Przy Zamku Grodno odkryto nieznane dotąd fortyfikacje

Przy Zamku Grodno odkryto nieznane dotąd fortyfikacje

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Być może kilkaset lat mają fortyfikacje ziemne odkryte na jednym ze stoków wzgórza, na którym znajduje się Zamek Grodno koło Wałbrzycha. Pierwszy zamek powstał w tym miejscu pod koniec XIII w. z polecenia Bolka I Surowego – Piasta śląskiego.

Formy terenowe, przypominające umocnienie ziemne, wypatrzyli wspólnie Grzegorz Sanik z Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu (pod którego opieką jest Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim), wraz z archeologiem Michałem Filipowiczem. Odkrycie było możliwe dzięki analizie zobrazowań lotniczego skanowania laserowego (ALS), które umożliwia zbadanie form terenowych znajdujących się nawet pod pokrywą lasów czy łąk.

„Odkryliśmy najprawdopodobniej dwie niezależne od siebie ziemne fortyfikacje. Ulokowane są na północno-wschodnim stoku zamku, przy czym czołem skierowane są na północ w kierunku najdogodniejszego podejścia pod zamek” – podkreśla Grzegorz Sanik.

Obiekty zlokalizowane są na północnym stoku, stanowiącym najdogodniejsze podejście pod zamek (fot. M. Filipowicz)

Odkrywcy rozpatrywali wcześniej kilka możliwości, jeśli chodzi o interpretację znalezionych form ziemnych. Brano pod uwagę np. fosę lub staw, jednak ze względu na półkolisty kształt najbardziej prawdopodobna ich zdaniem jest wersja dotycząca umocnień bądź dawnych wyrobisk. Nie tylko jest to najdogodniejsza trasa podejścia pod zamek, ale mury w tym miejscu nie mają żadnej dodatkowej instalacji, np. bastei czy otworów strzelniczych.

„Niwelują zatem pola martwe, w których mógłby się skryć najeźdźca. Po wtóre zapewniają dodatkową ochronę przedpola i drogi prowadzącej na zamek. Usypanie zatem w tym miejscu fortyfikacji jest jak najbardziej poprawne i wskazane” – podkreśla Sanik. Według niego podobne elementy umocnień znajdują się wokół zamku Wleń (woj. dolnośląskie) – powstały najprawdopodobniej w czasach wojny trzydziestoletniej (1618-1648).

„Jednak w przypadku tych nowo odkrytych za wcześnie na tak precyzyjne szacunki” – dodaje Sanik. Wstępnie szacuje, że mogły powstać między XV a XVII w.

Sanik zaznacza, że namierzone pozostałości po fortyfikacjach nie były do tej pory znane służbom konserwatorskim oraz nie widnieją w ewidencji stanowisk archeologicznych.

Badacze mają nadzieję, że w przyszłości odbędą się wykopaliska w obrębie nowo odkrytych form terenowych. „Być może uda się wówczas ustalić wiarygodne i nie budzące wątpliwości przeznaczenie owych nasypów, oraz pozyskać także zabytki związane z tymi strukturami” – mówi Sanik.

Na razie oprócz analizy zobrazowań lotniczego skanowania laserowego, badacze udali się w teren i zadokumentowali widoczne nasypy.

Zamek Grodno (będący zdecydowanie naszym ulubionym – przyp. redakcji AŻ) znajduje się na górze Choina w Zagórzu Śląskim (gm. Walim). Powstał prawdopodobnie pod koniec XIII wieku, jako jedna z warowni księstwa świdnicko-jaworskiego rządzonego przez Bolka I Surowego. W czasach nowożytnych zamek rozbudował ród von Logau. Dziś zamek Grodno jest jednym z lepiej zachowanych zamków piastowskich na terenie woj. dolnośląskiego.

Źródło: naukawpolce.pap.pl

Dziennikarz PAP | strona | + wpisy

Dziennikarz naukowy w Polskiej Agencji Prasowej (PAP) i portalu PAP - Nauka w Polsce. Opublikował szereg artykułów w prasie popularnonaukowej i ogólnotematycznej, m.in. w Przekroju, Wiedzy i Życiu, Archeologii Żywej, Gościu Niedzielnym, Gazecie Wyborczej. Ukończył archeologię i PR na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

A może jeszcze...

 • Wiemy jak zmieniał się Zamek Grodno [WIZUALIZACJE]Wiemy jak zmieniał się Zamek Grodno [WIZUALIZACJE] Z uwagi na panującą aurę pogodową, dobrym pomysłem zdaje się podsumowanie lipcowych działań Koła Naukowego Historii Architektury ArcHist z Politechniki Wrocławskiej na Zamku Grodno. Na […]
 • Zamek Grodno – odkryta bulla antypapieżaZamek Grodno – odkryta bulla antypapieża 17 października 2017 r. Zamek  Grodno był nad wyraz hojny. Podczas prowadzonych przez nas badań udało się odnaleźć niezwykły i rzadki przedmiot - bullę papieża Benedykta […]
 • Zamek Grodno i jego skarbyZamek Grodno i jego skarby Zamek Grodno to niesamowity obiekt, który już od ponad 700 lat góruje nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej, płynącej w tym miejscu na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich. Wybudowany przez […]
 • SMAŻ 2018 – relacjaSMAŻ 2018 – relacja Moglibyśmy się rozpisywać na temat Spotkania Miłośników Archeologii Żywej 2018 ale powiadają, że obraz jest wart więcej niż 1000 słów, więc nie przedłużajmy... DZIEŃ […]
 • Kłodzko – co wiemy o początkach miasta?Kłodzko – co wiemy o początkach miasta? Czeski kronikarz Kosmas, w swej kronice pod rokiem 981 zanotował śmierć pewnego Sławnika. Musiał on być kimś znaczącym, bo byle kto do kronik nie trafia. No dobra, czasem się tacy […]
 • Powstaje wirtualna rekonstrukcja średniowiecznego portu w PuckuPowstaje wirtualna rekonstrukcja średniowiecznego portu w Pucku Trwają pracę nad wirtualną rekonstrukcją jednego z najstarszych portów na ziemiach Polski, który znajdował się w Pucku (Pomorskie). W 2020 r. każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z […]

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

css.php