, , ,

Pamięć drzew: ryty drugowojenne i naziemny skaning laserowy

|


Słowa kluczowe: , , , ,

Archeologia II wojny światowej to już uznana gałąź badań archeologicznych. Z tego punktu widzenia materialne relikty konfliktu są formą dziedzictwa archeologicznego.

Jedną ze specyficznych kategorii dziedzictwa wojennego są ryty na drzewach (bukach zwyczajnych) pozostawione latem 1944 roku przez jeńców wojennych i przymusowych pracowników niedaleko Chyciny (woj. lubuskie). Do ich dokumentacji wykorzystano metodę łączoną bazującą na naziemnym skaningu laserowym (TLS) i fotogrametrii bliskiego zasięgu.

Ze wszystkimi modelami 3D drzew z rytami, które stanowią wstępne opracowanie tematu ‘pamięci drzew’ można zapoznać się tutaj. Z kolei część z nich została dokładniej opisana w numerze Archeologii Żywej „Nie tylko łopatą” 3 (65) 2017.

Archeolodzy w trakcie naziemnego skanowania laserowego drzew z rytami drugowojennymi w pobliżu Chyciny (fot. D. Kobiałka).

Wykorzystanie naziemnych metod teledetekcyjnych i fotogrametrycznych w kontekście archeologii II wojny światowej pozwala na szkicowanie bardziej dokładnych, lokalnych aspektów wielkiej historii jaką była II wojna światowa. Co więcej, dzięki udostępnieniu modeli 3D online każdy może spróbować samodzielnie podjąć się trudnej sztuki odczytania i interpretacji rytów na drzewach. Mówiąc inaczej, każdy może zostać archeologiem – badaczem materialnych  reliktów niedawnej przeszłości.

Badania są częścią projektu finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki przyznanych na podstawie decyzji numer DEC-2016/20/S/HS3/00001. Firma Gispro Przestrzeń pod Kontrolą wykonała dokumentacji i opracowania drzew z rytami.

Drzewo, któremu roboczo nadano numer ‘2’ – różne ujęcia modelu 3D drzewa z rytami drugowojennymi (oprac. G. Szalast).

Archeolog i antropolog kulturowy. Interesuje się archeologią współczesności, archeologią publiczną oraz studiami nad dziedzictwem. Kierownik projektu pt. „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”. Pracownik Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php