Europejskie Dni Archeologii 2021 [wydarzenia online]

|


Słowa kluczowe:

W tym roku Europejskie Dni Archeologii wypadają w dniach 18-20 czerwca! Z tej okazji różne placówki naukowe i muzealne przygotowały wydarzenia towarzyszące. Okazuje się, że część z nich wciąż nawet pamięta o widzach łączących się przez Internet! Poniżej lista z paroma propozycjami.

Pierwsze miejsce wędruje do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, nawet pomimo tego, że chyba żadne z ich wydarzeń nie będzie dostępne online. Jednak musieliśmy o nich wspomnieć. Chcieliśmy tym samym wynagrodzić ich za to, że dosłownie jako jedyny – właśnie ich Dział Promocji wpadł na to, że niezłym pomysłem byłoby poinformowanie o swoich planach Archeologię Żywą. Kto by pomyślał… Wśród organizowanych przez nich atrakcji są spotkania z archeologami, warsztaty dla dzieci, a także zwiedzanie z przewodnikiem (Tutaj wszystkie wydarzenia na Facebooku, a tutaj dokładny opis na ich stronie).

Instytut Archeologii UMCS w Lublinie – zaprasza do obejrzenia filmów „Zabytki epoki kamienia”, „Przęśliki – mała rzecz, wielka rewolucja”, „Brąz, tylko brąz”, „Malbork-Wielbark, Wiedźmin z Gockiego cmentarzyska” oraz „Szczęście szczęśliwego archeologa – czyli, jak Wandalowie z Afryki przybyli do Lublina”. Z tego co zrozumieliśmy, to będą się one pojawiać na ich profilu Facebook, każdego dnia o 17:00 i 18:00 (link do profilu)

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie – zaprasza do obejrzenia filmów „Skarby przeszłości ukryte w ziemi. Zagrożenia i dewastacja stanowisk archeologicznych”, a ich Ośrodek Archeologiczno-Numizmatyczny zaprasza na spotkanie „Na tropie archeologii” (Link do wydarzenia na Facebooku).

Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza – zaprasza do obejrzeniu reportażu z badań na terenie Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego w Żaganiu (Link do wydarzenia na Facebooku i bonusowo zaproszenie na ich kanale YouTube)

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN przygotował szereg wykładów, z których część, jak ten o hieroglifach czy tajemnicach faraonów będą transmitowana online na ich Facebooku lub Zoomie (link do profilu)

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – zaprasza na wystawę „Owieczki gm. Łubowo. Krajobraz archeologiczny”, spotkanie online „Archeologia – od gabinetów osobliwości po prawdziwą naukę” oraz do obejrzenia filmów nt. badań archeologicznych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Ponadto, Muzeum przygotowało „Archeozagadki”, czyli karty z zagadkami archeologicznymi dla dzieci (tutaj więcej informacji na ich stronie)

Instytut Archeologii UW zaprasza do zapoznania się z najważniejszymi odkryciami dokonanymi podczas badań wykopaliskowych przeprowadzonych na terenie Europy przez badaczy z tego ośrodka w ramach specjalnej wystawy wirtualnej, która dostępna będzie w trakcie trwania wydarzenia (LINK do wystawy – chyba?)

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowało szereg filmów, które wypuszczać będą przez cały weekend na swoim profilu Facebook i kanale YouTube (tutaj link do harmonogramu). Będzie o gwizdku z poroża, wraku P2- łodzi bojowej z epoki wikingów, maśle z XVIII-wiecznego wraka, beczce z dobrze znanego już widzom KONTEKSTU Miedziowca, buciku z Generala Carletona i organizacji prac nurkowych na Helenie.

Muzeum Narodowe w Kielcach prócz zajęć na miejscu, również ma parę propozycji online. Film o tym jak wytwarza się gliniane naczynia, wykład o romańskiej płycie orantów z Wiślicy oraz warsztaty z kaligrafii zobaczycie prawdopodobnie (?) na ich profilu Facebook (Link do profilu oraz pełny program).

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki ma w zanadrzu wykład o rzymskich monetach (link do wydarzenia na Facebooku).

Rezerwat Archeologiczny Genius loci można zwiedzić online (Link)

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie także zaprasza na wystawą czasową (tylko na miejscu) oraz przygotowało prezentację wybranych zabytków (Link).

O wszystkich wydarzeniach organizowanych z okazji Europejskich Dni Archeologii przeczytacie na oficjalnej stronie tej wspaniałej inicjatywy pod tym linkiem: http://bit.ly/EDA-2021

Redaktor naczelny AŻ | Oficjalna strona

Archeolog, doktor nauk inżynieryjno-technicznych, popularyzator. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie patronatów i ewentualnej współpracy z „Archeologią Żywą”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php