Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

 • To wydarzenie minęło.

Spotkanie Miłośników Archeologii Żywej (SMAŻ)

22 czerwca 2018 - 24 czerwca 2018

400zł

Po raz pierwszy w historii organizujemy oficjalne Spotkanie Miłośników Archeologii Żywej (SMAŻ)! Redakcja AŻ oraz Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu mają zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych na to wydarzenie, które odbędzie się w dniach 22-24 czerwca 2018 r. na Zamku Grodno.

W styczniu 2017 roku oficjalnie reaktywowaliśmy nasze czasopismo. Z wielkim zaskoczeniem i przyjemnością odkryliśmy, że Archeologię Żywą chcą czytać nie tylko starzy Czytelnicy, ale również nowe osoby. Osoby, które swoją przygodę z archeologią zaczynały już w momencie gdy działalność czasopisma została zawieszona, lub osoby zaczynające ją dopiero teraz.

Dla nas, Redakcji AŻ, ważna jest jednak nie długość stażu, lecz to co nas łączy – pasja i miłość do archeologii. Dlatego nie ważne czy posiadasz tytuł licencjata, magistra, doktora lub profesora. Z chęcią przywitamy Ciebie wraz z rodziną lub przyjaciółmi na jedynym takim spotkaniu w roku, na którym to będziemy mogli razem świętować naszą wspólną pasję.

Jest to pierwsze tego typu organizowane przez nas wydarzenie , dlatego liczba miejsc jest ograniczona.

Zamek Grodno – miejsce z historią

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim położony jest w południowej części Gór Wałbrzyskich. Został on wzniesiony prawdopodobnie jeszcze w XIII w., lecz pierwszy dokument świadczący o jego istnieniu pochodzi z 1315 r. Dzieje zamku to ponad 900 lat historii, podczas której przechodził z rąk do rąk. Był on w rękach Piastów, Korony Czeskiej, Niemiec i Prus.

Stale rozbudowywany, tuż przed wybuchem wojny trzydziestoletniej w XVII w. miał być określany jako przybytek warty księcia. Zniszczenia wojenne, oraz kolejne tragedie spowodowały, że zaczął on jednak popadać w ruinę.

Od rozbiórki, która miała zostać przeprowadzona w pierwszej połowie XIX w. uratował go archeolog – prof. Büsching. Od tego momentu jego sytuacja ulegała powolnej poprawie. Od stycznia 2009 r. właścicielem Zamku Grodno stała się Gmina Walim, która następnie powierzyła zarządzanie obiektem Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Archeologia Żywa od pewnego czasu ściśle współpracuje m. in. z CKiT w prowadzeniu badań na zamku. Jednym z najgłośniejszych odkryć w zeszłym roku było odnalezienie bulli antypapieża Benedykta XIII.

SMAŻ 2018 – plan wydarzenia

Układając program spotkania staraliśmy się zapewnić maksymalną ilość wiadomości i wrażeń w tak krótkim czasie.

W piątek – 22 czerwca 

O godzinie 17:00 nasze spotkanie na zamku Grodno rozpoczniemy od krótkich prelekcji. Zaprosiliśmy takich oto znamienitych gości i znawców tematów:

 • prof. Małgorzata Chorowska przybliży nam dzieje zamków sudeckich, tych które były i które jeszcze zostały;
 • prof. Krzysztof Borysławski opowie nam swoją przygodę z księżniczką Małgorzatą z zamku Grodno oraz wygłosi kilka słów o antropologii historycznej;
 • dr Tomasz Stolarczyk przybliży temat archeologii górniczej w okolicy zamku Grodno;
 • dr Paweł Konczewski opowie o odkryciach archeologicznych z czasów zanim zbudowano sudeckie zamki;
 • Radosław Biel i Łukasz Orlicki opowiedzą o pracach archeologicznych na samym zamku oraz o sławnym znalezisku bulli antypapieża Benedykta XIII;
 • Paweł Brzozowski – przybliży historię zamku i okolic w aspekcie turystycznym.

Piątkowy wieczór zakończymy kolacją w zamkowej restauracji.

23 czerwca – sobota

To dzień przeznaczony na zwiedzanie okolicy. Udamy się m.in. na najwyżej położony w Polsce zamek Rogowiec oraz obejrzymy ruiny zamku nizinnego w Czarnym Borze. Zapoznamy się również z przykładami sudeckiego budownictwa drewnianego, reliktami górnictwa i pałacami regionu. W ciągu dnia przewidziany jest wspólny obiad.

A wieczorem… Biesiada Świętojańska na zamku Grodno!

24 czerwca – niedziela

Mamy nadzieje, że Noc Kupały nie powali Was i po śniadaniu dacie radę wejść ponownie na zamek. W niedzielne przedpołudnie poznamy zamek Grodno „od stóp do głów”, lub odwrotnie.

Koszty

Koszt uczestnictwa wynosi 400 zł od osoby (w tym koszt dwóch noclegów ze śniadaniem – 207 zł). Koszt akredytacji obejmuje: udział w prelekcjach, materiały konferencyjne, w tym płytę CD ze specjalną prezentacją, okolicznościowy znaczek, przejazdy autobusami, wejście do wszystkich zwiedzanych obiektów bez dodatkowych opłat, ubezpieczenie NNW na czas trwania konferencji, piątkową kolację oraz sobotni obiad i kolację. Noclegi są zarezerwowane w Hotelu „Maria Antonina” w Zagórzu Śląskim u stóp zamku Grodno. Do naszej dyspozycji są pokoje w pawilonie usytuowanym nad brzegiem zalewu (pokoje 2-, 3- i 4-osobowe, z łazienkami, pościelą, ręcznikami) oraz domki typu „Brda” (do 6 osób). W cenie noclegów są także śniadania.

Wpłat należy dokonywać bezpośrednio na konto organizatora po uprzedniej rejestracji.

 

SMAŻ

Szczegóły

Początek:
22 czerwca 2018
Koniec:
24 czerwca 2018
Koszt:
400zł
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Zamek Grodno
Wzgórze Zamkowe
Zagórze Śląskie, 58-321 Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

2 komentarze do “Spotkanie Miłośników Archeologii Żywej (SMAŻ)”

 1. Hej czytałam was kiedyś. Później znikliscie a teraz znowu was czyta. Czy można sie zapisać tak z jednym noclegiem ,albo bez noclegów tylko brac udział w dzień? Jestem z Wałbrzycha wiec dojazd nie stanowi problemu w moim przypadku?

  Odpowiedz
  • Na dniach podamy więcej informacji. Pojawią się one również w zbliżającym się, nowym numerze. Właśnie obliczamy ostatnie kwoty. W każdym bądź razie udział w wykładach, które odbędą się na Zamku Grodno będzie otwarty i bezpłatny dla wszystkich chętnych!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

css.php