Patyna wieków – konserwacja posągu Światowida ze Zbrucza

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , ,

Posąg Światowida ze Zbrucza to jeden z pierwszych zabytków, które znalazły się w zbiorach powstającego w połowie XIX wieku Muzeum Prahistorycznego. Dziś stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Polsce, nadszedł jednak czas na jego konserwację.

Wykonawca
Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Lata realizacji:
2022-2023

Finansowanie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Patronat medialny
Archeologia Żywa


Czym jest Światowid ze Zbrucza? Tysiącletnim posągiem czczonym przez wiernych czy dwustuletnim falsyfikatem? Bez wątpienia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków archeologicznych w polskich zbiorach muzealnych. Zaistniał nie tylko jako znany zabytek muzealny, wykorzystywany był i jest również jako element ideologiczny, a w sztukach plastycznych zdobniczy. Zaczął funkcjonować jako część mitologii ludowej, nie tylko o zasięgu lokalnym. Zagościł trwale w nazwach: statków (pływających po wodach i orbitujących w kosmosie) kin, hoteli, punktów komunikacyjnych, ulic, a nawet pralek czy radia…

Celem zadania jest konserwacja jednego z najbardziej znanych w Polsce zabytków archeologicznych znajdujących się w zbiorach muzealnych. Celem zabiegów konserwatorskich będzie skuteczne i długotrwałe powstrzymanie procesów niszczenia. Umożliwi także poszerzenie wiedzy na temat sposobu wykonania, ikonografii i przebiegu depozycji posągu. Znany od prawie dwustu lat jest wciąż nierozpoznany.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszym polskim muzeum archeologicznym działającym nieprzerwanie od 1850 roku. W Gmachu Głównym znajdują się takie wystawy stałe jak: Bogowie starożytnego Egiptu, Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski, Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera, Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php