, , ,

Nowe datowanie wskazuje na wczesne zaludnienie Ameryk

|


Słowa kluczowe: , , , , , ,

Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Iowa pod kierownictwem doktora Andrew Somerville’a dokonali ważnego odkrycia związanego z materiałem pochodzącym z jaskini Coxcatlán w stanie Puebla w Meksyku. Wyniki ich badań rzucają nowe światło na zaludnienie obu Ameryk.

Stare znaleziska przebadane na nowo

W latach sześćdziesiątych XX wieku amerykańscy naukowcy w ramach Tehuacán Archaeological-Botanical Project przeprowadzili pierwsze wykopaliska w jaskini Coxcatlán w stanie Puebla w Meksyku. Odkryto wtedy dobrze zachowane szczątki udomowionych roślin, takich jak papryczki chili, awokado, dynia, fasola i kukurydza.

Ponadto w najniższych warstwach jaskini natrafiono na kości zająca oraz jelenia, których wiek określono przy wykorzystaniu metody datowania radiowęglowego. Datowanie wskazuje na przedział czasowy 33 448–28 279 BP. Wyniki te są kolejnym archeologicznym dowodem zaprzeczającym teorii zwanej „Barierą Clovis”, według której ludzie pojawili się w Ameryce nie wcześniej niż 13 000 lat temu – dotarli do Nowego Świata z terenów Syberii przez pomost lądowy zwany Berinigą, istniejący w okresie zlodowaceń1)SOMERVILLE A.D., CASAR I., ARROYO-CABRALES J. 2021. New AMS Radiocarbon Ages from the Preceramic Levels of Coxcatlan Cave, Puebla, Mexico: A … Więcej.

„Nie oczekiwaliśmy, że otrzymamy tak wczesne datowanie, a tym bardziej nie planowaliśmy włączyć się w dyskusję o zasiedleniu Ameryk. Chcieliśmy jedynie uściślić chronologię rozwoju rolnictwa w regionie doliny Tehuacán. Byliśmy zaskoczeni tak bardzo wczesnym datowaniem w najniższych warstwach jaskini. Musimy teraz dokładnie przebadać zabytki (narzędzia krzemienne, przyp. aut.) pochodzące z tych warstw” – mówi Andrew Sommerville’a w rozmowie dla serwisu internetowego Uniwersytetu Stanowego w Iowa2)HUNT A. 2021. New evidence may change timeline for when people first arrived in North America. Iowa State University, … Więcej.

Zespół badawczy doktora Somerville’a chce teraz dokładniej przebadać zarówno narzędzia krzemienne, jak i wspomniane wcześniej kości zwierzęce, aby potwierdzić ich związek z obecnością pierwszych ludzi w stanie Puebla w czasach, które wskazało datowanie radiowęglowe. Dowodem na to byłoby występowanie na powierzchni znalezisk nacięć lub śladów pokonsumpcyjnych bądź związanych z obróbką termiczną.

Inne stanowiska wskazujące na wczesne zaludnienie Ameryk

Opisane powyżej odkrycie nie jest jednak pierwszym wskazującym na wczesne zaludnienie Ameryk. Dorzuca cegiełkę do obecnej teorii o zasiedleniu Nowego Świata. Pierwsze stanowisko związane ze społecznościami poprzedzającymi kulturę Clovis to Meadowcroft w Pensylwanii. W 2011 roku zespół badawczy Michaela Watersa poinformował o kolejnym datowaniu poprzedzającym kulturę Clovis, ze stanowiska Buttermilk Creek w Teksasie. Dwa lata później Dennis Jenkins wraz ze współpracownikami opublikował wyniki badań z kompleksu jaskiń Paisley w południowym Oregonie.

Jednym z najważniejszych stanowisk świadczącym o wczesnym zasiedleniu Ameryk jest Monte Verde w Chile, które przebadał Tom Dillehay. Ponadto w 2017 roku opublikowano datowania dwóch wczesnych stanowisk: z rejonu zachodniego Idaho (Cooper Ferry) oraz północnego Yukonu w Kanadzie (Bluefish Cave). Kulturę Clovis poprzedzają także znaleziska ze stanowiska Rancho La Ampola w stanie San Luis Potosí, z jaskini Chiquihuite w stanie Zacatecas, a także ze stanowiska związanego z polowaniem na mamuty w okolicach Miasta Meksyk.


Źródło: Oryginalny wpis pojawił się w serwisie Archeowieści dnia 07.10.2021

Autor: Adam Budziszewski 

Redakcja: M.M.

Korekta: A.J.

Przypisy

Przypisy
1 SOMERVILLE A.D., CASAR I., ARROYO-CABRALES J. 2021. New AMS Radiocarbon Ages from the Preceramic Levels of Coxcatlan Cave, Puebla, Mexico: A Pleistocene Occupation of the Tehuacan Valley?, „Latin American Antiquity”, 32 (3), s. 612–626, https://doi.org/10.1017/laq.2021.26.
2 HUNT A. 2021. New evidence may change timeline for when people first arrived in North America. Iowa State University, https://www.news.iastate.edu/news/2021/06/01/bonedates.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php