, , ,

Do Muzeum w Ostródzie trafił skarb wczesnośredniowiecznych monet

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , , , ,

Do Muzeum w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) trafił skarb składający się z kilkunastu denarów i tzw. siekańców z wczesnego średniowiecza. Monety odkryli miłośnicy lokalnej historii z Iławskiej Grupy Poszukiwawczej.

O znalezisku poinformowało w poniedziałek ostródzkie muzeum, do którego monety zostały przekazane decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jest to niewielki depozyt liczący 13 sztuk srebrnych monet i siekańców odkrytych w okolicach Iławy. W większości są to denary krzyżowe z XI w. Jeden z siekańców to fragment brakteatu księcia pomorskiego Sambora, datowany na XIII w.

Zdaniem Łukasza Szczepańskiego z Muzeum w Ostródzie lokalizacja tego skarbu w ciekawy sposób wpisuje się w rozpoznaną strukturę osadniczą mikroregionu południowego Jezioraka.

„Mamy tam m.in. grodzisko pruskie z XI-XII w., sieć osad otwartych, różnego rodzaju umocnienia ziemne, które są przypisywane Prusom. Ten skarb uzupełnia naszą wiedzę o aktywności osadniczej tej strefy“ – mówił archeolog.

Odkrywca skarbu Jacek Drozdowski z Iławskiej Grupy Poszukiwawczej powiedział PAP, że na wczesnośredniowieczne monety natrafił za pomocą detektora metali podczas jednej z weekendowych wypraw tej grupy. Poszukiwania były prowadzone na podstawie zezwolenia konserwatora zabytków i za zgodą właściciela terenu, tj. nadleśnictwa Iława.

„Monety znajdowały się na wzniesieniu, na głębokości około 15 cm. Takie znalezisko to rzadkość na naszych terenach, a dla mnie oczywiście wielka duma i radość“ – przyznał.

Wcześniej członkowie tej grupy odkryli i przekazali do muzeum m.in. sestercję cesarza Antoninusa Piusa (138-161), rzymską fibulę i denary, szelągi krzyżackie, zabytki z czasów wojen napoleońskich, a także skarb składający się z dziesięciu monet z przełomu XVII i XVIII w. oraz pozłacanego pierścienia, które były ukryte w korzeniach drzewa opodal dawnego traktu.

„Bardzo byśmy chcieli, żeby wszystkie artefakty, które przez ostatnie lata były odnajdywane przez nas i inne grupy poszukiwawcze z naszego miasta, znalazły się kiedyś w wyczekiwanym lokalnym muzeum w Iławie“ – dodał Drozdowski.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dziennikarz PAP | Oficjalna strona

Dziennikarz naukowy w Polskiej Agencji Prasowej (PAP) i portalu PAP - Nauka w Polsce. Opublikował szereg artykułów popularnonaukowych i ogólnotematycznych.

Dodaj komentarz

css.php