, , ,

Ekscentrycy Polscy – warsztaty o nieszablonowych Polakach

|


Słowa kluczowe: , , , ,

Projekt „Ekscentrycy Polscy” to tytuł zajęć edukacyjnych dla klas 3–6 szkół podstawowych w formie wielkoformatowej gry planszowej. Podczas nich, uczniowie będą mogli pokierować wybranymi postaciami „ekscentryków”, dzięki czemu poznają ich życiorysy i świat, w jakim żyli oraz ich wkład w polską historię.

Osoby odpowiedzialne za projekt
Monika Radzikowska, Natalia Bawolak

Czas trwania
2023

Organizator
Fundacja Terra Desolata

Finansowanie
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

Pierwszym etapem projektu jest konkurs, w którym uczniowie dedykowanych klas wspólnie z nauczycielem proszeni są o wykonanie pracy na temat wybranego przez siebie bohatera regionu, w którym mieszkają, nie znanego powszechnie z kart historii. Prace mogą być w dowolnej technice – esej, fotomontaż, opowiadanie, plakat, podcast, czy krótki film.

W każdej z 9 wyłonionych w konkursie szkół odbędą się zajęcia edukacyjne w formie wielkoformatowej gry planszowej dotyczącej wybranych „ekscentryków” m.in. Kazimierz Michałowski, Michał Sędziwój, Jadwiga Szczawińska czy Maria Czaplicka. Podczas gry podróżując przez wieki historii Polski będą oni pokazywać zmiany społeczeństwa i wyzwania stojące przed kolejnymi pokoleniami Polaków.

W warsztatach weźmie udział przede wszystkim klasa, która nadesłała nagrodzoną pracę. Ponadto wychowawca klasy, po konsultacji ze swoimi uczniami, może wskazać 3 inne klasy ze swojej placówki (z przedziału klas 3–6), dla których również zostaną przeprowadzone warsztaty.

Nagrodzone prace zostaną opublikowane w specjalnej galerii na stronie internetowej www.terradesolata.pl. Materiały do zajęć i gry planszowej będą dostępne do pobrania i wydruku, by wszyscy zainteresowani mogli w nią zagrać.

Projekt ma na celu zapoznanie uczniów z niezwykłymi, a mało znanymi postaciami w polskiej historii. Wśród nich pojawią się wynalazcy, podróżnicy, naukowcy, społecznicy, patrioci oraz (oczywiście!) archeolodzy, którzy nieszablonowym postępowaniem wyprzedzali swoją epokę, dzięki czemu przysłużyli się do rozwoju społeczeństwa, nauki i kultury polskiej. Dla młodego odbiorcy mogą być świetnym źródłem inspiracji do działania i pokazywać różne oblicza słowa „patriotyzm” oraz świetna okazja do wypromowania polskich archeologów.

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php