. siekańców, rubli). Jak pisze dr M. Jagodziński z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu: „W IX–X wieku Europa była podzielona na dwa duże obszary walutowe o rożnych strukturach. W królestwach zachodnich panowała gospodarka pieniężna z użyciem monet. Podczas zakupu i sprzedaży liczono tam monety, bite jako srebrne denary lub fenigi. Natomiast na wschód od Łaby, w krajach położonych wokół morza Bałtyckiego (nadbałtycka strefa gospodarcza okresu wikińskiego) przyjęła się gospodarka pieniężna przy użyciu odważników.” Więcej na temat na www.polskawikinow.pl

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

css.php