Krzemienne Dziedzictwo – film o Krzemionkach Opatowskich


Liczni rekonstruktorzy i archeolodzy wystąpili w nowym filmie dokumentalnym na temat m.in. pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego w rejonie Krzemionek, która była użytkowana kilka tysięcy lat temu. Miejsce to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Krzemionki pod Ostrowcem Świętokrzyskim (nazywane także Krzemionkami Opatowskimi) to region prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego oraz związanych z nimi pradziejowych osad. Poza Krzemionkami są to kopalnie „Borownia” i „Korycizna” oraz neolityczna osada na wzgórzu „Gawroniec”. Prehistoryczny region górniczy jest położony na północno-wschodnim skraju Gór Świętokrzyskich, w powiatach ostrowieckim i opatowskim, na terenie gmin: Bodzechów, Ćmielów i Ożarów.

O premierze filmu „Krzemienne Dziedzictwo” poinformowało Naukę w Polsce Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, które opiekuje się zespołem kopalń. „Film jest próbą opowiedzenia w skrótowej formie, jak ważne są dla nas świadectwa ludzkiej pracy i życia codziennego dawnych mieszkańców tego terenu. Najstarsze z nich mają ponad 5000 lat” – podkreślono w komunikacie.

Produkcja powstała w 2020 r. dzięki kooperacji Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego i Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Scenariusz przygotował dr Jerzy Tomasz Bąbel – archeolog i badacz Krzemionek.

W filmie występują liczni rekonstruktorzy, którzy współpracują m.in. przy realizacji festiwalu „Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia”, upamiętniającego corocznie odkrycie prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Realizacja filmu była też możliwa dzięki pomocy wolontariuszy.

Podostrowieckie kopalnie krzemienia pasiastego pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu (funkcjonowały pomiędzy IV a II tysiącleciem p.n.e). W Krzemionkach zlokalizowano ok. czterech tys. szybów połączonych siecią chodników; mają do dziewięciu metrów głębokości. W kopalniach ze skał wapiennych wydobywano krzemień, który służył do wytwarzania narzędzi. Wyrabiane potem krzemienne siekiery rozprowadzono w odległości nawet kilkuset kilometrów od kopalń.

Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach odkrył w 1922 r. urodzony w Ostrowcu geolog prof. Jan Samsonowicz. Szybko uznano je za zabytek. Od 1994 r. stanowią pomnik historii, a od 1995 r. także rezerwat przyrodniczy. W 2019 r. obszar pod nazwą „Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego” wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Krzemienne Dziedzictwo (pełna wersja)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dziennikarz PAP | strona

Dziennikarz naukowy w Polskiej Agencji Prasowej (PAP) i portalu PAP – Nauka w Polsce. Opublikował szereg artykułów w prasie popularnonaukowej i ogólnotematycznej, m.in. w Przekroju, Wiedzy i Życiu, Archeologii Żywej, Gościu Niedzielnym, Gazecie Wyborczej. Ukończył archeologię i PR na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

A może jeszcze...

  • Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO! Na 43. sesji komisji dziedzictwa UNESCO wpisano na prestiżową listę tej organizacji kopalnie krzemienia pasiastego i neolityczne osady w Krzemionkach - poinformowała agenda […]
  • Archeologia Żywa 4 (78) 2020 Co takiego działo się w epoce kamienia? Niektórzy mają chyba wrażenie, że tak naprawdę to nic ciekawego. Bo jak często mamy okazję podziwiać filmy, czytać książki czy słuchać muzyki […]
  • W Bejscach odkryto rewelacyjnie zachowany miecz jednosieczny Kolejny sezon badań na cmentarzysku w Bejscach dostarcza niesamowitych znalezisk. Świetnie zachowany miecz jednosieczny, groty włóczni, zapinki do spinania szat, bogato zdobiony przęślik […]
  • Opactwo Cystersów w Wąchocku Dlaczego w Wąchocku są 4 mosty? Bo dopiero za czwartym razem trafiono na rzekę. W świadomości wielu ludzi Wąchock kojarzy się z sołtysem i dowcipami. No może jeszcze z pomnikiem i […]
  • Góra Dobrzeszowska – góra ognisk? 367 m.n.p.m, nieco ponad 60 km od Łysej Góry w Górach Świętokrzyskich znajduje się niewielkie wzniesienie nazywane Górą Dobrzeszowską. Przez szczyt przechodzi niebieski szlak turystyczny, […]
  • Groby wojowników sprzed 2 tys. lat odkryto w okolicach Bejsc Groby wojowników sprzed 2 tys. lat odkryli archeolodzy w okolicach Bejsc w woj. świętokrzyskim. Spopielonym szczątkom towarzyszyła broń - żelazne miecze i groty włóczni lub oszczepów. […]

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz