Na początku 2025 roku polsko-egipska misja archeologiczna „Mastaba Faraona” powróci do Sakkary, aby zgłębić tajemnice jednego z najbardziej intrygujących grobowców starożytnego Egiptu – mastaby faraona Szepseskafa. Naukowcy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk (IKŚiO PAN), wspierani przez Fundację Umbra Orientis, podejmą się nie tylko eksploracji wnętrza grobowca, ale także szczegółowej analizy jego struktury i wyposażenia. Potrzebne jest jednak wsparcie!
Mastaba faraona Szepseskafa, ostatniego władcy IV dynastii, zbudowana ok. 2500 roku p.n.e., różni się od klasycznych piramid swoich poprzedników. Prosta konstrukcja na planie prostokąta otwiera nowe pytania o symbolikę i technologię budowy. Dotychczasowe badania, w tym modelowanie 3D i analiza powierzchni, ujawniły dodatkowe ślady ukrytych pod piaskami struktur. Misja otrzymała już zgodę od władz Egiptu na eksplorację wnętrza grobowca, który nigdy nie był jeszcze badany przez archeologów, jak również na odtworzenie zniszczonego, ogromnego, bazaltowego sarkofagu faraona.
– „Chęć na przeprowadzenie badań archeologicznych w Mastabie Szepseskafa w Sakkarze miało wiele międzynarodowych misji archeologicznych. To, że realizacja tego projektu przypadła naszym naukowcom należy uznać za ogromne wyróżnienie i szansę dla polskiej archeologii” – komentuje jeden z członków misji dr Krzysztof Radtke. Przyznanie polskim archeologom zgody na badania tak ważnego obiektu to wynik wieloletniego zaufania egipskich władz, które cenią profesjonalizm i dokładność prac prowadzonych przez Polaków.
W najbliższym sezonie badań, misja skupi się na interdyscyplinarnej analizie, angażując specjalistów z różnych dziedzin, takich jak geologia, konserwacja zabytków czy geodezja. Eksploracja wnętrza grobowca, w tym monumentalnego bazaltowego sarkofagu, powinna dostarczyć nowych informacji na temat technik budowlanych i rytuałów pogrzebowych epoki piramid.
– „Nasze prace w Sakkarze to ogromne wyróżnienie dla polskiej nauki i szansa na znalezienie odpowiedzi na kilka pytań, które od wielu pokoleń nurtują naukowców, a są związane z cywilizacją starożytnego Egiptu w jej szczytowej fazie rozwoju – epoką piramid, kiedy wzniesiono »nasz grobowiec«” – zaznacza prof. Teodozja Rzeuska, kierująca projektem.
Potrzebne wsparcie!
Koszt projektu szacowany jest na 250 tys. zł, co oznacza konieczność pozyskania funduszy z zewnętrznych źródeł. Fundacja Umbra Orientis przygotowała atrakcyjne pakiety sponsorskie, obejmujące nie tylko promocję darczyńców, ale także możliwość udziału w niezwykłych wydarzeniach, takich jak ekskluzywne wycieczki archeologiczne po Egipcie, zwiedzanie Sakkary z przewodnikiem-archeologiem czy „uczta faraona” w cieniu piramid.
Każda wpłata przybliża nas do odkrycia nieznanych kart historii starożytnego Egiptu. Zachęcamy do wsparcia projektu na platformie Patronite lub kontaktu z Fundacją Umbra Orientis.
Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu i determinacji naukowców „Mastaba Faraona” ma szansę stać się kolejnym krokiem w poznawaniu jednej z najważniejszych cywilizacji w dziejach ludzkości. Polscy badacze, wspierani przez światową społeczność, po raz kolejny pokazują, że granice wiedzy można przesuwać tylko dzięki współpracy i zaangażowaniu.
Źródło: umbraorientis.pl
Archeolog, doktor nauk inżynieryjno-technicznych, popularyzator. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie patronatów i ewentualnej współpracy z „Archeologią Żywą”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst”