, , , ,

Bioarcheologia i archeologia krajobrazów represji narodowo-socjalistycznych: perspektywa Europy Środkowo-Wschodniej

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , , , ,

Filie niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Polski i Czech zostaną zbadane przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w celu odkrycia nieodnalezionych do tej pory grobów ofiar nazizmu.

Wykonawca
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Západočeská univerzita v Plzni

Lata realizacji:
2023-2025

Finansowanie
Badania są finansowane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS w programie Weave, numer grantu 2021/43/I/HS3/02072.

Patronat medialny
Archeologia Żywa

Jak przekazała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Moczulska, badania w ramach projektu „Bioarcheologia i archeologia krajobrazów represji narodowo-socjalistycznych: Perspektywa Europy Środkowo-Wschodniej” będą prowadzone przez interdyscyplinarny zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilźnie.

„Uczelnie te współpracują ze sobą od kilku lat, m.in. przy badaniach grobów ofiar obozu koncentracyjnego w Letach, w południowych Czechach. >>Krajobraz obozowy<< to obszar, w którym pamięć historyczna, narracje i biografie ofiar przenikają się z materialnymi pozostałościami ich tragedii – w tym ze szczątkami ludzkimi. Dlatego też ku jego możliwie pełnemu poznaniu wymagana jest współpraca przedstawicieli różnych nauk: nie tylko historii i archeologii, ale również antropologii biologicznej” – wskazała Moczulska.

W ramach projektu zbadane zostaw dwa obszary. Pierwszy to okolice miasta Holýšov w zachodnich Czechach, z pozostałościami kilku obozów związanych z produkcją amunicji – m.in. podobóz KZ Flossenbürg. Drugi z obszarów znajduje się w Borach Dolnośląskich, gdzie zachowały się materialne ślady filii KZ Gross-Rosen związanych z działaniem ulokowanych tam kompleksów wojskowych.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia wskazują, że jednym z jego celów jest „ocena materialnych dowodów dotyczących uwikłania nazistowskiego >>kraju obozowego<< w produkcję wojenną i logistykę wojskową”.

Drugim – jak podkreślono, równorzędnym celem projektu – jest odnalezienie zapomnianych grobów ofiar nazizmu. W Borach Dolnośląskich poszukiwane będą groby więźniów KZ Gross-Rosen z filii w Iłowej (pow. żagański) i Trzebieniu (pow. bolesławiecki). W Czechach badania skoncentrują się na grobach więźniów, którzy zginęli podczas Marszów Śmierci w powiecie tachovskim na początku 1945 roku. Podobne miejsce będzie badane w zachodniej Polsce w powiecie żarskim – podała rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Projekt „Bioarcheologia i archeologia krajobrazów represji narodowo-socjalistycznych: Perspektywa Europy Środkowo-Wschodniej” będzie finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 22 + LAP.

Źródło opisu: naukawpolsce.pap.pl

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php